Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada miasta nie zgodziła się na odebranie mandatu Bartłomiejowi Ignaszewskiemu. Zrobi to wojewoda? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada miasta nie zgodziła się na odebranie mandatu Bartłomiejowi Ignaszewskiemu. Zrobi to wojewoda?
08-09-2021 06:17   Janusz Ludwiczak
Rada miasta odrzuciła projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnemu Bartłomiejowi Ignaszewskiemu. Chodzi o zastrzeżenia wojewody w sprawie łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

O sprawie informowaliśmy na początku września. Sprawa dotyczy zawarcia przez radnego umowy ze spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Radny naruszył ustawowy zakaz łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

– Nie osiągnąłem żadnego przychodu, nie korzystałem z mienia komunalnego miasta i nigdy bym tego nie zrobił – odpowiada Bartłomiej Ignaszewski, radny miasta Poznania.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Bartłomieja Ignaszewskiego.

– Wojewoda nie przekazał żadnego uzasadnienia do tego wniosku. Uważam, że nie jesteśmy organem śledczym do wyjaśnienia tej sprawy. Jesteśmy w sytuacji niezręcznej – powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

– Nie jest prawda, że korzystałem z mienia komunalnego gminy. Prawdą jest, że prowadzę działalność gospodarczą. Ustawa zakazuje prowadzenia działalności z wykorzystaniem mienia komunalnego. Spółka PIM jest odrębnym podmiotem, a nie gminą. Nie osiągnąłem przychodu, wycofałem się z umowy. Zrobiłem to z własnej woli – zaznaczył radny Bartłomiej Ignaszewski.

Zdaniem radnej PiS, Klaudii Strzeleckiej wojewoda miał jednak zastrzeżenia do tej sprawy.

– Należało poprosić wojewodę o wyjaśnienia. Procedujemy bez uzasadnienia. Wnioskuję o przełożenie tego na kolejną sesję – postulowała radna Klaudia Strzelecka.

– Wniosek jest błędny, przekroczymy wyznaczony termin 30 dni – odpowiedział przewodniczący Grzegorz Ganowicz.

O wyjaśnienia poproszeni zostali przedstawiciele Poznańskich Inwestycji Miejskich. Radca prawny spółki PIM, Tomasz Banaszak wyjaśnił, że umowa została rozwiązana, nie zostały wypłacone żadne środki pieniężne.

– Zacząłem śledzić oświadczenia majątkowe radnych i zastanawiam się czy wstydzą się podawać gdzie pracują – czy jest to klub nocny i świadczenie usług seksualnych. Ja jestem nauczycielem [w Zespole Szkół Geodezyjno-Drogowych – przyp.red.] i zawsze to zeznaje w oświadczeniu majątkowym – wskazywał radny PiS, Michał Grześ.

– Jest pewna groza wśród radnych. W ustawie jest zapis o zakazie łączenia mandatu z pracą w spółkach prawa handlowego. Jeśli ktoś pracuje jako księgowy u dewelopera i za chwilę będzie uchwalać plan miejscowy to jest pewne zastrzeżenie – dodał radny Przemysław Polcyn z klubu Wspólny Poznań.

Ostatecznie 24 głosami Rada Miasta Poznania odrzuciła projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Za wygaśnięciem mandatu było 7 radnych PiS (Przemysław Alexandrowicz, Lidia Dudziak, Michał Grześ, Krzysztof Rosenkiewicz, Matuesz Rozmiarek, Klaudia Strzelecka i Sara Szynkowska vel Sęk).

Wojewoda wielkopolski może teraz wydać zarządzenie zastępcze wygaszające mandat radnego. Wówczas radny Bartłomiej Ignaszewski będzie mógł skierować sprawę do sądu za pośrednictwem Biura Rady Miasta Poznania.

Bartłomiej Ignaszewski zasiada w Radzie Miasta Poznania od jesieni 2018 r. Został wybrany z listy Koalicji Onbywatelskiej w okręgu obejmującym Górczyn i Grunwald. Jest szefem poznańskiej Nowoczesnej. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki Rady Miasta Poznania, zastępując radną Lidię Dudziak. Radny Bartłomiej Ignaszewski domagał się jej odwołania. Więcej o tym w artykule: Chciał odwołania Lidii Dudziak, teraz sam pokieruje komisją.


R E K L A M A

Komentarze (1)

09-09-2021 08:10:56
Jola
wstyd - zabrać natychmiast
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: