Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

124 lata temu na Głogowską wyjechał pierwszy tramwaj – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: marzec - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
124 lata temu na Głogowską wyjechał pierwszy tramwaj – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: marzec
14-03-2022 00:59   Janusz Ludwiczak
W 1945 roku z gmachu Urzędu Informacji i Propagandy przy ul. Chełmońskiego nadano pierwszą po wojnie audycję poznańskiego radia. Na ulicę Głogowską wyszli protestować uczniowie - przedstawiamy marcowe ŁAZARSKIE KALENDARIUM.

2 marca 1945 - z gmachu Urzędu Informacji i Propagandy przy ul. Chełmońskiego nadano pierwszą po wojnie audycję poznańskiego radia.

4 marca 1945 - na ul. Marszałka Focha (obecnie Głogowską) powraca tramwaj.

4 marca 2020 – Po trwającym roku remoncie otwarto Bibliotekę Raczyńskich przy ul. Lodowej 4. Jest to druga co do wielkości wypożyczalnia książek w Poznaniu, której księgozbiór liczy ponad 60 tys. tomów.

5 marca 2012 – W poniedziałek drogowcy rozpoczęli kolejny etap przebudowy ulicy Roosevelta. Całkowicie dla ruchu kołowego zamknięty został fragment ulicy Grunwaldzkiej, Bukowskiej i Roosevelta. Praktycznie przez cały dzień zakorkowane były ulice m.in. Matejki, Szylinga czy Bukowska. Autobusy stały w korkach nawet godzinę. Aż 40-minutowe opóźnienia miały autobusy "za tramwaj" T2, zaś autobusy linii 64 były spóźnione 50 minut.

5 marca 2017 – po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Daniela Kraus - Burzyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

6 marca 1898 - po raz pierwszy na ulice miasta wyjechał tramwaj elektryczny. Początkowo po Poznaniu jeździły trzy linie (z Dworca Głównego na Ostrów Tumski, z Rynku Jeżyckiego do Bramy Wildeckiej oraz pomiędzy Dworcem Głównym a Garbarami). Miesiąc później, 9 kwietnia 1898 roku uruchomiono czwartą linię - zieloną, która co 20 minut jeździła ze Starego Rynku na Łazarz (a później do Górczyna), zastępując tym samym omnibusy konne gminy Święty Łazarz.

8 marca 1992 - przy ul. Nehringa 7 otwarto pierwszą w Polsce prywatną klinikę położniczą – Korvita.

9 marca 1958 - rozpoczęły się Pierwsze Targi Wiosenne, które trwały przez 10 dni.

9 marca 2014 – na dobre zamknięta została restauracja McDonald`s. Była to druga placówka tej sieci w Poznaniu. W miejscu "Maca" ma powstać nowe wejście na teren MTP i wjazd na parking.

9 marca 2020 – Stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Poznaniu.

11 marca 1953 - uruchomiono nocną komunikację tramwaje. Linia 4N jeździła z Górczyna przez Głogowską, Most Teatralny, Śródmieście i Wildę na Dębiec, linia 13N na trasie Junikowo - Grunwaldzka - Most Uniwersytecki - Św. Marcin - Strzelecka - Rondo Rataje. W 1991 roku tramwaje nocne zostały zastąpione autobusami. Obecnie kursuje tylko jeden tramwaj nocny N21 z Piątkowa i Winograd trasą PeSTki do Centrum, a od marca także na Rataje.

11 marca 2014 – Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego nie mogą korzystać z niedawno otwartego gmachu Centrum Biologii Medycznej. Decyzją władz uczelni budynek został do odwołania wyłączony z eksploatacji. Nieoficjalnie ma to związek z faktem, że kilka osób źle poczuło się przebywając w obiekcie. Kilka dni później budynek został udostępniony.

11 marca 2018 – po raz pierwszy obowiązywała niedziela bez handlu.

12 marca 1928 - Minister Przemysłu i Handlu RP wydał zezwolenie na coroczne organizowanie targów w Poznaniu.

12 marca 1945 - Polskie Radio w Poznaniu przeniosło się do własnej siedziby przy ulicy Berwińskiego 5. Willa ta została zbudowana w 1908 roku dla prawnika Paula Ueckera. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski.W czasie okupacji willa była siedzibą Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, niemieckiego polityka narodowosocjalistycznego, a także prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

13 marca 2016 – W niedzielę wieczorem Park Kasprowicza zamienił się w jeden wielki parking! Kierowcy, którzy przyjechali na koncert Bajm w Arenie samochody parkowali na dopiero co wyremontowanych alejkach, ale również na trawnikach na terenie całego Parku Kasprowicza. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od Państwa w tej sprawie. Mieszkańcy informowali nas również, że Straż Miejska bagatelizowała problem: "My nie możemy nic zrobić, kierowcy muszą gdzieś parkować" - słyszeli w odpowiedzi po wykręceniu numeru Straży Miejskiej 986. M.in. po naszej interwencji na miejsce zostały skierowane patrole municypalnych i radiowozy drogówki.

14 marca 2009 – Groźnie wyglądało w sobotnie południe skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Ok. godz. 11:30 doszło do zderzenia dwóch tramwajów. W wyniku wypadku sześć osób zostało rannych, a przez godzinę przez Łazarz - zarówno Hetmańską jak i Głogowską nie jeździły bimby.

15 marca 2009 – Sporym zaskoczeniem okazały się niedzielne wybory do Rady Osiedla Targowego. Zagłosować na nowych radnych poszedł co 15 mieszkaniec osiedla. Frekwencja na Targowym wyniosła aż 6,9%. Dla porównania podczas poprzednich wyborów (cztery lata temu) frekwencja ta była niższa i wyniosła zaledwie 3,7%.

15 marca 2012 – W wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, założyciel i dyrygent chóru Dolorosa, wikariusz parafii Matki Boskiej Bolesnej.

18 marca 2014 – Marek O., słynny "Szeryf Internetu" i sklepikarz z Głogowskiej, który był okradany został skazany na karę 3,5 roku pozbawienia wolności za oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od starszych osób metodą "na wnuczka". Mężczyzna będzie musiał również zwrócić ponad 138 tysięcy złotych poszkodowanym.

20 marca 1920 - Początek walnego zjazdu delegatów Związku Towarzystw Kupieckich. Powołanie Komitetu Targów Poznańskich.

20 marca 1946 - Ponownie otwarto Palmiarnię Poznańską.

20 marca 2011 – 3,33% - tyle wyniosła frekwencja w okręgu I Osiedla Święty Łazarz w niedzielnych wyborach. Tym samym była to najniższa frekwencja w Poznaniu. Zaledwie 200 z 6009 uprawnionych do głosowania wzięło udział w niedzielnych wyborach do Rady Osiedla Święty Łazarz w okręgu nr I (czyli na terenie dawnego Osiedla Targowego). Nie wiele lepiej było w okręgu drugim. Tam na 23 796 uprawnionych do głosowania do urn poszło zaledwie 1007 mieszkańców.

21 marca 1911 - Urodził się Stanisław Strugarek, aktor i dziennikarz utrwalający tradycję folkloru i gwary poznańskiej. Na budynku kamienicy przy ul. Lodowej 3, w której mieszkał znajduje się tablica pamiątkowa.

21 marca 2017 – Arcybiskup Stanisław Gądecki odsłonił pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, który stanął przed budynkiem katolickiego gimnazjum i liceum (przy dawnym 8 LO).

22 marca 2015 – Prawie pięć procent, dokładnie 4,93% - tyle wyniosła frekwencja w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz. Do urn poszedł co 20 mieszkaniec. Na 27 426 uprawnionych do głosowania nowych radnych postanowiło wybrać zaledwie 1 353 osób.

23 marca 2012 – Po ciężkiej chorobie w wieku 64 lat zmarł ks. Tadeusz Raszyk, długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, budowniczy kościoła Łaski Bożej przy Parku Manitiusa.

23 marca 2018 – w budynku starego dworca kolejowego powstało Food Hall, tzw. "hala dworcowa".

24 marca 1871 - Urodził się Roger Sławski, polski architekt. Naczelny architekt Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. W 1948 otrzymał nagrodę artystyczną miasta Poznania, w 1951 został na krótko projektantem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zaprojektował wiele obiektów na PeWuKę.

24 marca 2019 – Zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. "Czas na Łazarz" zastąpił dotychczasowych radnych. Odbyły się wybory osiedlowe. Na Łazarzu o 21 mandatów ubiegało się 53 kandydatów. Frekwencja wyniosła 6,09% i była nieco wyższa niż cztery lata temu (w 2015 r. wyniosła 4,93%). Zagłosowało 1491 mieszkańców spośród 24 492 uprawnionych.
Nastąpiły zmiany w składzie Rady Osiedla Św. Łazarz. Wszystkie 21 mandatów zdobyli w całości kandydaci z listy "Czas na Łazarz", w tym dwójka dotychczasowych radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński. W łazarskiej radzie zasiadł również m.in. Franciszek Sterczewski. W Radzie Osiedla Św. Łazarz VII kadencji zabrakło przewodniczącej zarządu Marii Łazarz czy dotychczasowego szefa rady i zarazem miejskiego radnego Filipa Olszaka.

25 marca 2009 – "Ósemka" wyszła na ulice. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zainteresowani wyszli na ulicę w obronie VIII LO. Demonstracja przeszła z liceum przez Głogowską i dalej na Plac Mickiewicza, pod siedzibę Urzędu Miasta i do kurii metropolitarnej.

26 marca 2017 – w niedzielne przedpołudnie już po raz drugi trasa poznańskiego półmaratonu prowadziła przez Łazarz. Start zlokalizowany był na ul. Grunwaldzkiej. Dokładnie 10 391 zawodników przebiegło przez Roosevelta, Kaponierę i dalej ulicami centrum i Wildy, a następnie Hetmańską, Arciszewskiego przez Grunwald, gdzie przez rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką dotarli do mety, która znajdowała się pod dachem, w pawilonie nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

31 marca 2017 – W Szkole Podstawowej nr 77, 90 oraz w Gimnazjum nr 51 uczniowie nie mieli w piątek lekcji. Powód? Strajk nauczycieli ZNP.


Komentarze (2)

14-03-2022 20:22:05
De@eka
Oj tak. Radio Merkury to było kiedyś moje ulubione radio.
14-03-2022 14:16:36
eka z małeki
- A TERAZ !!! w miejsce POWSZECHNIE SZANOWANEGO RADIA MERKURY mieści się tam powszechnie znienawidzona nienawistna szczujnia ze znanymi,ziejącymi nienawiścią rodem z głębokiego PRL-u tzw redaktorów.........................ECH!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: