Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z Kolejową? PIM: "Planujemy rozpoczęcie robót w IV kwartale" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z Kolejową? PIM: "Planujemy rozpoczęcie robót w IV kwartale"
20-05-2021 08:58   Janusz Ludwiczak
Wracamy do tematu przebudowy ulicy Kolejowej, który przypomina telenowelę. Otrzymaliśmy informacje od spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, która przekonuje, że jesienią ogłoszony zostanie przetarg, a prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku.

Jak już informowaliśmy pod koniec zeszłego roku ZDM miał ogłosić przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej. Tak jednak się nie stało, gdyż nadal trwa opracowywanie projektu. Odpowiedzialny za komunikację i inwestycje w mieście zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski zadeklarował, że w tym roku w końcu ruszy przebudowa Kolejowej.

– W nowym roku chcemy kontynuować ważne inwestycje dla mieszkańców: to długo oczekiwana przebudowa ul. Kolejowej, jednej z najważniejszych ulic Łazarza. Zostanie zmodernizowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich. Liczymy, że po wszystkich wcześniejszych perypetiach administracyjnych, uzgodnieniowych itp., które znacznie odłożyły inwestycję, budowa będzie mogła ruszyć latem 2021 r. – zadeklarował pod koniec zeszłego roku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Ostatnio pytaliśmy miasto na jakim etapie jest ta inwestycja.

– Projekt przebudowy ulicy Kolejowej jest na etapie uzgodnień branżowych. Po uzyskaniu wszystkich uzgodnień, zostanie złożony wniosek o decyzję ZRID. Składanie wniosku planowane jest na maj. Po uzyskaniu decyzji ZRID będzie można planować rozpisanie przetargu – tłumaczy w kwietniu portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Tymczasem kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedź na nasze zapytanie od spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Aktualnie inwestycja jest na etapie uzgodnień branżowych projektu. Po uzyskaniu decyzji o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID), spółka PIM planuje ogłoszenie postępowania przetargowego w III kwartale br. i rozpoczęcie robót budowlanych w IV kwartale br. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że termin rozpoczęcia prac uzależniony będzie od przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w celu wyłonienia wykonawcy – przekonuje Dominika Przystałowska z Poznańskich Inwestycji Miejskich

Przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. W tym roku na ten cel zarezerwowano blisko 4,5 mln zł (4 494 189 zł), w 2022 – kolejne 4 mln zł (4 290 624 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Tymczasem niebawem na Kolejowej zacznie działać strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, ówczesna dyrektor ZDM.

Zmieniła się dyrekcja ZDM, zmieniły się też i plany. Mieszkańcy jednak coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a ulica nie będzie wciąż wyglądać jakbyśmy mieli XIX wiek. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 40 km/h.

ZOBACZ TAKŻE: Dolna Głogowska: Cztery pasy lub droga z linią tramwajową


R E K L A M A

Komentarze (9)

28-05-2021 16:23:58
Kiki
Głoswaliscie na takiego prezydenta, to teraz nie narzekajcie! Macie drogi rowerowe, z możliwością jazdy pod prąd , ulice jednokierunkowe i najdroższe strefy parkowania w Polsce i nie możemy zapominać o przekręcie z podwyżkami za wywóz śmieci!
23-05-2021 23:26:46
Ala
Co do remontu to ja już w to nie wierzę. Natomiast jeśli chodzi o nocny targ towarzyski to już porażka od piątku do niedzieli można pomarzyć o spaniu hałas jest niedoopisania butelki wszędzie obsikane wszystko a hałas straszny nie wiem czy miasto nie potrafi zrobić z tym porządku. Niech się bawią ale tam na miejscu a nie że wszyscy mieszkańcy kolejowej nie śpią przez weekend. Masakra
20-05-2021 20:29:42
łe
remontu nie będzie: uruchomienie strefy parkowania niebawem, obecnie rozkopane chodniki po wschodniej stronie bo kładą nowe kable energetyczne - inwestycja miała polegać na wymianie wszystkich instalacji podziemnych - po co to robią teraz jak za pół roku ma ruszyć przebudowa - nie ruszy
20-05-2021 16:37:13
Mieszkaniec Kolejowej
@albin - Nie rozumiem dlaczego nikt tego jasno nie powie, a może brak wymiany informacji pomiędzy ZDM, a miastem? Dlaczego cały czas słyszymy tylko slogany, a brak jakichkolwiek działań? @Łazarz - ja już się zastanawiam co się stanie jak zamknięta zostanie Kolejowa, w planach organizacji ruchu nikt nie wziął pod uwagę jakichkolwiek awarii związanych z zamknięciem ulic (jakichkolwiek) i w takim przypadku jeszcze nie raz usłyszymy o chaosie komunikacyjnym. Prosiłem o wyjaśnienie naszego szefa RO - nie otrzymałem niestety odpowiedzi...
20-05-2021 12:08:27
Łazarz
Co do NTT: hałas to jeden ogromny problem, ale również samo przejechanie przez ulicę w zeszłym tygodniu ledwo dało się przejechać, a kierowcy parkowali gdzie popadnie, a bałagan jest ogromny. Ekologicznie nastawiona RO gdzie wasze działania w tej sprawie? Wszędzie butelki i papiery. A co do samego remontu też dopiero uwierzę jak zobaczę roboty na Kolejowej oraz po ostatnich zmianach w organizacji ruchu drogowego, jak rozpoczną remont to już widzę kocioł na Łazarzu.
20-05-2021 10:16:52
M.M.
@Mieszkaniec Kolejowej, niestety w tym roku Targ zmienił dni otwarcia od środy do niedzieli. Musimy mieć nadzieję, że uczestnicy tych spędów gdzieś pracują lub uczą się i w związku z tym środa i czwartek będą upływały we względnym spokoju
20-05-2021 10:08:12
albin
To ja się powtórzę: w tym roku ruszają dwie, bardzo duże inwestycje deweloperskie. Do obu jedynym sensownym dojazdem jest Kolejowa. Skoro miasto wydało na nie zgodę, zapewne liczy się z ponadnormatywnym wykorzystaniem Kolejowej przez następne 2-3 lata. Czy zatem powyższe deklaracje to oznaka zupełnego braku koordynacji decyzji (czyt. niekompetencji urzędnicze)? Czy po prostu kolejne bajdurzenie?
20-05-2021 09:31:01
Mieszkaniec Kolejowej
Oczywiście, że w IV kwartale dowiemy się, że "Znów opóźni się przebudowa Kolejowej", to oczywiste. Może od razu, jeżeli trwają jeszcze prace prace projektowe, pomyśleć o przeprojektowaniu ulicy na skansen z XIX wieku ?? będzie łatwiej... Ale w imieniu mieszkańców mam inne pytanie - co robi Rada Osiedla i władze miasta, aby pozwolić nam mieszkańcom tej ruchliwej arterii wyspać się w nocy od piątku do niedzieli w związku z nocnymi hałasami NOCNEGO TARGU TOWARZYSKIEGO ??? Ruch samochodowy w nocy do godziny 2.00 jest taki, jak na Głogowskiej w godzinach szczytu, a krzyki i piski wracających z imprezy potrafią wyrwać z najgłębszego snu. Otwarcie okna, aby w nocy wychłodzić mieszkanie po upałach letnich jest niemożliwe..
20-05-2021 09:15:23
mieszkaniec Kolejowej
Nie wierzę już w te deklaracje. Uwierzę dopiero, gdy pojawią się tu koparki! Miasto ma nas w d... ile lat na to czekamy...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: