Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"102 lata Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość" – oddano hołd Powstańcom - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"102 lata Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość" – oddano hołd Powstańcom
27-12-2020 01:03   Janusz Ludwiczak
Tradycyjnie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w kościele Matki Boskiej Bolesnej została odprawiona msza św. w intencji dowódców i żołnierzy. Złożono również wieńce pod tablicami Powstańców, która znajduje się w Grocie przy świątyni. Upamiętnione zostały również postacie związane z Powstaniem Wielkopolskim, które mają swoje miejsca pamięci na Łazarzu - Kazimierza Nowakowskiego czy braci Wierzejewskich. Znicze zapłonęły również na grobach Powstańców na cmentarzu Górczyńskim.

Parafianie oraz przedstawiciele Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald w sobotni, świąteczny poranek złożyli wieńce pod tablicami pamiątkowymi upamiętniającymi dowódców i żołnierzy Powstania Wielkopolskiego.

– 102 lata temu Wielkopolanie stanęli do walki o wolność i niepodległość. Solidarnie, ramię przy ramieniu, ponad podziałami. Chwycili za broń i zwyciężyli! Na Łazarzu upamiętniliśmy także wybitne postacie Powstania Wielkopolskiego. Przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Przybyszewskiego stoi obelisk upamiętniający prof. Kazimierza Nowakowskiego , naczelnego chirurga szpitali fortecznych który brał udział w powstaniu wielkopolskim.
Patronami skweru przy ul.Szylinga są Wincenty i Jan Wierzejewscy, powstańcy , organizatorzy skautingu w zaborze pruskim.
Na cmentarzu górczyńskim przy zbiorowej mogile Powstańców Wielkopolskich , spoczywa tutaj Franciszek Ratajczak – pierwszy poległy powstaniec. Na tym cmentarzu ma swoją tablicę pamiątkową Sam Sandi z Afryki, który walczył w Powstaniu Wielkopolskim
– mówi Maria Łazarz, jedna z inicjatorek obchodów.

Łazarzanie co roku, zawsze 26 grudnia, w przededniu wydarzeń z 1919 roku czczą Powstańców Wielkopolskich. Akcję zainicjowało pod koniec lat 90. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, później kontynuowali ją Wojciech Wośkowiak oraz Rada Osiedla Św. Łazarz, a od kilku lat Rada Osiedla "Łazarz" SM Grunwald.

W grocie przy kościele Matki Boskiej Bolesnej znajdują się trzy tablice poświęcone Powstańcom Wielkopolskim. Pierwsza została odsłonięta w 1929 roku, w 10. rocznicę wybuchu Powstania. Druga tablica jest poświęcona wszystkim poległym Powstańcom oraz pomordowanym uczestnikom Powstania przez hitlerowców. Trzecia tablica odsłonięta na początku 2000 roku jest poświęcona dowódcom Powstania Wielkopolskiemu - gen. Taczakowi i gen. Dowborowi-Muśnickiemu.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: