Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Remont na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Dmowskiego – za pół mln zł wybudują przejazd rowerowy - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Remont na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Dmowskiego – za pół mln zł wybudują przejazd rowerowy
11-10-2021 18:22   Janusz Ludwiczak
Rozpoczęła się budowa przejazdu rowerowego na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy. Nie ma możliwości przejazdu prosto ulicą Dmowskiego oraz skrętu w lewo z Hetmańskiej (od strony Wildy) w Dmowskiego. Nie będzie również możliwy skręt w prawo z ul. Hetmańskiej (od strony Głogowskiej) w Dmowskiego - wprowadzony zostanie nakaz jazdy prosto. Trasę zmieniły autobusy linii nr 179. Utrudnienia czekają również pieszych.

Prace mają związek z budową przejazdu rowerowego. Jest to kontynuacja przebudowy skrzyżowania, która była realizowana w ubiegłym roku.

– Celem prac jest zapewnienie bezpiecznego przejścia i przejazdu przez to skrzyżowanie. Zmiany są tam sukcesywnie wprowadzane już od zeszłego roku. Kluczowa była przebudowa przejścia dla pieszych, która została połączona z modyfikacjami w obrębie całego skrzyżowania. Na znacznej części jezdni ułożona została nowa nawierzchnia, a po północnej stronie skrzyżowania wykonano nowy chodnik. Powiększone zostały także wyspy dla pieszych. Dzięki temu poprawiona została wzajemna widoczność wszystkich użytkowników ruchu oraz wymuszony wolniejszy ruch pojazdów. To znacznie poprawiło bezpieczeństwo pieszych oraz ich komfort poruszania się kierowców w rejonie skrzyżowania – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Na krzyżówce Hetmańskiej z Dmowskiego powstanie teraz przejazd rowerowy. Inwestycja ta będzie kosztować pół miliona złotych.

– Całość została tak przygotowana, by można było wyznaczyć również przejazdy rowerowe przez obie jezdnie i torowisko na ul. Hetmańskiej. Należy dodać, że ulica Dmowskiego to popularna trasa rowerowa na osi północ – południe. Stworzenie w jej ciągu przejazdów jest istotne nie tylko dla bezpieczeństwa rowerzystów, a także dla pieszych, którzy uzyskają przejście przez ul. Hetmańską odseparowane od ruchu rowerowego – dodaje Agata Kaniewska z ZDM.

W związku z prowadzonymi pracami kilka utrudnień czeka na kierowców:
• nie ma możliwości przejazdu prostu ulicą Dmowskiego
• kierowcy nie skręcą również w lewo z Hetmańskiej (od strony Wildy) w Dmowskiego (w stronę Krauthofera)
• nie jest możliwy skręt w prawo z ul. Hetmańskiej (od strony Głogowskiej) w Dmowskiego - obowiązywać będzie nakaz jazdy prosto.

Ponadto wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h w rejonie skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Dmowskiego.

Trasę zmieniły również autobusy linii nr 179, które kursują teraz w obu kierunkach objazdem przez ulicę Górecką:
KACZA – … – Arciszewskiego – Hetmańska – Górecka – Jesionowa – Opolska - DĘBIEC PKM.

Na ulicy Hetmańskiej przed skrzyżowaniem z Dmowskiego utworzone zostały tymczasowe przystanki dla autobusów linii nr 179 (w kierunku Dębca na wysokości bloków na os. Hetmańskim, w kierunku Kaczej przy ogródkach działkowych).

Z utrudnieniami muszą liczyć się również piesi, którzy mogą korzystać jedynie z sąsiednich przejść – na skrzyżowaniu z Głogowską lub z Kolejową. Przejście dla pieszych na ul. Hetmańskiej przy skrzyżowaniu z Dmowskiego będzie możliwe tylko w dni robocze w godz. od 7:00 do 17:30 ze względu na zajęcia w Szkole Podstawowej nr 77.

– W godzinach od 7:00 do 17:30 ruch na skrzyżowaniu kierowany będzie ręcznie. Poza tymi godzinami przejście dla pieszych będzie w tym etapie zamykane, a ruch pieszych możliwy będzie tylko przejściami sąsiednimi, tj. na skrzyżowaniach z ulicą Głogowską i Kolejową. Wygrodzony czasowo zostanie także fragment chodnika po południowo-zachodniej stronie skrzyżowania, a pieszym wskazana zostanie alternatywna trasa przejścia między budynkami – informuje ZDM.

W niedzielę w związku z organizacją Poznań Półmaraton prace w tym miejscu zostaną wstrzymane, a dla biegaczy dostępny będzie cały przekrój ulicy Hetmańskiej.

W kolejnych etapach mają sukcesywnie znikać utrudnienia w ulicy Hetmańskiej. W pierwszej kolejności udostępniony będzie drugi pas ruchu w kierunku ulicy Kolejowej, a w ostatniej fazie zostanie zamknięty północny wlot ulicy Dmowskiego w celu wymiany nawierzchni na wysokości szkoły podstawowej.

Zakończenie prac planowane jest w połowie listopada.


Komentarze (6)

23-10-2021 10:00:47
Tom
Jaka gospodarność? Patologia i szastanie publicznymi pieniędzmi. Pół bańki na przejazd dla rowerów przez jedno skrzyżowanie. Już sam kwota daje dużo do myślenia.
16-10-2021 23:24:44
De
Później i tak "rowerzyści" mają na wszystko wywalone.
13-10-2021 08:11:30
MM
Dla nich ścieżki dla nich przejazdy za pół miliona, a oni i tak jeżdżą jak chcą i gdzie chcą, rozjeżdżając ludzi na chodniku. Przykład odcinka Hetmańskiej od Dmowskiego w stronę Widy. Ścieżka rowerowa wyznaczona (oczywiście dla tych, którzy potrafią czytać znaki drogowe) po stronie południowej, a wszystkomogący rowerzyści lubią jeździć stroną północną, a co przecież położono nowy asfalt.....
12-10-2021 17:44:47
Tom
Wyrzucają kasę w błoto i zwalniają świadomie ruch tworząc coraz większe korki w Poznaniu. Dopiero remontowali to skrzyżowanie i zlikwidowali jeden lewoskręt w Dmowskiego. Ale o tym ani mru mru, nic nie powiedzieli tylko po prostu zamknęli. Nie zdziwię się jak teraz tez coś takiego zrobią. To jest banda idiotów, którzy korkują miasto, zwiększają jego zadymienie i tym samym trują mieszkańców coraz bardziej. To jest główny skutek zwolnienia ruchu. I zawsze to samo kretyńskie hasło BEZPIECZEŃSTWO. Po wybudowaniu świateł na Rondzie Starołęka kierowcy stoją w kilometrowych korkach. Tylu stłuczek ile w korku na tym odcinku to nigdy wcześniej nie widziałem. Ale to K...wa dla waszego BEZPIECZEŃSTWA. Polska to kraj idiotów, dawno się o tym przekonałem.
12-10-2021 10:12:45
Tomek
Bardzo dobra wiadomość.
12-10-2021 07:54:36
Poznaniak
Gdzie tu poznańska gospodarność - przejazd za 500.000 zł dla kilku rowerzystów- nie mamy chyba na co kasy wydawać!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: