Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada osiedla wnioskuje do prezydenta o przejęcie Zielonej Perły - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada osiedla wnioskuje do prezydenta o przejęcie Zielonej Perły
22-02-2021 07:52   Janusz Ludwiczak
– Budynek nie miał szczęścia do inwestorów, a trwające od wielu lat zaniedbania, pożary, zalania, brak należytych zabezpieczeń i niezbędnych remontów, a także ustawiane bez wymaganych zgód niebezpieczne ogrodzenia spowodowały, że ten piękny niegdyś zabytek zmienił się w stwarzającą zagrożenie dla otoczenia ruderę. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami daje Panu Prezydentowi potężny oręż w walce o wypełnienie postulatów zawartych w art. 5 Konstytucji RP. Zabytek może zostać wywłaszczony na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce jego położenia – Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje do prezydenta Poznania o zabezpieczenie i przejęcie budynku Zielonej Perły.

Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o zabezpieczenie i przejęcie budynku Zielonej Perły.

– Jesteśmy zaniepokojeni wieloletnimi zaniedbaniami, które dotyczą kamienicy zwanej "Zielonej Perła". Budynek nie miał szczęścia do inwestorów, a trwające od wielu lat zaniedbania, pożary, zalania, brak należytych zabezpieczeń i niezbędnych remontów, a także ustawiane bez wymaganych zgód niebezpieczne ogrodzenia spowodowały, że ten piękny niegdyś zabytek zmienił się w stwarzającą zagrożenie dla otoczenia ruderę. Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami daje Panu Prezydentowi potężny oręż w walce o wypełnienie postulatów zawartych w art. 5 Konstytucji RP. Zabytek może zostać wywłaszczony na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce jego położenia – argumentuje Rada Osiedla Św. Łazarz.

Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje "o objęcie szczególnym nadzorem Pana Prezydenta kamienicy ”Zielona Perła” wpisanej do Rejestru Zabytków, zastosowanie przepisów ustawy o zabytkach i opiece nad zabytkami, zlecenia kontroli dlaczego nie wyegzekwowana została decyzja dotycząca doprowadzenia do właściwego stanu technicznego kamienicy oraz wszczęcie postępowania o przejęcie budynku przez Miasto".

– Obiekt stanowi zagrożenie dla mieszkańców. Miasto powinnio przejąć budynek – wskazywał podczas styczniowej sesji radny Amadeusz Smirnow.

Jak informowaliśmy pod koniec stycznia "Zielona Perła" została wystawiona na sprzedaż. Jerzy Lelito ze spółki Phoenix Construction Engineering & Management przyznał, że miasto może kupić kamienicę, ale na pewno nie przejąć, gdyż jest to obiekt prywatny.

ZOBACZ TAKŻE: "Zielona Perła" znów na sprzedaż

To nie jedyna sprawa, jaką podczas ostatniej sesji zajmowali się łazarscy radni. Rada osiedla podjęła uchwałę w sprawie wniosku do Miejskiego Inżyniera Ruchu o zmianę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Matejki i Wyspiańskiego, m.in. rozdzielenie cyklu lewoskrętu z ul. Matejki w ul. Wyspiańskiego z zielonym światłem dla pieszych na przejściu przez ul. Wyspiańskiego.

– „Zielona strzałka” w prawo (sygnalizator S-2) jest kolizyjna z przejściem dla pieszych na południowym wlocie ul. Matejki, ponadto wielu kierowców nie egzekwuje konieczności bezwarunkowego zatrzymania się przed sygnalizatorem i ignoruje zielone światło dla pieszych przez przejście na ul. Wyspiańskiego. Z kolei pojazdy skręcające w lewo z ul. Matejki w ul. Wyspiańskiego (do ul. Głogowskiej), często ignorują zielone światło na przejściu dla pieszych, co powoduje możliwość kolizji z pieszymi znajdującymi się na przejściu. Poprawa bezpieczeństwa w tym miejscu jest szczególnie istotna z uwagi na sąsiedztwo szkoły podstawowej oraz pobliskie lokalizacje żłobka i przedszkola – argumentuje Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Ponadto radni pozytywnie zaopiniowali lokalizację rzeźby "Globus, czyli Fałszywy Kulisty Model Ziemi", która znajdzie się na placu przed wejściem głównym do Parku Wilsona od strony ulicy Głogowskiej i Berwińskiego.

Na zakończenie Rada Osiedla Św. Łazarz ustaliła listę zadań w zakresie przebudowy ulic w granicach Strefy Płatnego Parkowania na 2021 rok. W pierwszej kolejności prace mają być przeprowadzone na ulicy Małeckiego (na odcinku od ul. Strusia do ul. Gąsiorowskich). W dalszej kolejności chodniki zostaną wyremontowane na ulicy Limanowskiego (od Głogowskiej do Matejki po obu stronach oraz od Drużbackiej do Jarochowskiego po stronie południowej), a także na ul. Wyspiańskiego (od Głogowskiej do Matejki po obu stronach), jednak zależne jest to od wielkości otrzymanych środków finansowych.

Z kolei nasadzenia zieleni mają pojawić się na ulicach: Małeckiego, Limanowskiego, Załęże, Ułańskiej, Karwowskiego, Kanałowej i Calliera.

W najbliższą środę, 24 lutego o godz. 18:30 odbędzie się kolejne sesja Rady Osiedla Św. Łazarz.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXI (zdalna) 27.01.2021 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (2)

23-02-2021 14:29:57
Ania
Wywłaszczenie źle się kojarzy w naszym kraju. Budynek jest w prywatnych rękach, czyli ktoś go kiedyś kupił, więc przejęcie siła przez Prezydenta RP byłoby nie lada skandalem. Rada niech się lepiej zajmie ograniczeniem lub likwidacją trucicieli i rozwojem terenów zielonych oraz rozwijałem nielicznych ścieżek rowerowych
22-02-2021 09:04:51
M.
Może RO napisze pismo do ZDM, żeby w końcu przywrócono możliwość skrętu w prawo z Niegolewskich w Głogowską. Podobno Aquanet miał skończyć zaplanowane tam prace wraz z końcem listopada. Powoli kończy się luty i dalej nie ma przejazdu. Ma to o tyle znaczenie, że jeżeli ZDM wprowadzi zmiany sygnalizacji na Matejki/Wyspiańskiego, to Kasprzaka i Matejki już całkowicie utkną w korkach.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: