Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zespół Szkół Muzycznych zostaje na Głogowskiej – Kuria przedłużyła umowę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zespół Szkół Muzycznych zostaje na Głogowskiej – Kuria przedłużyła umowę
22-02-2021 08:39   Janusz Ludwiczak
Do września 2021 r. Zespół Szkół Muzycznych miał podpisaną umowę za korzystanie z budynku przy Głogowskiej 90. Szkoła będzie mogła pozostać w dotychczasowej lokalizacji, gdyż przedłużono umowę z Archidiecezją Poznańską. Nadal nie wiadomo kiedy i gdzie powstanie nowa i docelowa siedziba Zespołu Szkół Muzycznych.

Zespół Szkół Muzycznych na razie pozostanie w budynku przy Głogowskiej 90 należącym do Kurii.

– Archidiecezja Poznańska życzliwie przedłużyła czas wynajmu – wyjaśnia portalowi Lazarz.pl Joanna Karpacz – Kowalkowska, p.o. dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu, która jednak nie zdradza na jaki okres została przedłużona umowa.

Budynek, w którym znajduje się Zespół Szkół Muzycznych należy do Archidiecezji Poznańskiej. Docelowo na Wildzie, na terenie dawnej szkoły samochodowej przy zbiegu ulic 28 Czerwca 1956 r. nr 125 i Krzyżowej miał powstać nowa siedziba. W kwietniu 2015 r. rozstrzygnięto konkurs na prace projektowe dotyczące opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku. Dwa lata później Zespół Szkół Muzycznych otrzymał pozwolenie na budowę. W 2018 roku ogłoszono przetarg na budowę, jednak wykonawcy chcieli dwukrotnie więcej pieniędzy za realizację inwestycji niż zakładał budżet. Do przetargu stanęły dwie firmy - Agrobex z Poznania oraz Warbud z Warszawy. Najtańsza oferta opiewała na kwotę 75,4 mln zł. Tymczasem na realizację budowy nowego gmachu zaplanowano 32,6 mln zł. Przetarg został unieważniony, gdyż dodatkowych pieniędzy nie chciało dać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Minister Piotr Gliński dodatkowe pieniądze przekazał na budowę siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Co ciekawe jak informowała "Gazeta Wyborcza Poznań" resort wydał 2,5 mln zł na zakup działki na Wildzie.

Co więc dalej z przyszłością Zespołu Szkół Muzycznych?

Pojawił się jednak plan awaryjny. Zespół Szkół Muzycznych miałby przenieść się do Collegium Martineum, czyli do budynku po Wydziale Historii UAM na roku ulic Św. Marcin i Kościuszki w centrum miasta, gdzie będzie znajdować się Muzeum Enigmy.

– Collegium Historicum byłoby doskonałą siedzibą, blisko Akademii Muzycznej. Jest wola rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na sprzedaż budynku lub współwłasność. Budynek nie jest w ofercie żadnego z biur nieruchomości. Pozostaje problem czy do września przyszłego roku zdążylibyśmy się przenieść na Św. Marcin. Mamy również kilka wariantów - jest plan B, C. Jest kilka nieruchomości w Poznaniu, które nadawałyby się na naszą siedzibę – mówił nam w zeszłym roku Wojciech Michalski, były już dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

W budynku Collegium Martineum, w którym mieścił się Wydział Historii UAM powstaje Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego (mieszkał w willi przy ul. Matejki 32), którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. To właśnie w tym budynku kształcili się i pracowali poznańscy matematycy i kryptolodzy.

– Nigdy nie rezygnowaliśmy z idei budowy siedziby na Wildzie. Objęłam stanowisko zakładając powrót do tej idei. Za wcześnie, by mówić o praktycznej realizacji moich zamierzeń, natomiast przeniesienie Zespołu Szkół Muzycznych do innej, istniejącej już struktury uznaję za rozwiązanie rezerwowe – przyznaje nam Joanna Karpacz – Kowalkowska, p.o. dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Dodajmy, że dotychczasowy dyrektor placówki, Wojciech Michalski w połowie zeszłego roku, po 31 latach kierowania szkołą muzyczną przeszedł na emeryturę. Do czasu wyboru nowego dyrektora obowiązku powierzono właśnie Joannie Karpacz-Kowalkowskiej.

– Na początku listopada powierzono mi funkcję dyrektora na zasadzie pełnienia obowiązków, do czasu ogłoszenia konkursu na to stanowisko. Nie jestem osobą nową w szkole ani w środowisku. Od 25 lat jestem zatrudniona w ZSM, przez ostatnie 8 lat pełniłam funkcję wicedyrektora, zaś jako pianistka – kameralistka występowałam wielokrotnie na różnych koncertach i imprezach kulturalnych w mieście, w tym na Łazarzu – mówi Joanna Karpacz-Kowalkowska.


Przypomnijmy. W lipcu 2014 roku budynek przy ul. Głogowskiej musiało opuścić VIII LO, gdyż stał się on własnością kurii. W 2007 roku nieruchomość prawomocnym wyrokiem odzyskała Archidiecezja Poznańska. Kuria domagała się od miasta 6 mln zł odszkodowania za korzystanie z pomieszczeń budynku przez okres czterech lat (2007-2011) oraz 600 tys. zł rocznego czynszu. Ostatecznie w połowie 2012 r. władze miasta i przedstawiciele kościoła podpisali umowę w sprawie dalszego korzystania przez VIII LO z budynku przy ul. Głogowskiej 92. Kuria otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku. Od prawomocnego wyroku w czerwcu 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r. miasto płaciło kurii również comiesięczny czynsz w wysokości 53 tys. zł, czyli w sumie blisko 1,4 mln zł. Od 1 września 2015 r. w gmachu dawnego 8 LO mieści się Publiczne Gimnazjum Katolickie im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Kuria stała się również prawomocnym właścicielem sąsiedniego budynku przy ul. Głogowskiej 90, w którym mieści się Zespół Szkół Muzycznych.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: