Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szkoła Podstawowa nr 69 obchodziła 100. rocznicę śmierci swojego patrona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szkoła Podstawowa nr 69 obchodziła 100. rocznicę śmierci swojego patrona
12-11-2021 23:52   Janusz Ludwiczak
W przede dniu Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 69 odbyły się obchody 100. rocznicy śmierci Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego prezydenta Poznania, który jest patronem szkoły.

Obchody rozpoczęły się od uroczystego apelu, podczas którego przypomniano życiorys i sylwetkę Jarogniewa Drwęskiego. Szkolny chór zaśpiewał pieśni patriotyczne, a Marianna Baranowska przeczytał wiersz, który zwyciężył w konkursie na najlepszy tekst poetycki o patronie:

"Patron szkoły naszej, Jarogniew Drwęski
jako patrona szkoły go znamy,
ale też jako prezydenta, prawnika i działacza doceniamy.
Stworzył targi, Teatr Polski, sportowe kluby,
Bibliotekę Raczyńskich, Operę i dla Poznania chluby.
Był pracowity, otwarty, zaangażowany,
w kulturze i sporcie prawdziwie zakochany,
teraz ze Wzgórza Św. Wojciecha obserwuje,
jak jego i nasze cudowne miasto ewoluuje."
Marianna Banarowska

W dalszej części uczniowie starszych klas przygotowali spektakl teatralny o pierwszym prezydencie Poznania i czasach jego panowania.

Na zakończenie uczniowie klas sportowych zaprezentowali swoje umiejętności w judo, gimnastyce i skokach akrobatycznych.

Jarogniew Mikołaj Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 r. w rodzinnym majątku w Glinnie koło Wągrowca. W 1895 r. zdał maturę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Następnie ukończył studia prawniczo-ekonomiczne na berlińskim uniwersytecie. Do 1918 r. prowadził kancelarię adwokacką.
Pisał artykuły z zakresu kultury do "Przeglądu Poznańskiego" i "Przeglądu Wielkopolskiego". W latach 1904-1905 oraz 1915-1918 sprawował urząd członka Rady Miejskiej Poznania. W 1914 r. wszedł w skład konspiracyjnego organu będącego "gabinetem cieni" rady. W 1918 r. organ ten ujawnił się jako Rada Ludowa Miasta Poznania.
11 listopada 1918 r., na wniosek Naczelnej Rady Ludowej, został mianowany przez Wydział Wykonawczy Rady Robotników i Żołnierzy pierwszym polskim nadburmistrzem Poznania, a wyłoniona w marcu 1919 r. polska Rada Miasta powierzyła mu 17 kwietnia 1919 r. stanowisko prezydenta Poznania.
Między innymi z jego inicjatywy powstał - w maju 1919 r. roku - uniwersytet, symbol polskości. Dzięki staraniom Jarogniewa Drwęskiego uruchomiono 17 sierpnia 1919 r. Operę Poznańską, również z jego inicjatywy miasto przejęło Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polski. Drwęski spolonizował miasto, nazywając po polsku wszystkie jego place i ulice. Jego projektem były również Targi Krajowe, które odbyły się w maju 1921 r. Doprowadził również do powstania Związku Miast Polskich, którego był pierwszym prezesem.
Jego kolejnym osiągnięciem był pierwszy projekt polskiej ordynacji miejskiej, która odegrała bardzo znaczącą rolę w unifikacji norm prawa miejskiego w Polsce. Na ten okres przypada również jego prezesura Towarzystwa Prawno-Ekonomicznego w Poznaniu oraz członkostwo w zespole redakcyjnym "Przeglądu Prawno-Ekonomicznego".
Jarogniew Drwęski działał również w dziedzinie sportu. Był organizatorem Klubu Wioślarskiego 04, Bractwa Strzeleckiego oraz Aeroklubu Polskiego w Poznaniu, którego był prezesem.
W 1921 r. zachorował na dyzenterię, wskutek czego zmarł 14 września, w wieku 45 lat. Pochowano go na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.
Drwęski był także autorem wierszy, esejów, publikował artykuły w międzywojennej prasie. W 1898 r. na deskach teatru Polskiego w Poznaniu wystawiono jednoaktówkę jego autorstwa pt. "Reni".

Jarogniew Drwęski patronuje Szkole Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego 62 od 2003 roku.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: