Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Groby Pańskie w łazarskich kościołach. Niektóre nawiązują do wojny w Ukrainie {◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Groby Pańskie w łazarskich kościołach. Niektóre nawiązują do wojny w Ukrainie {◎GALERIA ZDJĘĆ}
18-04-2022 01:09   Janusz Ludwiczak
Tradycyjnie w Wielką Sobotę i święta Wielkanocne wierni odwiedzają Groby Pańskie. Przedstawiamy groby z wszystkich czterech łazarskich kościołów: Chrystusa Sługi, Matki Boskiej Bolesnej, Św. Anny i Michała Archanioła.

Groby Pańskie w kościołach Św. Anny przy Matejki oraz Chrystusa Sługi przy ul. Palacza w tym roku nawiązują do wojny w Ukrainie. Jest niebiesko-żółta flaga.

W kościele Matki Boskiej Bolesnej przy Głogowskiej Grób Pański zdobią tablice Mojżeszowe z przykazaniami oraz kartka z kalendarza i napis "Pamiętaj, abyś dzień święty święcił".

Groby Pańskie w kościołach strojono już w Średniowieczu, zwyczaj ten pochodzi z Palestyny. W Polsce tradycja ta sięga XVI wieku, a spopularyzowali ją Bożogrobowcy, czyli członkowie zakonu rycerskiego. W kościołach umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję z Najświętszym Sakramentem okrytą przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie. Adoracja przy Grobie Pańskim odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Zwyczaj przygotowania Grobów Pańskich zachował się tylko w Austrii, na Węgrzech, w południowej części Niemiec, głównie w Bawarii i oczywiście w Polsce. W całej Europie tradycja ta obowiązywała do XVIII wieku.

Okres wielkanocny w kościele katolickim trwa przez 50 dni od Zmartwychwstania do niedzieli Zesłania Ducha Świętego, zwanych "Zielonymi Świątkami", które w tym roku przypadną 5 czerwca. Przez cały ten czas w liturgii używa się ornatów koloru białego, Alleluja szczególnie rozbrzmiewa w kościołach.


Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

mar

do 20-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Labs Expo - Targi Wyposażenia i Technologii Laboratoryjnych

20

mar

do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic

21

mar

do 23-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Euro Target Show - Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

14:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
II Konkurs Piosenek Disneya

26

mar

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: