Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szpital tymczasowy na MTP kończy działalność. Przyjął blisko 3 tysiące pacjentów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szpital tymczasowy na MTP kończy działalność. Przyjął blisko 3 tysiące pacjentów
31-03-2022 08:20   Janusz Ludwiczak
Szpital tymczasowy, który działał na Targach dziś zostanie zamknięty. Pawilony, w których działała lecznica będą teraz służyć jako schronienie dla uchodźców, którzy uciekli przed wojną z Ukrainy.

Szpital tymczasowy na MTP działał od lutego 2021 r. Działał przez pięć miesięcy, do 9 lipca 2021 r., gdy przeszedł w tryb pasywny i czekał w gotowości na czwartą falę pandemii. Przez 159 dni hospitalizowanych było tutaj 1285 pacjentów z Covid-19.

Lecznica została ponownie otwarta 2 listopada zeszłego roku w związku ze znaczącym wzrostem liczby zakażeń wirusem Sars-Cov-2. Dziś szpital tymczasowy, który działał w targowym "czteropaku", czyli pawilonach nr 7, 7a, 8 i 8a (od strony ul. Śniadeckich) zostanie zamknięty. Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że od 1 kwietnia wszyscy chorzy zakażeni koronawirusem będą trafiać już tylko do oddziałów zakaźnych szpitali.

Już od połowy marca trwało stopniowe wygaszanie lecznicy. Karetki nie przywoziły nowych pacjentów, a liczba łóżek najpierw 19 marca została zmniejszona ze 168 do 112, a cztery dni później do 84. W środę w lecznicy przebywało 19 pacjentów, w tym jedna osoba była podłączona pod respirator – to trzykrotnie mniej niż tydzień wcześniej i 5-krotnie mniej niż dwa tygodnie wcześniej.

– Nigdy nie myśleliśmy, że w targowych pawilonach leczeni będą ludzie. Nigdy nie myśleliśmy, że zbudujemy szpital. Po ponad półtora roku funkcjonowania Szpitala Tymczasowego na targach żegnamy go, stwierdzając, że był to trudny, ale piękny okres w naszej stuletniej historii – przyznaje Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

– 30 października rozpoczął się wyścig z czasem. Trzeba było cztery połączone targowe pawilony (tzw. "czteropak") przekształcić w pełnowymiarowy szpital. Szpital szczególny, bo spełniający wyśrubowane wymogi stawiane przed placówkami leczącymi choroby zakaźne (np. podział na strefy). Specjaliści od zabudowy przestrzeni specjalnych – na targi, wydarzenia sportowe i kulturalne, megaeventy – szpital budowali po raz pierwszy. Pracowało przy tym 300 osób, dzień i noc, na zmiany. Zbudowali sale dla chorych, dyżurki lekarskie i pielęgniarskie, gabinety, magazyny, sanitariaty czy pomieszczenia socjalne. Położyli ponad 8,5 km rur, którymi doprowadzane były gazy medyczne, do tego instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne. Na zewnątrz postawili dwie parownice i dwa zbiorniki na tlen. Po miesiącu szpital by gotowy na przyjęcie pacjentów – wylicza Tomasz Kobierski, szef Targów.

Łącznie szpital tymczasowy na MTP przyjął 2 952 pacjentów (z czego 1285 od lutego do lipca zeszłego roku i 1662 osoby od listopada). Od listopada do domu wypisanych zostało 1352 pacjentów. Niestety nie udało się uratować 347 osób, którzy przegrali walkę z Covid-19.

Nie oznacza to, że "czteropak" będzie wykorzystywany na targi, wystawy i inne targowe wydarzenia.

– Pawilony, w których funkcjonował szpital nadal będą służyć potrzebującym. Tym razem nie chorym, a osobom w kryzysie uchodźczym, które musiały opuścić Ukrainę. Przeznaczyliśmy już dla nich dwa z czterech pawilonów zajmowanych przez szpital, ale przezeń już nie wykorzystywanych. Dzięki temu, że była tam lecznica, szybciej udało nam się przystosować te hale do nowych funkcji. Dziś schronienie może tam znaleźć ponad 700 osób. Gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi w ciągu kilku-kilkunastu dni przekształcić pozostałe dwa poszpitalne pawilony w punkt noclegowy – podsumowuje Tomasz Kobierski, prezes MTP.

Dodajmy, że swoją działalność zakończył też działający na Targach punkt szczepień przeciwko Covid-19. Od stycznia 2021 r. podanych zostało tutaj blisko 331 tysięcy dawek.

ZOBACZ TAKŻE: Punkt szczepień na Targach zakończył działalność

Stan hospitalizacji w Szpitalu Tymczasowym na MTP:
Źródło: Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM, opracowanie: portal Lazarz.pl


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: