Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Rynku Łazarskim usmażono tofucznicę: "beton i asfalt królują w tej przestrzeni" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Rynku Łazarskim usmażono tofucznicę: "beton i asfalt królują w tej przestrzeni"
17-08-2021 01:15   Janusz Ludwiczak
Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w sobotnie popołudnie postanowili na nowej płycie Rynku Łazarskiego usmażyć tofucznicę, czyli roślinną jajecznicę. Był to ich protest przeciwko powstającej "betonozie".

– Za nami rozpościera się piękna, betonowa pustynia, przeplatana gdzieniegdzie posadzonymi drzewami, jednak jak widzimy beton i asfalt królują w tej przestrzeni. Postanowiliśmy zwrócić na to uwagę, jako młode osoby, którym leży na sercu los Poznania – mówił na Rynku Łazarskim Kacper Nowicki, były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania.

Młodzi aktywiści przekonywali, że na Rynku Łazarskim będzie zbyt mało zieleni.

– Sam zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski, który jest odpowiedzialny za realizację tej inwestycji, podnosił, że będzie tutaj aż 36 metrów kwadratowych zieleni więcej niż przed przebudową. Uważamy, że jak na ilość dekad, które upłynęły od utworzenia tego rynku i jak na kryzys klimatyczny, który obecnie mamy, jest to po prostu niewystarczająca ilość. Nie widzimy jakiejkolwiek chęci do zmian. Mieszkam 30 metrów stąd, nie wyobrażam sobie spędzania tutaj wolnego czasu. Na samej płycie Rynku Łazarskiego, kiedy będzie 40 stopni Celsjusza nikt nie będzie chciał tutaj robić zakupów – dodał Kacper Nowicki.

Bartosz Bilski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zwrócił uwagę, że wybudowana fontanna nie będzie spełniać swojej funkcji.

– Tak będzie, dopóki wody nie zacznie brakować. Pierwszymi rzeczami, które zostaną wyłączone, gdy tak się stanie, będą właśnie fontanny i miejskie podajniki wody. Już teraz zmagamy się z jednym z największych kryzysów klimatycznych w naszej historii, widzimy jego skutki w Wielkopolsce, na przykład na Pojezierzu Gnieźnieńskim, gdzie panuje susza. Poznań też to czeka w mniejszym lub większym stopniu – ostrzegał Bartosz Bilski z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

– 22 czerwca miała miejsce bardzo wielka ulewa. Było ok. 250 wezwań straży pożarnej w całym Poznaniu. Na takich miejscach, jak tutaj, na Rynku Łazarskim woda nie ma gdzie uciec. Woda potrzebuje ziemi, krzewów, drzew, bo tylko z nimi jest wstanie wyparować i wrócić do atmosfery. Tutaj woda będzie się zbierać, będzie podtapiać wszystkie okoliczne budynki i piwnice – zaznaczył Bartosz Bilski.

– Ta inwestycja kosztuje ponad 43 mln zł. To są horrendalne pieniądze. Mam poczucie wielkiej defraudacji środków publicznych. Z tego miejsca nie da się korzystać. Posadzone drzewa podobnie jak na Św. Marcinie są za małe. Przez kilka najbliższych lat nie będą dawać cienia – podsumował Kacper Nowicki.

Na zakończenie na nowej płycie Rynku Łazarskiego młodzi aktywiści usmażyli tofunicznicę, czyli rośliną jajecznicę – jajka z tofu i przyprawami. Jego zdaniem na Rynku Łazarskim pojawi się 55 drzew (wcześniej było ich 33), a po przebudowie będzie 1241 m kw. zieleni niskiej.

– Te, których nie uwzględniał projekt, zostały z kolei przesadzone do Parku Kasprowicza, co spotkało się z pozytywnym odbiorem. Przed przebudową mieliśmy 1206 m² zieleni niskiej, po przebudowie będzie jej 1241 m² i co ważne w różnych punktach Rynku Łazarskiego, a nie tylko na tzw. Lejku Łazarskim, oblepionym autami, dostępnym tylko dla ... psów – wskazuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Zamiast zdegradowanego i monofukcyjnego rynku (jedynie handlowego), mieszkańcy, kupcy, klienci i turyści zyskują nową wielofunkcyjną przestrzeń – handlową, amfiteatralną pod wydarzenia artystyczne, a także trzy skwery i miejsce rekreacji dla dzieci, fontannę oraz większą liczbę zieleni. Przestrzeń Rynku da możliwość okolicznym przedsiębiorcom wystawienia ogródków gastronomicznych, co było wcześniej niemożliwe. Przestrzeń Rynku Łazarskiego będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, przyjazna nie tylko dla pieszych, ale i rowerzystów, a liczba miejsc parkingowych została zachowana, zarówno dla mieszkańców, klientów i dostaw – dodaje wiceprezydent.

Więcej o tym w artykule: Wiceprezydent odpiera zarzuty dotyczące krytyki ws. "betonozy" na Rynku Łazarskim.


Komentarze (6)

12-10-2021 20:42:59
Bazyli
Popieram młodych!!! Tylko oni rozumieją, czym grożą takie "inwestycje" w dobie globalnego ocieplenia. Brak drzew będzie bardzo dotkliwy dla mieszkańców i klientów rynku.
26-08-2021 13:47:59
Lol
Najlepiej się krytykuje. Przez kilkadziesiąt ostatnich lat rynek straszył nijakie więcej zieleni nie było. Zawsze nożna zrobić coś lepiej ale trudno oczekiwać by w środku miasta powstał ogród botaniczny. Miejsca na pewno dużo na zieleń będzie :)
19-08-2021 06:12:14
Ania
Smutnym jest fakt, że ludzie (zwłaszcza radni) dużo mówią o ograniczeniu ruchu śmiercionośnych śmierdzieli i zazielenieniu dzielnicy, a tu kluczowa inwestycja lat to betonowa pustynia. Wstyd i hańba!
18-08-2021 17:32:24
M.
Młodzi słyszą, że dzwoni, ale nie wiedzą, w którym kościele. Pod nawierzchnią rynku został wybudowany zbiornik, więc RŁ jest zabezpieczony przed silnymi opadami deszczu. Nawet już to przetestowaliśmy kilka tygodni temu. Bez sensu jest to, że gromadzona deszczówka nie zostanie w żaden sposób wykorzystana, ale trafi do kanalizacji. Kolejny zarzut dot. fontanny - tak, nie jest piękna i na dodatek nie ma wokół niej nawet odrobiny zieleni, ale mówienie ile to wody się marnuje jest argumentem z kosmosu. To fontanna działająca w obiegu zamkniętym. Kolejny lament o gabaryty posadzonych drzew. Młodzi chcieliby, zeby posadzić je większe. Z tym, że większe gorzej znoszą przesadzania i są znacznie, znacznie droższe. Problemem nie są obecne ich rozmiary, ale dobór gatunków. Niestety większość z nich nawet za naście lat nie będzie znacząco większa, bo znowu postawiliśmy na gatunki kolumnowe i szczepione. Tak więc droga młodzieży, doceniam dobre chęci, ale warto jeszcze się troszczkę pouczyć. I z tą tofucznicą to też strzał w kolano, bo pod uprawę soi wycina sie znacznie cenniejsze gatunki roślin. Na koniec, też mi się nie podoba ta ilość kamienia i uważam, że te pieniądze można byo wydać lepiej.
18-08-2021 15:20:48
xyz
Oni tam wszyscy łona golą
17-08-2021 11:21:27
e-raf
Brawo młodzi! Zrobiliście dobrą robotę!!! W bardzo sugestywny sposób pokazaliście negatywne aspekty takich zabetonowanych projektów!!! Nawet jeśli - tak jak na św. Marcinie - daną powierzchnię wyłoży się płytami z kamienia, to i tak jest to w dalszym ciągu "zabetonowana" powierzchnia z atrapami drzewek w donicach (nie mówiąc już o kosztach takich pomysłów!). Również wielki szacun za wykazanie obywatelskiej aktywności i przedstawienie swoich obiektywnych zastrzeżeń - tym bardziej wobec poczynań ekipy p. Jaśkowiaka, który wydaje się być nieomylny w swoich poczynaniach, a jednocześnie tak "proekologiczny" i "prodemokratyczny"... Przecież zabudowywanie wszelkich wolnych przestrzeni deweloperskimi blokami to też kolejny powód do obywatelskich protestów (patrz np. blokowisko na Marcelinie wzdłuż ul. Bułgarskiej i in.)!!!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: