Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tysiące młodych Europejczyków - {RAPORT LAZARZ.PL, WIDEO, GALERIA ZDJęć} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tysiące młodych Europejczyków - {RAPORT LAZARZ.PL, WIDEO, GALERIA ZDJęć}
15-01-2010 00:37   Janusz Ludwiczak
Przez 5 dni Poznań gościł ponad 30 tysięcy osób z całej Europy, którzy zjechali na 32.Europejskie Spotkanie Młodych. Uczestnicy spotkania Taize nie tylko się modlili, ale zwiedzali miasto i poznali codzienne życie mieszkańców, gdyż mieszkali na terenie łazarskich parafii.

Od 29 grudnia 2009 do 2 stycznia 2010 r. Poznań był gospodarzem 32. Europejskiego Spotkania Młodych, na które przyjechało ponad 30 tysięcy osób z różnych krajów świata. Nie zabrakło gości z Włoch, Francji, Niemiec, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, ale także ze Szwecji, Holandii. Najwięcej uczestników spotkania Taize było jednak z Ukrainy, Węgier, Białorusi i oczywiście z Polski. Co ciekawe wyjątek stanowili Angilicy. Na spotkanie Taize zjechali także nie tylko Europejczycy. Nie zabrakło przedstawicieli z Azji, ale też z Albanii i Singapuru, którzy przebywali na terenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Rano w parafiach, wieczorem na Targach
Uczestnicy 32. Europejskiego Spotkania Młodych nocowali u rodzin. Każda z czterech łazarskich parafii (Św.Anny, Matki Boskiej Bolesnej, Chrystusa Sługi i Michała Archanioła) gościła po około 300 osób.
Rano o godz. 8:00 odbywały się w parafiach msze święte, pół godziny później młodzież gromadziła się na wspólnych modlitwach i spotkaniach w małych grupach. Wieczorem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywało się wydawanie posiłków oraz wspólne modlitwy o godz. 19:00.
W ciągu dnia uczestnicy spotkania Taize mogli uczestniczyć jeszcze w konferencjach i warsztatach, które odbywały się w halach MTP i m.in. na terenie Parafii Michała Archanioła.

"Piątka" i "szóstka" aż do 21 jeździły co 10 minut, Grunwaldzka była zamknięta
Z myślą o uczestnikach spotkania Taize MPK wraz z ZTM uruchomili dodatkowe połączenia. Codziennie, aż do godziny 21:00 (a w Nowy Rok od 15:00 do 21:00) tramwaje linii nr 5, 6 i 12 jeździły co 10 minut. Dzięki temu nie było paraliżu komunikacyjnego i tłoku szczególnie w godzinach wieczornych, gdy uczestnicy ESM wracali z Targów.
Ponadto autobusy m.in linii nr 64, 82 i 93 kursowały częściej i były obsługiwane taborem przegubowym.
Dodatkowo, w sobotę 2 stycznia uruchomiona została wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej - od pętli Budziszyńska do Ronda Kaponiera i Gwarnej dodatkowa linia tramwajowa D, która co 7-8 minut umożliwiała uczestnikom spotkania Taize dojazd do miejsc odjazdu autokarów. Takim miejscem, skąd tradycyjnie równocześnie odjeżdżały autokary była ulica Grunwaldzka, która od 6 do 15 była zamknięta dla ruchu kołowego.

Poznań się przygotował i wypromował
Od 29 grudnia do 1 stycznia aż do godz. 23:00 czynne były wszystkie punkty Centrum Informacji Miejskiej, także na terenie MTP oraz Salon Posnania przy Pl.Wolności i Centrum Informacji Turystycznej na Starym Rynku. Punkty te cieszyły się sporym zainteresowaniem, gdzie goście z całej Europy kupowali różnego rodzaju pamiątki. Była to doskonała okazja do promocji miasta. Turyści mogli bez problemu porozumieć się w kilku językach, m.in. w angielskim, niemieckim, francuskim czy rosyjskim. Ponadto osoby odwiedzające miejskie centra informacyjne mogli bezpłatnie otrzymać plan Poznania, otrzymać informacje jak poruszać się po mieście i co warto zwiedzić.

Po Poznaniu będzie Rotterdam
Podczas spotkania Taize w Poznaniu Brat Alois ogłosił, że 33.Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Holandii, a dokładniej w Rotterdamie. Zaproszenie do Braci ze Wspólnoty Taize wystosowali wspólnie przedstawiciele katolickiej Konferencji Episkopatu Holandii, Protestanckiego Kościoła Holandii (PKN - główny Kościół protestancki w Holandii) oraz Rady Kościołów Holandii. Spotkanie to odbędzie się w dniach od 28 grudnia 2010 do 1 stycznia 2011.

Portal lazarz.pl specjalnie dla Państwa relacjonował 32. Europejskie Spotkanie Młodych TAIZE, które odbyło się w Poznaniu, m.in. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i w łazarskich parafiach. Nie zawsze udało się nam na czas przedstawić relacji. Wszystkim osobom, które z nami współpracowały przy prowadzeniu serwisu www.taize.lazarz.pl serdecznie dziękujemy.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ WIDEO

Komentarze (1)

15-01-2010 22:01:48
max
Jasne, że spotkanie Taize powinno być jeszcze w Poznaniu, ale nie w najbliższych 5-10 latach. Dajmy szanse tym krajom, w których Taize nie było: Holandii, Szwecji czy nawet Ukrainie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: