Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podziemia przy przychodni {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Podziemia przy przychodni {►FILM}
21-03-2021 00:51   Janusz Ludwiczak
Kwietnik znajdujący się przy ul. Stablewskiego obok przychodni okazał się wejściem do schronu przeciwlotniczego, który kilka dni temu sprawdzili członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Po uzyskaniu stosownych pozwoleń członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej zeszli znów do podziemi. Tym razem odkopany został kwietnik przy ul. Stablewskiego, tuż obok budynku kompleksu przychodni lekarskich.

– Kwietnik przy przychodni odsłonił ponownie wejście do klatki schodowej schronu. Zamknięty najprawdopodobniej w 1964 roku podczas budowy kompleksu przychodni. Wskazuje na to pozostawiona "Gazeta Poznańska" z tego samego roku. Po wykonaniu przewiertów służących przewentylowaniu obiektu dla naszego bezpieczeństwa oraz podniesieniu jednej płyty zamykającej wejście mogliśmy wejść do wnętrza. Na zdjęciach lotniczych szczególnie z kwietnia 1944 roku widoczny jest wykop na cztery korytarze o łącznej długości nieprzekraczającej 100 metrów. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się że schron posiada tylko jeden korytarz o długości krótszej niż 20 metrów, który kończy się ścianą z otworem wentylacyjnym. W bliskiej odległości zakończenia schronu mieści się wyjście ewakuacyjne zasypane gruzem oraz ziemią – informują członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Miłośnicy schronów i fortyfikacji pozostawili w schronie mały ślad po sobie – kapsułę czasu. Do butelki włożone zostały informacje o schronie i jego odkopaniu, które miało miejsce 14 marca 2021 r.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: