Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zespół Szkół Muzycznych zostaje na Głogowskiej – Kuria przedłużyła umowę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zespół Szkół Muzycznych zostaje na Głogowskiej – Kuria przedłużyła umowę
22-02-2021 08:39   Janusz Ludwiczak
Do września 2021 r. Zespół Szkół Muzycznych miał podpisaną umowę za korzystanie z budynku przy Głogowskiej 90. Szkoła będzie mogła pozostać w dotychczasowej lokalizacji, gdyż przedłużono umowę z Archidiecezją Poznańską. Nadal nie wiadomo kiedy i gdzie powstanie nowa i docelowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych.

Zespół Szkół Muzycznych na razie pozostanie w budynku przy Głogowskiej 90 należącym do Kurii.

– Archidiecezja Poznańska życzliwie przedłużyła czas wynajmu – wyjaśnia portalowi Lazarz.pl Joanna Karpacz – Kowalkowska, p.o. dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, która jednak nie zdradza na jaki okres została przedłużona umowa.

Budynek, w którym znajduje się Zespół Szkół Muzycznych należy do Archidiecezji Poznańskiej. Docelowo na Wildzie, na terenie dawnej szkoły samochodowej przy zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. nr 125 i Krzyżowej miał powstać nowa siedziba. W kwietniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na prace projektowe dotyczące opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku. Dwa lata później Zespół Szkół Muzycznych otrzymał pozwolenie na budowę. W 2018 roku ogłoszono przetarg na budowę, jednak wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy za realizację inwestycji niż zakładał budżet. Do przetargu stanęły dwie firmy - Agrobex z Poznania oraz Warbud z Warszawy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 75,4 mln zł. Tymczasem na realizację budowy nowego gmachu zaplanowano 32,6 mln zł. Przetarg został unieważniony, gdyż dodatkowych pieniędzy nie chciało dać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Piotr Gliński dodatkowe pieniądze przekazał na budowę siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Co ciekawe jak informowała "Gazeta Wyborcza Poznań" resort wydał 2,5 mln zł na zakup działki na Wildzie.

Co więc dalej z przyszłością Zespołu Szkół Muzycznych?

Pojawił się jednak plan awaryjny. Zespół Szkół Muzycznych miałby przenieść się do Collegium Martineum, czyli do budynku po Wydziale Historii UAM na roku ulic Św. Marcin i Kościuszki w centrum miasta, gdzie będzie znajdować się Muzeum Enigmy.

– Collegium Historicum byłoby doskonałą siedzibą, blisko Akademii Muzycznej. Jest wola rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na sprzedaż budynku lub współwłasność. Budynek nie jest w ofercie żadnego z biur nieruchomości. Pozostaje problem czy do września przyszłego roku zdążylibyśmy się przenieść na Św. Marcin. Mamy również kilka wariantów - jest plan B, C. Jest kilka nieruchomości w Poznaniu, które nadawałyby się na naszą siedzibę – mówił nam w zeszłym roku Wojciech Michalski, były już dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

W budynku Collegium Martineum, w którym mieścił się Wydział Historii UAM powstaje Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego (mieszkał w willi przy ul. Matejki 32), którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. To właśnie w tym budynku kształcili się i pracowali poznańscy matematycy i kryptolodzy.

– Nigdy nie rezygnowaliśmy z idei budowy siedziby na Wildzie. Objęłam stanowisko zakładając powrót do tej idei. Za wcześnie, by mówić o praktycznej realizacji moich zamierzeń, natomiast przeniesienie Zespołu Szkół Muzycznych do innej, istniejącej już struktury uznaję za rozwiązanie rezerwowe – przyznaje nam Joanna Karpacz – Kowalkowska, p.o. dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Dodajmy, że dotychczasowy dyrektor placówki, Wojciech Michalski w połowie zeszłego roku, po 31 latach kierowania szkołą muzyczną przeszedł na emeryturę. Do czasu wyboru nowego dyrektora obowiązku powierzono właśnie Joannie Karpacz-Kowalkowskiej.

– Na początku listopada powierzono mi funkcję dyrektora na zasadzie pełnienia obowiązków, do czasu ogłoszenia konkursu na to stanowisko. Nie jestem osobą nową w szkole ani w środowisku. Od 25 lat jestem zatrudniona w ZSM, przez ostatnie 8 lat pełniłam funkcję wicedyrektora, zaś jako pianistka – kameralistka występowałam wielokrotnie na różnych koncertach i imprezach kulturalnych w mieście, w tym na Łazarzu – mówi Joanna Karpacz-Kowalkowska.


Przypomnijmy. W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Kuria stała się również prawomocnym właścicielem sąsiedniego budynku przy ul. Głogowskiej 90, w którym mieści się Zespół Szkół Muzycznych.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: