Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podziemia przy przychodni {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Podziemia przy przychodni {►FILM}
21-03-2021 00:51   Janusz Ludwiczak
Kwietnik znajdujący się przy ul. Stablewskiego obok przychodni okazał się wejściem do schronu przeciwlotniczego, który kilka dni temu sprawdzili członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Po uzyskaniu stosownych pozwoleń członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej zeszli znów do podziemi. Tym razem odkopany został kwietnik przy ul. Stablewskiego, tuż obok budynku kompleksu przychodni lekarskich.

– Kwietnik przy przychodni odsłonił ponownie wejście do klatki schodowej schronu. Zamknięty najprawdopodobniej w 1964 roku podczas budowy kompleksu przychodni. Wskazuje na to pozostawiona "Gazeta Poznańska" z tego samego roku. Po wykonaniu przewiertów służących przewentylowaniu obiektu dla naszego bezpieczeństwa oraz podniesieniu jednej płyty zamykającej wejście mogliśmy wejść do wnętrza. Na zdjęciach lotniczych szczególnie z kwietnia 1944 roku widoczny jest wykop na cztery korytarze o łącznej długości nieprzekraczającej 100 metrów. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się że schron posiada tylko jeden korytarz o długości krótszej niż 20 metrów, który kończy się ścianą z otworem wentylacyjnym. W bliskiej odległości zakończenia schronu mieści się wyjście ewakuacyjne zasypane gruzem oraz ziemią – informują członkowie Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej.

Miłośnicy schronów i fortyfikacji pozostawili w schronie mały ślad po sobie – kapsułę czasu. Do butelki włożone zostały informacje o schronie i jego odkopaniu, które miało miejsce 14 marca 2021 r.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

maj

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

18:30
Łazarz
25. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Podwieczorek muzyczny w Ogrodzie Łazarz" - impreza integracyjna przy muzyce z Piotrem Jurkiewiczem.

21

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Spektakl dla dzieci pt."O królu Nic Nie Robię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
- organizatorzy proszą o przyniesienie swoich siedzisk (poduszka, karimata, kocyk)
Wstęp wolny pod warunkiem zachowan

24

maj

13:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Zdrowy kręgosłup" - gimnastyka dla grupy 60+
"Zumba gold" - gimnastyka dla grupy 60+

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: