Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Otwarto Park Wilsona, na Łazarz dojechał pierwszy tramwaj, a Sala Ziemi zamieniła się w Sejm - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Otwarto Park Wilsona, na Łazarz dojechał pierwszy tramwaj, a Sala Ziemi zamieniła się w Sejm
08-04-2023 10:41   Janusz Ludwiczak
112 lat temu otwarto Palmiarnię, zaś równo 7 lat temu Sala Ziemi MTP zamieniła się w salę sejmową, a biskupi zasiedli w szkolnych ławkach – przedstawiamy ŁAZARSKIE KALENDARIUM.

1 kwietnia 1900 - do granic miasta Poznania przyłączona zostaje ówczesna wieś Łazarz, Górczyn, Jeżyce i Wilda.
ZOBACZ TAKŻE: 123 lata temu Łazarz został przyłączony do Poznania

1 kwietnia 1911 - w Ogrodzie Botanicznym (obecnie Park Wilsona) otwarto Palmiarnię.

1 kwietnia 1919 - powstanie I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego. Dzień wcześniej złożył swoje urzędowanie niemiecki dyrektor Paweł Schultze, zaś 1 kwietnia 1919 roku Komisariat Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu mianował dyrektorem Polaka - Antoniego Borzuckiego. To on przystąpił do organizowania szkoły polskiej, która otrzymała nazwę Państwowe Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego.

3 kwietnia 2016 – Dawna parowozownia zamieniła się w scenę teatru akrobatycznego. Magicznie i bajkowo zrobiło się w sobotni wieczór w zabytkowej, 124-letniej parowozowni przy ul. Kolejowej, w której swój spektakl zaprezentował Teatr "Z głową w chmurach". Dawna parowozownia z 1892 r. przy ul. Kolejowej 23 ma zamienić się w siedzibę siedziba pierwszego w Polsce teatru akrobatycznego oraz Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej.

8 kwietnia 2018 – pięć zniszczonych samochodów na ul. Granicznej – to skutki wyczynu pijanego kierowcy, który nie zatrzymał się do kontroli i uciekał ulicami Łazarza przed policjantami. Okazało się, że 37-latek prowadził auto pod wpływem alkoholu.
ZOBACZ TAKŻE: 122 lata temu na Łazarz dojechał pierwszy tramwaj elektryczny

8 kwietnia 2019 – rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. Strajkują nauczyciele ze wszystkich łazarskich szkół, po tym jak nie doszło do porozumienia rządu ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego, Forum Związków Zawodowych, a także części Solidarności, którzy domagają się 30% podwyżek dla pracowników oświaty. Do strajku przystąpili pedagodzy ze wszystkich szkół na Łazarzu, oraz większości przedszkoli. Do akcji protestacyjnej nie przystąpiły jedynie dwa przedszkola - nr 32 "Świerszczykowe Nutki" przy Chociszewskiego oraz nr 89 na Kasprzaka.

9 kwietnia 1898 - na Łazarz dojechał pierwszy tramwaj elektryczny, który tym samym zastąpił omnibusy konne. Pierwsza linia, która oznaczona była kolorem zielonym kursowała co 20 minut, a mieszkańcy ówczesnej jeszcze wsi Łazarz mogli dojechać tramwajem na sam Stary Rynek.

10 kwietnia 1945 - walki o Cytadelę ominęły poznańską Gazownię dzięki temu wyprodukowano pierwszy po wojnie gaz, który zasilił Łazarz.

10 kwietnia 2015 – Podharcmistrz Dorota Wysocka, komendantka Szczepu Łazarz otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi dla ZHP.

10 kwietnia 2019 – otwarto nowe przejście dla pieszych, które powstało po południowej stronie skrzyżowania ulic Głogowskiej i Hetmańskiej (od strony Palacza). Dzięki nowemu przejściu znacznie skróci się droga dojścia np. z przystanku autobusu linii nr 179 czy sklepów na os. Hetmańskie.

11 kwietnia 1987 - pogoda nie była przychylna organizatorom i uczestnikom czynu społecznego. Najwięcej chętnych zgłosiło się do pracy w Parku im. Marcina Kasprzaka. Pracowała tam m. in. grupa młodzieży z Zespołu Szkół Geodezyjnych. Parkowy staw oczyszczali strażacy.

12 kwietnia 1903 - oficjalnie otwarto pierwszy park publiczny nazwany najpierw Ogrodem Botanicznym a potem Parkiem Wilsona.

12 kwietnia 2021 – Ktoś podrzucił dwa transportery i pojemnik pod gabinet weterynaryjny przy ul. Potworowskiego. W każdym z nich znajdowały się po cztery kociaki.
ZOBACZ TAKŻE: 12 kociaków podrzucono pod gabinet weterynaryjny przy Potworowskiego

12 kwietnia 2021 – Pani Aniela jest najstarszą wyleczoną pacjentką szpitala tymczasowego na MTP, wygrała ona walkę z Covid-19 w wieku 101 lat.
ZOBACZ TAKŻE: 101-letnia pani Aniela pokonała koronawirusa i opuścił szpital tymczasowy na MTP

13 kwietnia 1924 – Zmarł Jerzy Rogal, prezes poznańskiego oddziału PTTK, współzałożyciel Klubu Górskiego "Grań" i Klubu Turystycznego "Piechur" przy Klubie Osiedlowym "Krąg".
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Jerzy Rogal, prezes poznańskiego oddziału PTTK i założyciel Klubu Górskiego "Grań"

13 kwietnia 1924 - poświęcenie cerkwi prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja przy ulicy Marcelińskiej w Poznaniu.

15 kwietnia 2016 – Sala Ziemi MTP zamieniła się w salę sejmową, a biskupi zasiedli w szkolnych ławkach. Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski i początków państwowości w Sali Ziemi MTP odbyło się Zgromadzenie Narodowe, w którym wzięło udział 1200 gości, w tym Prezydent RP, posłowie i senatorowie. Z kolei w gimnazjum i liceum katolickim przy ul. Głogowskiej 92 odbyła się Konferencja Episkopatu Polski z udziałem legata papieskiego, prymasa Polski i Węgier, Nuncjusza Apostolskiego oraz 153 biskupów z całej Polski.

16 kwietnia 1903 - uroczyście poświęcono budynek dzisiejszego "Marcinka". Nowo wybudowaną szkołę nazwano: Königliches Auguste Victoria Gymnasium. W zamierzeniach władz niemieckich miała ona zwiększyć liczbę szkół średnich na terenie Poznania (było ich wówczas osiem) i jednocześnie miała stać się ważnym narzędziem pogłębiania germanizacji Wielkopolski.

16 kwietnia 2021 – W wieku 47 lat zmarł Piotr Ś., który oskarżony był za nękanie lokatorów wielu kamienic m.in. Stolarskiej 2, Strusia 10, Kanałowej 10 czy Niegolewskich 14. "Czyściciel kamienic" miał trafić do więzienia.
ZOBACZ TAKŻE: Zmarł Piotr Ś. "Czyściciel kamienic" nie zdążył odsiedzieć wyroku

17 kwietnia 1919 - prezydentem i nadburmistrzem Poznania został Jarogniew Drwęski, który jest patronem Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego.

17 kwietnia 2016 –po raz pierwszy trasa poznańskiego półmaratonu prowadziła przez Łazarz. Start zlokalizowany był na ul. Grunwaldzkiej. Dokładnie 11 351 zawodników przebiegło przez Roosevelta, Most Dworcowy, dalej ulicami centrum i Wildy, a następnie Hetmańską, Arciszewskiego przez Raszyn, gdzie przez rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką dotarli do mety, która znajdowała się na Placu Marka, na Targach.

17 kwietnia 2020 – kupcy z Rynku Łazarskiego handlują na tymczasowym targowisku, które powstało na boisku Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej 90. Tak będzie przynajmniej przez najbliższy rok.

20 kwietnia 2018 – ambasador Francji Pierre Lévy i wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski odsłonili tablicę poświęconą Marszałkowi Ferdynandowi Fochowi, który od 20 kwietnia 2018 jest oficjalnie patronem skweru przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki (zwanym wcześniej placem Wyspiańskiego).

21 kwietnia 1945 - otwarcie Palmiarni poznańskiej po wyzwoleniu.

21 kwietnia 2015 – rano doszło do zderzenia tramwajów na ulicy Hetmańskiej tuż przy wiadukcie kolejowym. W sumie poszkodowanych został 29 osób, z czego 7 osób odwieziono do szpitala, ponad dwadzieścia poddano obserwacji. Przez blisko trzy godziny tramwaje nie kursowały pomiędzy Wildą a Głogowską.

22 kwietnia 1940 - wprowadzenie podziału Poznania na 17 dzielnic. Stare Miasto (Altstadt), Główna (Oststadt), Śródka (Heinrichstadt), Antoninek (Seehof), Komandoria (Johannistal), Żegrze (Bamberg), Starołęka (Luisenhain), Wilda (Wilde), Junikowo (Lenzingen), Łazarz (Hermannstadt), Jeżyce (Jersitz), Ławica (Steineck), Pasrskie (Niederfelde), Strzeszynek (Sedan), Golęcin (Golnau), Winiary (Weinern) i Naramowice (Guntershausen).

22 kwietnia 2015 – nowowybrani członkowie Rady Osiedla Św. Łazarz VI kadencji spotkali się na sesji inauguracyjnej, w trakcie której złożyli ślubowanie i odebrali legitymacje radnego, a także wybrali przewodniczącego, którym został Filip Olszak (dotychczas był nim Wojciech Wośkowiak). Podczas pierwszego posiedzenia dyskutowano również o remoncie ulicy Kolejowej, do którego duże zastrzeżenia ma Miejska Konserwator Zabytków.

23 kwietnia 2019 – nowo wybrani radni do Rady Osiedla Św. Łazarz złożyli ślubowanie. Przewodniczącym został Andrzej Janowski, a zarządem rady pokieruje Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.
Nowi radni zostali wybrani miesiąc wcześniej, 24 marca 2019. O 21 mandatów ubiegało się 53 kandydatów. Frekwencja wyniosła 6,09% i była nieco wyższa niż cztery lata temu (w 2015 r. wyniosła 4,93%). Zagłosowało 1491 mieszkańców spośród 24 492 uprawnionych. Nastąpiły zmiany w składzie Rady Osiedla Św. Łazarz. Wszystkie 21 mandatów zdobyli w całości kandydaci z listy "Czas na Łazarz", w tym dwójka dotychczasowych radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński. W łazarskiej radzie zasiadł również m.in. Franciszek Sterczewski. W Radzie Osiedla Św. Łazarz VII kadencji zabrakło przewodniczącej zarządu Marii Łazarz czy dotychczasowego szefa rady i zarazem miejskiego radnego Filipa Olszaka.

24 kwietnia 1927 - uruchomienie regionalnej rozgłośni Polskiego Radia. Siedziba Radia Merkury 1945 roku mieści się w willi przy ul. Berwińskiego 5.

24 kwietnia 2017 – 90-lecie radia poznańskiego, które zmienia nazwę z Radio Merkury na Radio Poznań. – Nazwa Radio Poznań ma przywrócić stacji postrzeganie rozgłośni jako misyjnej. Uzasadnieniem naszych decyzji jest powrót do historycznej i cenionej nazwy jednoznacznie wskazującej, że poznańskie Radio należy do sieci rozgłośni wykonujących misję i cel radia publicznego – przekonuje wybrany z ramienia PiS Filip Rdesiński, prezes rozgłośni. Tym samym po 24 latach zniknie Radio Merkury.

25 kwietnia 2014 – ok. godz. 2 w nocy runął podwieszany sufit na drugim piętrze przydworcowego centrum handlowego Poznań City Center (obecnie Avenida). Na podłogę spadło nawet tysiąc metrów kwadratowych podsufitki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Na miejsce przybyła straż pożarna. Ponieważ w budynku lała się woda odłączono prąd. Sufit runął najprawdopodobniej z powodu awarii tryskaczy woda wyciekła z instalacji i spowodowała oderwanie sporego fragmentu konstrukcji sufitu. Przez ponad tydzień centrum handlowe było zamknięte.

26 kwietnia 1947 - rozpoczęły się pierwsze w Polsce Ludowej i kolejne XX Międzynarodowe Targi Poznańskie.

27 kwietnia 1987 - w hali sportowo-widowiskowej "Arena" odbył się koncert Thomasa Andersa i zespołu "Modern Talking".

27 kwietnia 2016 –Produkty o nazwie "imitacja sztucznego śniegu", "imitacja mchu japońskiego" można było kupić w sklepie modelarskim przy ul. Niegolewskich 10. Nie były to jednak produkty do makiet kolejowych, ale dopalacze. W sumie od lutego do kwietnia Sanepid wraz z Policją zabezpieczyli 263 dopalaczy. Właściciel sklepu punktu na Niegolewskich otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i karę grzywny. Mimo to w sklepie modelarskim wciąż były sprzedawane substacje psychoaktywne. Mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy pod petycją. W ciągu kilku dni zebrano ich ponad tysiąc. W końcu sprawa trafiła do Prokuratury. Zatrzymano kilka osób. Pod koniec kwietnia sklep został na dobre zamknięty.

28 kwietnia 2014 – w wieku 59 lat po ciężkiej i długiej chorobie zmarł Krzysztof Lausch. Przez 22 lata był dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 przy ul. Rycerskiej. Był również katechetą. Angażował się w sprawy lokalne, w latach 2000-2004 był członkiem Rady Osiedla Św. Łazarz. Działał również w Radzie Parafialnej przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.

30 kwietnia 1869 - urodził się Hans Poelzig, niemiecki architekt. Zaprojektował m.in. Wieżę Górnośląską.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: