Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez żołądek do Indonezji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przez żołądek do Indonezji
09-03-2022 01:23   Janusz Ludwiczak
O tym, że kraj ten położony jest na ok. 17 tysięcy wyspach i jest 14. na świecie pod względem powierzchni można było się przekonać podczas kolejnego spotkania z cyklu "Przez żołądek do kultury".

Od pięciu lat Centrum Inicjatyw Międzykulturowych "Horyzonty" organizuje cykliczne spotkania w ramach cyklu "Przez żołądek do kultury", podczas których można poznać kulturę różnych krajów i spróbować przysmaków m.in. z Ukrainy, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii, Holandii a nawet z Iranu, Indii, Japonii, Iraku czy Meksyku.

Tym razem przyszedł czas na Indonezję, o której opowiedział Viddy Ranawijay, student europeistyki ostatniego roku studiów magisterskich.

– Studiowałem europeistykę w trzech krajach: Francji, Holandii i teraz w Polsce. W ubiegłym roku studiowałem w Krakowie, przez pierwszy semestr w ramach programu mobilności. Na początku nie spodziewałem się niczego po Polsce, ale Wasz kraj zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, do tego stopnia, że zakochałem się do lokalnej kultury, dlatego zdecydowałem się wrócić do Polski, tym razem do Poznania, ale również do Krakowa, gdzie wkrótce rozpocznę ostatni semestr na Uniwersytecie Jagiellońskim.. Prawdopodobnie zostanę tu do sierpnia, nie planuję jeszcze zostać dłużej, ale jestem otwarty na wszelkie szanse i możliwości, więc kto wie – mówi Viddy Ranawijay.

A jak podoba się Polska i Poznań?

– Poznań to urocze miasto, dobrze skomunikowane. Czasem wydaje się bardziej niemieckie niż polskie. Uwielbiam spacerować po Starym Mieście. Uwielbiam bary mleczne – jest tam dobre i tanie jedzenie. Jest tu bardzo dużo przyjaznych ludzi. Cieszę się, że możecie swobodnie dyskutować o sprawach bieżących, krytykować rząd. U nas w Indonezji to jest temat tabu, nie możemy o tym mówić publicznie. Polska mocno się zmieniła w ciągu ostatnich trzech dekad. Uważam, że kraj stał się bardziej demokratyczny – uważa Viddy Ranawijay.

Podczas spotkania z cyklu "Przez żołądek do kultury", które odbyło się w ostatnią środę lutego w Klubie Osiedlowym "Krąg" niecodzienny gość przygotował ciasto Martabak Telur.

– Ciasto to składa się z jajka i warzyw zawiniętych w sajgonki. Przygotowałam też Piscok (skrót od Pisang Collate, czyli banan i czekolada), składa się z pasty bananowo-czekoladowej owiniętej również w sajgonki – opowiada Viddy Ranawijay.

A jakim państwem jest Indonezja?

– To duży kraj archipelagowy w Azji Południowo-Wschodniej. Nasz archipelag obejmuje ponad 17 000 wysp. Mamy ponad 273 miliony mieszkańców, ponad 700 zidentyfikowanych języków regionalnych i ponad 300 grup etnicznych. Oprócz różnic, które mamy, jesteśmy zjednoczeni jako jedno, jak opisuje to filozofia naszego kraju "Bhinneka Tunggal Ika", co oznacza "Jedność w różnorodności". O Indonezji jest dużo do powiedzenia, więc proponuję samemu zobaczyć jej piękno – podsumowuje Viddy Ranawijay.

Dodajmy, że Indonezja jest 14. państwem na świecie pod względem powierzchni (wliczając tereny morskie to na 7. miejscu). Jest to 4. kraj na świecie pod względem liczby ludności.
Gospodarka Indonezji zajmuje 16. miejsce na świecie pod względem nominalnego PKB i 7. pod względem PKB według siły nabywczej. Indonezja jest mocarstwem regionalnym w Azji Południowo-Wschodniej.

Tymczasem w przyszłą środę, 16 marca o godz. 17:00 w Klubie "Krąg" kolejne spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy i obcokrajowców mieszkających w Poznaniu z cyklu "Przez żołądek do kultury". Tym razem tematem przewodnim będzie Portugalia.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: