Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski otwarty. Prezydent: "To miejsce wygląda naprawdę pięknie" {►FILMY, ◎ZDJĘCIA} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski otwarty. Prezydent: "To miejsce wygląda naprawdę pięknie" {►FILMY, ◎ZDJĘCIA}
06-12-2021 06:51   Janusz Ludwiczak
– Najważniejsze jest to, że na Rynek Łazarski wróciło 90% kupców. 90% powierzchni mamy zajęte. Ten rynek wygląda dzisiaj naprawdę pięknie. Jestem przekonany, że w miesiącach szczególnie wiosennych i letnich to miejsce będzie tętniło życiem. To ma być miejsce, w którym odbywa się handel, ale też będzie odbywało się wiele imprez – mówi w rozmowie z portalem Lazarz.pl Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

W sobotę uroczyście został otwarty "nowy" Rynek Łazarski, którego przebudowa trwała blisko dwa lata.

Już od samego ranka mieszkańcy licznie przybywali, by zobaczyć nową inwestycję. Zwiedzających od strony ulicy Głogowskiej wita wystawa prezentująca zdjęcia podczas przebudowy, a także jak wyglądał Rynek Łazarski w latach 60`.

Równocześnie otwarte zostało Betlejem Poznańskie. W budkach można kupić m.in. grzane wino, potrawy serwowane na ciepło czy artykuły świąteczne i prezenty pod choinkę.

Przez cały dzień odbywały się koncerty – wystąpił m.in. Wujek Ogórek, zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury nr 3, uczniowie 2 LO ze swoim spektaklem "Zaczytana przerwa" na temat drzew w kulturze słowiańskiej, a także zespoły artystyczne z Klubu "Krąg". Publiczność mogła zobaczyć również koncert Marty Podulki, zespołu Gospel Joy i na zakończenie grupy Dagadana.

Punktualnie o godz. 17:00 odbyło się uroczyste otwarcie "nowego" Rynku Łazarskiego.

"Szanowni Państwo! Bardzo się cieszę się z tego, że możemy być w tym miejscu, cieszyć się tym Rynkiem Łazarskim, który wygląda pięknie, a przed świętami mamy Betlejem Poznańskie i szereg atrakcji. Proszę o zachowanie bezpieczeństwa – gdy zachodzi do bliskich kontaktów o zakładanie maseczek. Mam nadzieję, że te atrakcje nie będą miały wpływu na pandemię i będziemy z nich do końca tego miesiąca korzystać" – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

"Rynek Łazarski to jest serce Łazarza, to jest miejsce najważniejsze dla wszystkich mieszkańców naszej dzielnicy. Życzę nam wszystkim, żeby to było nie tylko miejsce handlu, ale też miejsce, gdzie będziemy się na co dzień spotykać, gdzie będziemy przychodzić na spacery z dziećmi, gdzie będziemy mogli przyjść napić się kawy. Do zobaczenia na Rynku Łazarskim" – mówił radny Andrzej Janowski.

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zaznaczył, że inwestycja ta nie byłaby możliwa, gdyby nie zaangażowanie wielu osób.

"To, że możemy się spotkać na tym nowym Rynku Łazarskim to jest efekt pracy bardzo wielu ludzi. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy począwszy od 2015 roku, od konsultacji społecznych, poprzez konkurs architektoniczny, przez późniejsze projektowanie i realizację przyczyniły się do tego, że możemy dzisiaj tutaj się tu spotkać" – stwierdził Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

"Chcę podziękować społeczności lokalnej, Radzie Osiedla poprzedniej kadencji, jak i obecnej, bo współpraca ze społecznością lokalną to podstawa. Rynek Łazarski będzie miał szansę stać się centrum nie tylko dolnego Łazarza, ale i całego Łazarza, ale będzie również przyciągał mieszkańców całego miasta" – dodał wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

"Bardzo się cieszę, że zarówno mieszkańcy, jak i kupcy będą prawie codziennie gościć pod tym nowym zadaszeniem. Mamy nadzieję, że będziecie państwo chętnie nas tu odwiedzać" – podsumowała Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska, która równocześnie zaprosiła na festiwal rzeźby lodowej, który od piątku będzie odbywać się pod Areną.

Podczas uroczystego otwarcia Rynku Łazarskiego wręczone zostały nagrody "Człowiek Roku Łazarza". Wyróżnienie za ubiegły rok otrzymał Zdzisław Nowak, który od 40 lat pracuje w administracji "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, wspierając potrzebujących mieszkańców, zaś tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2021" przyznano Janowi Kurkowi – operatorowi i reżyserowi telewizyjnemu, który od lat 60. fotografował codzienne życie mieszkańców Łazarza. Więcej o tym w kolejnym artykule.


Przebudowa Rynku Łazarskiego i powierzchni 16 672 m kw. rozpoczęła się pod koniec stycznia 2020 r. W ramach wartej ponad 42,3 mln zł powstało zadaszone targowisko na planie koła, miejsce na wydarzenia kulturalne, fontanna, plac zabaw ze specjalną bezpieczną nawierzchnią o powierzchni 135 m².
Powierzchnia targowiska zajęła 3,6 tys. m², kupcy handlować będą na 90 stoiskach o pow. 5,73 m² (w zależności od prowadzonej branży czynsz będzie wynosił od 286,50 zł do 429,75 zł brutto miesięcznie) oraz w 13 pawilonach handlowych liczących 12,9 m² lub 14 m² (ceny najmu kształtują się od 1967,25 do 2391,20 zł brutto).

Zadaszenie targowiska składa się z dwóch poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m²) i małej (492 m²) wznoszących się na 26 stalowych słupach. Cała stalowa konstrukcja waży aż 135 ton i liczy 2385 m² powierzchni.

W ramach inwestycji ułożono kilka tysięcy kostek i płyt kamiennych o łącznej powierzchni 16 537 m².

Ponadto posadzono 56 drzew (wcześniej rosły 33, po przebudowie jest ich 61), a także 1,2 tys. krzewów, 5500 byli i traw ozdobnych oraz 14 500 roślin cebulowych. Powierzchnia terenów zielonych wynosi 1442 m².

Wokół nowego targowiska przybyło też zieleni. Wcześniej w jego sąsiedztwie rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61. Do tego dochodzi ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych oraz ok. 14500 roślin cebulowych. Nowo posadzoną zieleń w pełnej okazałości można będzie podziwiać wiosną i latem.

Kierowcy parkujący wokół Rynku Łazarskiego mają do dyspozycji 160 miejsc postojowych.

Rozmowa z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem:

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl: Po półtorej roku prac zmodernizowany Rynek Łazarski został oddany do użytku, jednak część osób narzeka, że oddana zostaje do użytku "betonoza", że będzie za mało zieleni.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania: Arcybiskup Stroba zawsze mawiał: "wszystkich nie można zadowolić". Zawsze się znajdą jacyś malkontenci. Najważniejsze jest to, że na Rynek Łazarski wróciło 90% kupców, 90% powierzchni mamy zajęte. Ten Rynek wygląda dzisiaj naprawdę pięknie. Jestem przekonany, że w miesiącach szczególnie wiosennych, letnich to miejsce będzie tętniło życiem. To nie miał być trawnik, to nie miało być miejsce w postaci parku. To miało być miejsce, w którym będzie odbywało się wiele imprez, to ma być miejsce, w którym będzie odbywać się handel i musi być przygotowane również dla tych osób. Szukaliśmy rozsądnego kompromisu, tej zieleni jest więcej, a to, że znajdą się zawsze tacy, którzy narzekają, takie jest życie.

Rozmawiałem z kupcami, część osób jest zadowolona, ale kupcom nie podoba się dziura w zadaszeniu.
To jest efekt konkursu architektonicznego, który miał miejsce. Wybrano takie rozwiązanie. Celem takiej konstrukcji nie było tylko zrobienie dachu dla kupców. To miało chronić kupców przed opadami, ale umożliwić też wentylację powietrza w okresie letnim. Jestem przekonany, że kupcy się do tego przyzwyczają. Najważniejsze, aby to miejsce tętniło życiem, to jest przecież serce Łazarza.

Obserwowałem tempo prac, czy jest szansa, że inne inwestycje w Poznaniu będą realizowane w podobnym tempie?
Jak rozmawiam z poznaniakami to na pewno nie narzekają na brak inwestycji. Rondo Rataje, Wierzbięcice, Rynek Łazarski, Stary Rynek sądzę, ze tylu inwestycji w takim zakresie nie było od dekad.

I jeszcze panie prezydencie po sąsiedzku – ulica Kolejowa doczeka się w końcu remontu?
Wszystkie inwestycje, które zapowiedzieliśmy będą realizowane. To, że kolejność jest taka wynika z szeregu elementów. Ulica Kolejowa również będzie przebudowana.


Komentarze (3)

26-12-2021 14:40:32
eka z małeki
@Kupcy---myślę że to jest początek RŁ.nowego i wszystko w końcu się ułoży.czego wszystkim z całego serca ŻYCZĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!Przyznaję się bez bicia,że jeszcze nie byłem!!!Za to wylegiwałem się w szpitalach.Ludziska moje kochane pomogły mi dojść do domu...ale idzie ku dobremu........................... eka
16-12-2021 09:47:49
Kupcy z rynku
Witam.Rynek rynek wygląda piękini?Ludzie śnieg i dzeszcz pada nam na stragany,nie możemy wystawiać dostawek,chronić się namiotami i jeszcze płacimy za światło które pali się od dwóch miesięcy.Jaśkowik,Wiśniewski i zarządzajacy tym miejscem dajcie nam pracować!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
07-12-2021 19:55:03
almualim
Drodzy mieszkańcy okolic Rynku Łazarskiego z trudem to mówię ale "Plac zabaw dla dzieci" czyli miejsce położone pomiędzy kamienicą numer 1,2,3,19 a blokiem numer 17 i 18 to totalna porażka. Dookoła beton i parę ławek, może i młode pokolenie ma z tego powodu pociechę, że wyjdzie z bloku czy z kamienicy i ma plac do zabaw. Naprawdę stwierdzam, że sztucznie to jest położone i atrakcyjnie to nie wygląda. Lepiej jak by to wszystko zasypał śnieg i nie był odgarniany. W końcu zima idzie a oni odśnieżają chodniki. Śnieg to coś pięknego, ładnie ulice pokrywa i otoczenie, wiadomo że topnieje. Cała reszta nowej zabudowy straganów jest ok tylko ta dziura w dachu nie przemyślana. Jak ktoś tam będzie mieć stanowisko handlu to będzie mu kapać na stragan chyba, że zadaszenie ma odpływ wody gdzieś na boku. Podatki poznaniaków idą za przeproszeniem na pierdoły miasta Poznania. Tyle w temacie. Pozdrawiam.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: