Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie będzie sąsiedzkiego sylwestra na Małeckiego – miał wystąpić Peja - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie będzie sąsiedzkiego sylwestra na Małeckiego – miał wystąpić Peja
30-12-2020 07:48   Janusz Ludwiczak
Od pięciu lat na skwerze przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej odbywał się "sąsiedzki sylwester". Ze względu na pandemię i wprowadzone ograniczenia impreza się nie odbędzie, mimo iż już kilka miesięcy wcześniej udało się w końcu organizatorom zaprosić na Łazarz Peję. Zapłoną za to dwie rzeźby.

Od 2015 roku na Skwerze Eki z Małeki, przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej organizowany był przez Fundację Łazarz – Otwarta Strefa Kultury przy współpracy z miastem i Radą Osiedla Św. Łazarz "Sąsiedzki sylwester na Skwerze". Rok temu na Łazarzu wystąpił raper donGURALesko. Organizatorzy przygotowali dla przybyłych gości przekąski i kiełbaski z grilla. Chętni mogli ogrzać się przy koksownikach. Skwer Eki z Małeki zamienił się w dyskotekę, rozświetlone zostały kolorowe światła, a na dolny Łazarz przybyło nawet kilkaset osób, pobliskie uliczki: Małeckiego czy Łukaszewicza zapełniły się tłumami imprezowiczów. Głównym punktem imprezy było podpalenie o północy rzeźby "Psy psom".

Niestety w tym roku "Sylwester na skwerze" nie odbędzie się, choć organizatorzy zakładali różne scenariusze.

– Był pomysł na platformę z sylwestrem obwoźnym i spacer sylwestrowy. Mieliśmy też pomysł na koncerty z balkonów, które nie byłyby zapowiadane dla publiczności. Rozważaliśmy również koncert transmitowany przez internet – powiedziała Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Fundacji Otwarta Strefa Kultury.

Organizatorom udało się zaprosić nawet Peję.

– W tym roku miał wystąpić Ryszard Peja, wiele lat próbowaliśmy go nakłonić na występ, w końcu się udało, ale plany skomplikował Covid-19 i wprowadzone obostrzenia – wskazuje Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Na skwerze zapłoną jednak rzeźby. Tradycji stanie się zadość, ale przed wprowadzeniem obostrzeń, czyli w sylwestra po południu, gdy będzie już ciemno.

– Postanowiliśmy stworzyć Pomnik Penera. Mieszkańców zapytaliśmy w ankiecie na Nieformalnej Grupie Łazarskiej jaka to powinna być rzeźba. Wygrał "EkoPener" i Fałszywy Kulisty Model Ziemi, czyli globu, który nawiązuje do teorii spiskowych, jakie pojawiły się w tym roku. Rzeźby, które stworzyłem w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku są ażurowe zbudowane z perforowanej blachy i stalowej siatki – opowiada Łukasz Trusewicz.

– Po spłonięciu instalacje zostaną umieszczone na Łazarzu i staną się kolektorami nakrętek, z których dochód przeznaczony zostanie na cele charytatywne. Tylko do samego modelu ziemii powinno zmieścić się ponad 2 tysiące nakrętek – dodaje Łukasz Trusewicz.


Fot: Łazarz - Otwarta Strefa Kultury

Organizatorzy przygotują również film dokumentalny na temat tego co działo się w sylwestrowo-noworoczną noc na Małeckiego w ostatnich latach. Z kolei Peja ma w środę wieczorem nagrać koncert na skwerze Eki z Małeki, który zostanie wyemitowany w Sylwestra.

Jak już informowaliśmy w Sylwestra od godz. 19:00 do godz. 6:00 w Nowy Rok obowiązywać mają ograniczenia w przemieszczaniu się. Za wychodzenie z domu w nieuzasadnionym przypadku grozić będzie wysoka kara finansowa. Więcej o tym w artykule: Nawet 30 tys. zł za wyjście w sylwestra.


Komentarze (5)

03-01-2021 09:52:41
Ela
Ja bym sprawdziła czy w tłumie są przedstawiciele rady. Powinni dawać przykład.
01-01-2021 21:51:23
lazarzanin
Ciekawe, nie wolno się gromadzić na na imprezie z Peją było przeszło 30 osób.Trzeba zachować odległości a na zdęciach z imprezy na FB widać ich brak i najważniejsze , maseczki nie obowiązują na Skwerze , gdzie były służby.Widać w tym mieście są inne standarty dla uprzywilejowanych.
31-12-2020 19:00:24
eka z małeki
-a może by tak odprawić mszę oczywiście ze zbiórkę na tacę-----tak naprzemiennie z roku na rok.Zobaczymy co będzie lepsze...no i tak zostawić.....ku uciesze...... eka
31-12-2020 11:06:39
Ela
A już miałam nadzieję, że spłonie ten okropny, różowy niby krawat, który szpeci okolice!!!
30-12-2020 20:45:10
Pomnik Penera
Skończcie z tym bieda sylwestrem na Łazarzu.Ta ceremonia to pato-mem.Trzeba specjalnie przestawiać zaparkowane auta,bo akurat na skrzyżowaniu trzeba zrobić pseudo bibę.Tak jak by na Łazarzu nie było Areny i Parku Wilsona.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: