Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA] - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Brakuje 3,9 mln zł, by rozpocząć przebudowę Kolejowej [AKTUALIZACJA]
01-02-2022 14:33   Janusz Ludwiczak
Tylko dwie oferty wykonawców wpłynęły do przetargu na przebudowę ulicy Kolejową. Najtańsza z nich była o blisko 3,9 mln zł wyższa od zakładanego budżetu. Czy zatem przetarg zostanie powtórzony czy może radni dołożą brakującą kwotę, by inwestycja mogła się w końcu rozpocząć?

Poznańskie Inwestycje Miejskie po trzykrotnym przedłużaniu przetargu w końcu otworzyły oferty na przebudowę ulicy Kolejowej. Oferty złożyły dwie firmy. Najtańsza z nich opiewała na kwotę ponad 11 milionów złotych (11 267 017,92 zł brutto), gdy tymczasem PIM planował przeznaczyć na tę inwestycję blisko 7,4 mln zł (7 392 391 zł brutto), czyli i tak o półtora miliona złotych mniej niż zakładał budżet miasta.

Czy zatem PIM powinien powtórzyć przetarg czy jednak należałoby dołożyć brakującą kwotę? Oto zapytaliśmy odpowiedzialnego za komunikację wiceprezydenta Poznania.

– Nie odpowiem jeszcze na to pytanie – skomentował krótko Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

W tej sprawie bardziej rozmowni byli poznańscy radni z okręgu Jeżyce-Wilda-Łazarz.

– Kolejowa musi w końcu być zrobiona. Zabiegamy od lat, by remont został przeprowadzony. Już w 2014 roku zarezerwowano 10 mln zł. Mieszkańcy nie mogą już długo czekać. To jest poruta. Należałoby powtórzyć przetarg lub dołożyć brakującą kwotę, innej możliwości nie widzę – uważa radna Lidia Dudziak (PiS).

– Musimy poczekać na ocenę formalną ofert przetargowych. Będzie trzeba zastanowić się co dalej, czy przetarg powtarzamy czy będzie trzeba dołożyć brakującą kwotę, to będzie dyskusja z prezydentem i radnymi.
Wiele ofert przewyższa szacunki z poprzedniego roku. Może się okazać, że miasto nie będzie mogło zrealizować wszystkich zaplanowanych inwestycji w tym roku
– twierdzi radny Filip Olszak (PO/Koalicja Obywatelska).

– Lekką ręką dorzucaliśmy dziesiątki milionów złotych na tramwaj na Naramowice, gdy okazało się, że na trasie było zakopane wysypisko śmieci. Należałoby znaleźć pieniądze, by w końcu tą Kolejową ruszyć. Mieszkańcy już tyle lat czekają. Łazarzowi należy się Kolejowa.
Powtórzenie przetargu nic nie da, gdyż inwestycja ta jest niedoszacowana, jednak trudno za to winić miasto, ceny zmieniają się diametralnie w ciągu kilku miesięcy, wiemy co dzieje się na rynku budowlanym. Kosztorysów nie można prognozować
– podsumowuje radna Dorota Bonk-Hammermeister (Wspólny Poznań).

O remoncie ulicy Kolejowej mówi się od lat. Mieszkańcy już stracili nadzieję, że zniknie kostka brukowa powodująca hałas od kół pojazdów, a dziurawe chodniki przejdą do historii.

Jak już informowaliśmy przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. Na ten cel w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2014-2022 zaplanowano blisko 9 milionów złotych (8 934 507 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

– W złym stanie technicznym jest nie tylko jej jezdnia – w części asfaltowa, a w części z kostki kamiennej, lecz również nawierzchnia chodników, która jest zniszczona i - ze względu na rozrost istniejących korzeni drzew - uległa znacznym deformacjom i wybrzuszeniom. W efekcie zaplanowanych prac ta ważna ulica dolnego Łazarza będzie przyjazna dla wszystkich jej użytkowników – wyjaśnia Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Cała ulica zyska jezdnię o nawierzchni asfaltowej, wyniesione skrzyżowania oraz miejsca postojowe dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami z kostki betonowej, chodniki z płyt betonowych, a także zjazdy i miejsca postojowe dla pozostałych uczestników ruchu z kostki kamiennej. W trakcie realizacji inwestycji zbudowane bądź przebudowane zostaną sieci: elektroenergetyczna, gazowa i telekomunikacyjna, powstaną też kanał technologiczny, odwodnienie, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Ulica będzie dostosowana do możliwości poprowadzenia nią w przyszłości – jeśli zapadnie taka decyzja - linii autobusowej obsługiwanej przez mikrobusy – dodaje Tomasz Płóciniczak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W ramach inwestycji zaplanowano nasadzenia ponad 50 robinii akacjowych, a także krzewów na powierzchni niemal 1500 metrów kwadratowych – wśród nich ponad 800 berberysów, ponad 400 sosen górskich oraz ponad 600 róż. Wzdłuż ulicy mają się pojawić m.in. juki, irgi oraz lawenda. Dodatkowo ok. 800 metrów kwadratowych zajmą trawniki.

Aktualizacja godz. 21:15 Wiadomo już co dalej z przebudową ulicy Kolejowej. Otrzymaliśmy właśnie informacje od wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego.
– Ponowimy przetarg. Oferty znacząco odbiegają od kosztorysu inwestorskiego – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: