Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strefa parkowania ruszy 1 lutego… ale nie na wszystkich ulicach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Strefa parkowania ruszy 1 lutego… ale nie na wszystkich ulicach
21-01-2021 14:38   Janusz Ludwiczak
Strefa płatnego parkowania nie zostanie uruchomiona 1 lutego na wszystkich łazarskich ulicach. Powodem jest niekorzystna pogoda, która uniemożliwiła wprowadzenie nowej organizacji ruchu.

Początkowo kierowcy za parkowanie zapłacą tylko na części ulic, głównie na tych, na których udało się wprowadzić docelową organizację ruchu, wymalować oznakowanie poziome, wyznaczyć miejsca postojowe i ustawić znaki.

– Niekorzystna pogoda uniemożliwia wprowadzenie nowej organizacji ruchu na całym zaplanowanym obszarze – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Jednak wdrażanie strefy płatnego parkowania rozpoczęło się już pod koniec września. Co ciekawe ZDM argumentuje opóźnienie wdrożeniem strefy odwołaniem od przetargu jednego z oferentów.

– Czas pandemii koronawirusa spowodował, że Krajowa Izba Odwoławcza, do której trafiło odwołanie, odroczyła swoje posiedzenie o blisko trzy miesiące. Umowę z wykonawcą można było podpisać dopiero w połowie sierpnia 2020 roku, co spowodowało przesunięcie prac na miesiące jesienno-zimowe. Niemożliwa była wówczas zmiana terminów umowy bez podania konkretnych powodów. Zgodnie z umową wykonawca miał 6 miesięcy na wdrożenie strefy – wyjaśnia Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM.

W ubiegłym tygodniu pytaliśmy Zarząd Dróg Miejskich, czy wdrożenie strefy nie opóźni się?

– Strefa Płatnego Parkowania na Łazarzu zostanie uruchomiona zgodnie z planem, czyli 1 lutego br. Parkomaty zostały już zamontowane na ulicach objętych SPP. Obecnie trwa ich testowanie oraz sprawdzanie systemu informatycznego i programu do obsługi klientów. Ze względu na niekorzystną pogodę (opady, ujemne temperatury) przesunięte w czasie zostały prace związane z malowaniem nowego oznakowania poziomego. Prace te będą wykonane przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, jednak ich przesunięcie nie wpływa na termin uruchomienia strefy – tłumaczyła nam Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania wiąże się ze zmianą organizacji ruchu aż na 55 ulicach na Łazarzu. Do tej pory nową organizację ruchu wprowadzono na ulicach: Małeckiego, Stablewskiego, Potworowskiego, Chociszewskiego, Szymborskiej, Jarochowskiego, Bogusławskiego, Morawskiego, Sczanieckiej, Niegolewskich, Limanowskiego, fragmencie Wyspiańskiego, Niecałej i Białej.

W tygodniu stycznia prace miały być prowadzone na ulicach Grottgera, Kossaka i wokół skweru im. marszałka Focha (dawny plac Wyspiańskiego), jednak ze względu na opady śniegu i mróz prace te najpierw przesunięto o tydzień, aż w końcu wstrzymano.

Na wprowadzenie nowej organizacji ruchu czeka jeszcze wiele ulic zwłaszcza na dolnym Łazarzu, na wielu z nich na dobre zmieni się organizacja ruchu. I tak ulice: Graniczna, Calliera, Mottego czy fragmenty: Dmowskiego, Łukaszewicza, Lodowej i Potockiej staną się jednokierunkowe. Na tych ulicach 1 lutego nie ruszy strefa płatnego parkowania.

– Obecnie trwa sprawdzanie, które ulice są w pełni przygotowane, aby można było pobierać opłaty za parkowanie od 1 lutego. Początkowo obowiązek wnoszenia opłat obejmie część ulic. Niekorzystna pogoda uniemożliwia wprowadzenie nowej organizacji ruchu na całym zaplanowanym obszarze. Jak tylko pogoda pozwoli, to wykonawcy będą kontynuować działania w terenie – informuje ZDM.

Zamontowane zostały za to wszystkie parkomaty, których w sumie na Łazarzu jest blisko 200.

Strefa Płatnego Parkowania zostanie rozszerzona praktycznie na Łazarz i będzie obejmować obszar w obrębie ulic: Bukowska – tory kolejowe – Hetmańska – Reymonta – rondo Jeziorańskiego – Przybyszewskiego, czyli praktycznie cały Łazarz z wyjątkiem ulic na południe od II ramy komunikacyjnej, tj. ul. Hetmańskiej.

Strefy (póki co) nie będzie więc m.in. na ulicach: Rogalińskiego, Cybulskiego, Biedrzyckiego, Nehringa, Winklera czy Palacza).

Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 3,50 zł, za drugą – 4,20 zł, a za trzecią – 4,90 zł.

Od połowy listopada mieszkańcy mogą kupować identyfikatory uprawniające do parkowania w Strefie Płatnego Parkowania na preferencyjnych warunkach – w cenie 10 zł/mc na okres 12 miesięcy. Standardowo abonament ma kosztować 30 złotych miesięcznie, a za kolejny pojazd 150 zł/mc. Do tej pory identyfikator zakupiło ponad 1 tysiąc mieszkańców Łazarza.

– Obawiam się, że 31 stycznia mieszkańcy zorientują się, że następnego dnia ruszy strefa płatnego parkowania i nagle ruszą po identyfikator. Apeluję, by nie odkładać tego na ostatnią chwilę – powiedział w Telewizji WTK Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Identyfikatory można nabyć w Biurze Obsługi Klienta Strefy Płatnego Parkowania przy ul. Pułaskiego 9 oraz w siedzibie ZDM przy ul. Wilczak 17 w poniedziałki w godz. od 8:00 do 18:00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8:00-16:00. Więcej szczegółów na stronach internetowych ZDM.

Mapa nowej organizacji ruchu na Łazarzu - cz.1 {POBIERZ PDF}

Mapa nowej organizacji ruchu na Łazarzu - cz.2 {POBIERZ PDF}

Kierunki ruchu {POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Komentarze (12)

26-01-2021 19:23:18
Głos z Małeckiego
@Nela @z lazarz To są uroki mieszkania w centrum. Dużo ludzi, mało miejsca na samochody. A jak nie pasuje, to na wieś! Tam jest dużo darmowego miejsca do parkowania! Piesi i rowery są na uprzywilejowanej pozycji, bo nie zabierają tyle miejsca, nie hałasują, nie robią takich korków, nie smrodzą i nie trują tak, jak graty. Na jednym miejscu samochodu mieści się 5-7 rowerów (nie mówiąc już o ludziach), nie biorąc pod uwagę jeszcze tego, że w większości przypadków samochodem porusza się tylko jeden człowiek. Ale wiadomo - jak się nie chce, to się tego nie widzi. Najważniejsza/y jestem JA I MÓJ GRAT! Stać Cię na samochód, paliwo i ubezpieczenie, to stać Cię na 30 zł abonamentu na miesiąc.
26-01-2021 19:22:29
M.
@Nela, sparafrazuję Twoją wypowiedź - "Jak nie pasuje to na wieś. Tam jest dużo miejsca do parkowania". Nie jestem radną, samochód posiadam i całym sercem jestem za SPP. Miasto jest dla każdego - pieszego, rowerzysty i kierowc. Co wcałe nie oznacza, że da się spełnić oczekiwania wszystkich jego mieszkańców.
26-01-2021 17:05:01
Nela
@głos z Małeckiego.Pewnie jesteś jednym z rady osiedla i bronisz swojego porabanego pomyslu. To niech wszyscy płacą za korzystanie wspólne, piesi ,rowerzyści i oczywiście parking za hulajnogi elektryczne.To są uroki mieszka w centrum.Dużo ludzi,dużo aut.A jak nie pasuje,to na wieś! Tam jest dużo zieleni!
26-01-2021 11:49:01
z lazarz
A ci mieszkańcy którzy mają rowery to otrzymali dziesiątki stojaków na chodnikach gratis.Też zabierają miejsce na chodniku na zasadzie kupiłem rower to się należy.A przecież ten środek lokomocji można zaparkować w mieszkaniu albo na podwórzu.Jak rowerzyści będą płacić podatki,ubezpieczenia ..... tak jak kierowcy aut to będzie ok.
25-01-2021 23:25:34
Głos z Małeckiego
@Nela Jestem mieszkańcem. Mam samochód. Chcę strefy. Mam dosyć chodników zastawionych i zniszczonych blaszanymi puszkami tak, że nie da się przejść. Tak, wiem - "należy się darmowe miejsce". Nie - nigdzie w cywilizowanym świecie nie ma tak, że miejsce w centrum lub okolicy jest za darmo. A tym bardziej, że się należy, "bo ja sobie kupiłem samochód". Chcesz zająć gratem miejsce, które jest wspólne dla wielu osób, to bulisz i tyle.
25-01-2021 20:43:34
Nela
Poroniony pomysł z tą strefą parkowania.I cała ta rada osiedla,która twierdzi,że sami mieszkańcy chcieli strefę, ale jakoś nikt się nas nie pytał o zdanie.I tak miejsc wcale nie przybędzie, ale za to,przybędą pieniążki do kasy.Złodziejstwo! !!
22-01-2021 17:18:10
Dzakson
A żona właśnie 15 min jeździ i szuka miejsca do zaparkowania. Paranoja. I oczywiście nie jest jedyna bo przed nią krążą jeszcze 2 inne auta.
22-01-2021 12:38:54
Ania
Mi akurat zwiększenie zieleni i parkingów rowerowych (których bardzo brakowało, z resztą tak jak zieleni...) kosztem absolutnie niepotrzebnych miejsc dla pojazdów SPALINOWYCH pasuje. To już coś, ale jeszcze dużo trzeba zmienić, aby upiększyć naszą okolicę i zniechęcić trucicieli do dalszej eksploatacji
22-01-2021 11:37:00
Dzakson
Tragedia! W rejonie skrzyżowania Kasprzaka/Stablewskiego 'posadzili' dziesiątki mocowań do rowerów, co by je zaparkować. Tak na oko teraz w tym obszarze zaparkuje się 100 rowerów i 50 samochodów. Brawo ! Dodam, że takie uchwyty był już w pobliżu i jak kojarzę jeden rower parkował tam regularnie więc postawienie nastu kolejnych to z pewnością przemyślane działanie. To tak samo zabawne jak drogi i kontrapasy pasy rowerowe z których nikt tutaj nie korzysta. Po co prowadzić konsultacje społeczne skoro realizacja inwestycji i tak jest wbrew oczekiwaniom mieszkańców? Żeby nie szukać daleko : komu potrzebne były drzewka i dodatkowy pas zieleni przy ulicy w bezpośrednim sąsiedztwie parku(ul. Jarochowskiego)? Doskonały przykład złego planowania, realizacji 'na pałę' i marnotrawstwa czasu i pieniędzy m.in. naszych. Oj... moje piękne miasto. Mam nadzieję, że przy najbliższej okazji zacznie nim rządzić ktoś, kto kocha je równie mocno jak ja bo aktualny Prezydent najlepszy jest w lansowaniu pozerowaniu. Aktualna polityka pana J. i całego magistratu wraz ze spółkami miasta sprawia, że prędzej zostanę 'PZ' niż pomyślę o zmianie lokalizacji lub lokowaniu dzieci w obrębie miasta. Podsumowując - wstyd, żeby tak mieć w poważaniu mieszkańców miasta, niszczyć to co przez wiele dekad udało się zbudować w Poznaniu dzięki czemu byliśmy stolicą przedsiębiorczości. Dzisiaj nikt już tak nie powie.
22-01-2021 07:41:39
Ja
To co zdążyli wymalować albo jest starte albo wygląda jakby miało 20 lat. Ciekawi mnie też czy remont Jarochowskiego już się zakończył bo wygląda tam raczej strasznie.
21-01-2021 18:15:55
emeryt
Czy w zdm pracują same nieuki, to oni nie wiedzą że zima nie sprzyja takim pracom. Co tydzień inne komunikaty. To na jakich ulicach będzie strefa bo nic na ten temat nie podają. To nie jest słynna poznańska gospodarność.
21-01-2021 17:10:12
max
To było do przewidzenia. Tylko dlaczego na jednych ulicach mamy płacić za parkowanie, a na innych nie. Czy nie lepiej przesunąć terminu uruchomienia strefy na inny termin, gdzie wszystko będzie działać poprawnie.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

18

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert pedagogów z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W programie m.in.: Chopin, Prokofiew, Rachmaninow, Piazzola, Jobim i Moniuszko na jazzowo

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: