Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Zielona Perła" znów na sprzedaż - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Zielona Perła" znów na sprzedaż
27-01-2021 07:50   Janusz Ludwiczak
W święta Bożego Narodzenia z "Zielonej Perły" odpadł tynk, który spadł na zaparkowane samochody. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Kamienica na rogu ulic Matejki i Niegolewskich, której dwa lata temu rozpoczął się remont jest ponownie na sprzedaż.

O kamienicy zwanej "Zielona Perła" pisaliśmy już wielokrotnie. Rozpoczął się nawet remont zaniedbanego budynku, w którym nowy właściciel planował urządzić 46 apartamentów, w tym 3 prezydenckie, bardzo luksusowe. Przewidziano również 5 lokali komercyjnych.

"Zielona Perła", która ma w sumie 5619 m² powierzchni znów została wystawiona na sprzedaż za kwotę 1 mln 850 tys. zł.

– Prowadzimy rozmowy z dziewięcioma podmiotami. Remont obiektu kosztował nas już 1,8 mln zł. Aby solidnie dokończyć prace i zrealizować zgodnie z projektem potrzeba 11,8 mln zł. Niestety w marcu bank odmówił nam finansowania, dlatego chcemy sprzedać tą nieruchomość. Zakup uzależniony jest głównie od tego czy nabywca dostanie finansowanie na wykonanie inwestycji, a to duży projekt – 46 mieszkań i 5 lokali usługowych. Mamy oczywiście projekt i pozwolenie na budowę – tłumaczy portalowi Lazarz.pl Jerzy Lelito ze spółki Phoenix Construction Engineering&Management.

Siedmiokondygnacyjna kamienica przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu 2015 roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr (1)64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż. Podczas pierwszej licytacji komorniczej, w której wartość oszacowano na 6,6 mln zł nie było chętnych na zakup nieruchomości. W kolejnej licytacji cenę obniżono do 4,4 mln zł, jednak z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Obiekt miał za długi przejąć bank, jednak w takim przypadku postępowanie egzekucyjne musiałoby rozpocząć się od początku.

W końcu w połowie 2016 roku "Zieloną Perłę" za ponad 5 mln zł kupiła spółka Kruk, zajmująca się windykacją i odzyskiwaniem długów. Dwa lata później na "Zielonej Perle" pojawił się baner z napisem "Na sprzedaż". Kamienica została wówczas wystawiona na kwotę 6 mln 400 tys. zł. Jaki będzie dalszy los kamienicy na rogu Matejki i Niegolewskich pokaże najbliższa przyszłość.

Podczas dzisiejszej sesji, która rozpocznie się o godz. 18:30 Rada Osiedla Św. Łazarz podejmie uchwałę w sprawie wniosku do prezydenta Poznania o zabezpieczenie i przejęcie budynku Zielonej Perły.

Do sprawy będziemy wracać.


Komentarze (3)

03-02-2021 14:17:36
albin
Zgadzam się z pyrą. Doświadczenie uczy, że zdjęcie dachu z budynku ma mniej więcej taki cel, jak 'przypadkowe' podpalenie - inwestycyjny.
31-01-2021 11:17:00
pyra
Co do Zielonej Perly to nie wiem kto kupi te kamienice. Pozbawiona dachu, cegly/tynk odpada. Kiedys pisalam, ze chodze po drugiej stronie Matejki bo jest niebezpiecznie to mnie ktos wysmial, ze o czym ja pisze, juz nie pamietam gdzie pisalam. Ten wrak kamienicy doczeka swojego konca ale napewno nie bedzie powrotu do zycia a rozbiorka po zawaleniu sie scian i stropow. Wolnosc Tomku w swoim domku a wiec niech sie rozpada, sprzeda sie parcele deweloperowi i postawi tam bryle z dziesiatkami mieszkan przy zero parkingu.
27-01-2021 09:51:53
Marcin
Pamiętam w latach 90-tych na narożniku sklep mięsny. Schodziło się po schodkach na dół i była tam taka rura, na której wywijało się istne akrobacje.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: