Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie skwer im. Macieja Zawiei - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie skwer im. Macieja Zawiei
29-09-2021 06:30   Janusz Ludwiczak
Przy zbiegu ulic Głogowskiej, Ściegiennego i Zgoda, tuż przy samej pętli Górczyn będzie skwer im. Macieja Zawiei, tragicznie zmarłego radnego miasta Poznania, społecznika.

Decyzję o nazwania skweru imieniem Macieja Zawiei podjęli miejscy radni podczas wtorkowej sesji. Zastrzeżenia mieli jednak radni z klubu Wspólny Poznań.

– Za chwilę w Koalicji Obywatelskiej są wybory. Dostaliśmy w pakiecie dwie osoby związane z PO – Klemens Mikułę i Macieja Zawieja. Postuluję o odłożenie głosowania – zaznaczyła Halina Owsianna, radna miasta Poznania z klubu Wspólny Poznań.

– Żal człowieka, zginął w wypadku drogowym, ale co takiego zrobił dla Poznania? Ogromny skwer na Górczynie ma otrzymać to imię, tylko dlatego, bo był radnym? Takich społeczników jest dużo: Andrzej Białas czy wiceprezydent Maciej Frankiewicz, który również zginął tragicznie, czemu się o niego nie upomnicie? Mamy wątpliwości, dlatego wycofujemy się z głosowania – dodała radna Halina Owsianna.

Oburzenia nie krył wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Są takie momenty, w których warto przemilczeć niż zabrać głos dwukrotnie. Uważam za wysoce niestosowne to, co zostało powiedziane. Maciej Zawieja zapoczątkował reformę rad osiedli, działał na Górczynie, zrobił wiele dla społeczności – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Gdybyście Państwo byli trzy tygodnie temu na turnieju charytatywnym to wiedzielibyście, że pamięć o Macieju Zawiei trwa i społeczność jest mu wdzięczna za to, co zrobił – dodał Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Za podjęciem uchwały ws. nazwania skweru przy zbiegu ulic Głogowskiej, Ściegiennego i Zgoda imieniem Maciej Zawiei było 25 radnych. Od głosu wstrzymało się radna PiS, Sara Szynkowska vel Sęk, a zgodnie z zapowiedzią w głosowaniu nie wzięli udziału radni Wspólnego Poznania (Dorota Bonk-Hammermeister, Henryk Kania, Łukasz Kapustka, Halina Owsianna, Przemysław Polcyn i Paweł Sowa).

Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wyraziła Rada Osiedla Górczyn.

– Maciej Zawieja był zasłużonym samorządowcem, pochodził z Górczyna, pracował w radzie osiedla, później w radzie miasta. Dokonał wiele rzeczy, nie tylko dla Górczyna, które służą ludziom. Myślę, że lokalizacja jest dobra, obok jest wiadukt Kosynierów Górczyńskich i pętla górczyńska. Będziemy czynić starania, by skwer ten został zrewitalizowany – powiedział Wiesław Banaś, przewodniczący Rady Osiedla Górczyn.

Wzruszenia nie kryje brat patrona skweru, były radny Bartosz Zawieja.

– Na początku września już po raz 12. odbył się turniej charytatywny, przez który przewinęło się sporo osób. Pamięć o Macieju jest wiecznie żywa, wiele osób zawdzięcza mu to, co zrobił dla Górczyna, Łazarza i nie tylko – podsumowuje Bartosz Zawieja.

Maciej Zawieja urodził się 19 listopada 1980 r. w Poznaniu. W 2004 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył historię. Podczas studiów zaangażował się w działalność samorządu studenckiego, którego został przewodniczącym. Powołał do życia pierwszy w Polsce Uczelniany Klub Kibica Lecha Poznań. Organizował liczne turnieje charytatywne, np. „Poznańscy piłkarze dzieciom”, w ramach których wspierano osoby z niepełnosprawnościami i potrzebujące. Od 2005 r. był asystentem Wicemarszałka Senatu RP prof. Marka Ziółkowskiego.

W 2006 r. został wybrany radnym Miasta Poznania w okręgu Grunwald, z listy Platformy Obywatelskiej. Jako wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej aktywnie wspierał grunwaldzkie rady osiedli, angażując się w wiele lokalnych inicjatyw, został także przewodniczącym Rady Osiedla Górczyn. Był inicjatorem powołania biura porad prawnych przy parafii pw. Św. Krzyża.

Angażował się w sprawy budowy dróg, w szczególności w rejonie os. ks. Ignacego Skorupki. W ramach swojej działalności lokalnej starał się rozwiązywać problemy mieszkańców, doprowadził m.in. do powstania placów zabaw przy ulicy Kuźniczej, Antoniego Andrzejewskiego i Górniczej. Był osobą bardzo kontaktową, szczerą i towarzyską, zaangażowaną w sprawy mieszkańców.

Zmarł 10 sierpnia 2009 r., w wypadku samochodowym. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim.


Komentarze (1)

30-09-2021 23:37:05
li
absolwent II LO, w porządku chłopak.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

do 14-06-2022
Łazarz
32. DNI ŁAZARZA

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: