
Szampon przeciwłupieżowy – który będzie najlepszy?
Szampon przeciwłupieżowy jest preparatem stosowanym niemalże przez każdą osobę borykającą się z problemem łupieżu. Obecnie na rynku dostępny jest duży wybór szamponów przeciwłupieżowych i często trudno zdecydować się, który będzie dla nas odpowiedni. Na co zwrócić uwagę, wybierając tego typu produkt? Kluczowym czynnikiem podczas doboru szamponu powinien być rodzaj łupieżu. W Polsce najpopularniejszymi typami łupieżu są:
- łupież suchy, uważany za najmniej problematyczny, objawiający się drobnymi i suchymi płatkami,
- łupież tłusty, połączony z łojotokiem,
- łupież pstry, mogący występować nie tylko na skórze głowy, ale także na skórze innych partii ciała, np. na barkach, rękach czy brzuchu.
Szampon na łupież suchy
W celu zwalczenia łupieżu suchego zaleca się stosowanie szamponów, które nie tylko posiadają właściwości przeciwgrzybicze i przeciwzapalne, ale także nawilżają i chronią skórę głowy. Łupież suchy jest przypadłością często idącą w parze z nadwrażliwością skóry owłosionej, a u niektórych osób to właśnie nadwrażliwość jest jego główną przyczyną. Osoby o nadwrażliwej skórze głowy dostrzegają u siebie objawy łupieżu np. po zastosowaniu lakieru do włosów, pianki czy żelu. W przypadku łupieżu suchego idealnie sprawdzają się szampony wzbogacone o takie składniki jak smoła pogazowa, sól cynkowa pirytionu, siarczek selenu i oliwa z kwasem salicylowym.
Szampon na łupież tłusty
Chcąc skutecznie walczyć z łupieżem tłustym, powinniśmy zainwestować w szampon łączący w sobie właściwości przeciwgrzybicze, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe oraz tonizujące. Łupieżowi tłustemu, jak sama nazwa wskazuje, towarzyszy łojotok, który nie tylko jest przyczyną nieestetycznego wyglądu włosów, ale również wspomaga rozmnażanie się grzybów powodujących łupież. Doskonałe w walce z tym rodzajem łupieżu są szampony posiadające w składzie kwas salicylowy, siarkę oraz leki cytostatyczne i keratolityczne.
Szampon na łupież pstry
Łupież pstry, w odróżnieniu od łupieżu suchego i tłustego, atakuje nie tylko skórę głowy, ale przede wszystkim inne partie ciała, takie jak np. klatka piersiowa, plecy i ramiona. Szamponami, które dobrze radzą sobie z tą odmianą łupieżu, są te wyprodukowane na bazie siarczku selenu, pirytonianu cynku oraz kwasu salicylowego. W przypadku łupieżu pstrego kuracja szamponem powinna być wzmocniona za pomocą przeciwłupieżowych emulsji, maści i płynów. Ponadto przy wspomnianym schorzeniu bardzo istotne jest zachowanie odpowiednio wysokiego poziomu higieny.
Czy szampon przeciwłupieżowy może być stosowany codziennie?
Istnieje wiele szamponów przeciwłupieżowych, które nadają się do codziennego stosowania, jednak niektóre z nich mogą być używane np. tylko 2 razy w tygodniu. Kupując taki kosmetyk, należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu lub skonsultować się z farmaceutą lub dermatologiem.
Skuteczność szamponu jest w dużej mierze uzależniona od regularności w jego użytkowaniu, a także sposobu mycia skóry głowy. Wiele szamponów po nałożeniu i spienieniu trzeba zostawić na 5-10 minut, jednak są i takie, które należy szybko spłukać. W celu uniknięcia utraty skuteczności kosmetyku zaleca się zmienianie szamponu przeciwłupieżowego co jakiś czas lub używanie dwóch różnych szamponów na zmianę. Zbyt długie używanie tego samego szamponu często wiąże się z przyzwyczajeniem skóry do jego składników, czego następstwem jest brak działania przeciwłupieżowego. Wybierając szampon, należy zwrócić uwagę na markę producenta, która często idzie w parze z jakością kosmetyku.
Pamiętajmy także o tym, by z rozwagą dobierać inne produkty pielęgnacyjne. Choroby skóry głowy wymagają stosowania kosmetyków wyjątkowo delikatnych, które nie będą powodować dodatkowych podrażnień.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Co dalej z budynkiem dawnego kina Olimpia?
(21-03-2025 10:09)
· Anna Jantar in Memoriam
(21-03-2025 09:02)
· Rataje na Rynku Łazarskim
(20-03-2025 10:03)
· Przedszkole nr 90 na Łazarzu zaprasza na „drzwi otwarte”
(20-03-2025 08:51)
· Tramwaje nie pojadą Głogowską. Kolejny rok z rzędu będzie też remontowany węzeł Bałtyk
(20-03-2025 02:19)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
mar
18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim
mar
14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+
mar
do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków
19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz
kwi
do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: