Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pośpimy o godzinę krócej, ale za to dni będą coraz dłuższe - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pośpimy o godzinę krócej, ale za to dni będą coraz dłuższe
30-03-2024 11:34   Janusz Ludwiczak
W niedzielę w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni. Zegarki przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00.

Prekursorami wprowadzenia zmiany czasu byli Niemcy już w 1916 roku (dokładnie 30 kwietnia). Za ich przykładem poszła Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, które dwa lata później wprowadziły obowiązek zmiany czasy na okres wojny, by zaoszczędzić paliwo. W Polsce wskazówki zegarów przesuwaliśmy w okresie międzywojennym, później w latach 1957-1964, a następnie od 1977 roku. W całej Unii Europejskiej zmiana czasu obowiązuje od 2000 roku.

Zmiana czasu miała na celu wprowadzenie oszczędności na energii elektrycznej, jednak obecnie zyski z tego są niewielkie.

Od kilku lat mówi się o rezygnacji ze zmiany czasu. W 2018 roku sprawą zajęła się Unia Europejska, a wśród Europejczyków przeprowadzono konsultacje społeczne. Wzięło w nich 4,6 mln osób, a 76% ankietowanych opowiedziało się za likwidacją zmiany czasu. Państwa członkowskie miały samodzielne zdecydować, czy wybierają czas letni, czy zimowy. Jednak do tej pory nie ma porozumienia w tej sprawie, zdania państw są podzielone. W praktyce mogłoby to oznaczać, na przykład, że gdy Polska zostałby przy czasie zimowym i byłaby godz. 14:30, a Czechy chciałby na stałe wprowadzenia czasu letniego, wtedy u naszych południowych sąsiadów byłaby godz. 15:30. Tak więc sytuacja mogłaby wprowadzić duży chaos.

Tymczasem zmiany czasu już od 2014 r. nie ma już w Rosji. Władze kraju uznały, że korzystniej będzie zostać przy standardowym, zimowym czasie. Ówczesny prezydent Dmitrij Miedwiedew stwierdził, że "konieczność przystosowania się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami". W październiku 2014 r. Duma Państwowa uchwaliła zmianę głosami 442 za i jednym przeciw.

Do czasu zimowego powrócimy w ostatni weekend października, kiedy to zegarki cofniemy z godziny 3:00 na 2:00. Wtedy też śpiochy zyskają straconą godzinę, która zostanie im odebrana w ten weekend.


Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

kwi

do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne

25

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo

26

kwi

Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37

15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: