Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od stycznia autobus "193" znika z Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od stycznia autobus "193" znika z Łazarza
11-12-2020 19:34   Janusz Ludwiczak
Autobusy linii nr 193 nie będą już jeździć przez Arciszewskiego, Reymonta i Przybyszewskiego. Od 2 stycznia "193" będzie jeździć przez Raszyn, os. Kopernika, Marcelin i Grunwald.

O sprawie informowaliśmy już we wrześniu. ZTM chce zlikwidować linię nr 150, a w zamian autobusy "193" zamiast przez Łazarz pojadą przez Promienistą, Jawornicką, Grunwaldzką, Bułgarską i dalej przez Marcelin i Ogrody.

– Zmiana przebiegu linii numer 193 ma na celu poprawę skomunikowania Marcelina z rejonem odleglejszym niż pętla Ogrody oraz zwiększenie liczby kursów w rejonie obsługiwanym obecnie linią nr 150 (która po zmianie trasy „193” zostałaby wycofana), ze względu na większą częstotliwość kursowania autobusów nr 193. Rejon Marcelina charakteryzuje znaczący rozwój i już obecnie zauważalne są bardzo duże potoki pasażerów w autobusach, przy jednoczesnej znaczącej liczbie osób dojeżdżających samochodami. Potwierdzeniem tego stanu są plany Miasta Poznania dotyczące budowy trasy tramwajowej w tym rejonie – tłumaczy Bartosz Trzebiatowski, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Według ZTM "193" stoi w korkach zwłaszcza na Reymonta i Przybyszewskiego, a także dubluje się z trasą tramwajową.

– Istotnym powodem planowanej zmiany jest także fakt, że linia nr 193 na odcinku między Górczynem a przystankiem Żeromskiego charakteryzuje się niskim zainteresowaniem wśród pasażerów. Przyczyną są tu korki, w których utykają autobusy nr 193, co negatywnie wpływa na punktualność linii, a niekiedy nawet na wykonanie kursów. Frekwencja na linii nr 193 na odcinku Żeromskiego - Górczyn wynosi od kilku do maksymalnie 20 osób. Oś komunikacyjna w ciągu ulic Przybyszewskiego-Reymonta jest dużo sprawniej od autobusów obsługiwana przez korzystające z wydzielonego torowiska tramwaje (częściowo linii nr 1 oraz linii nr 7), ponadto przystanek Arena występuje jedynie dla tramwaju, dając lepszą dostępność do tego środka transportu – przekonuje Bartosz Trzebiatowski z ZTM.

– Istotnym powodem planowanej zmiany jest także fakt, że linia nr 193 na odcinku między Górczynem, a przystankiem Żeromskiego charakteryzuje się niskim zainteresowaniem wśród pasażerów. Przyczyną są tu korki, w których utykają autobusy linii nr 193, co negatywnie wpływa na punktualność linii, a niekiedy nawet na wykonanie kursów. Frekwencja na linii nr 193 na odcinku Żeromskiego - Górczyn wynosi od kilku do maksymalnie 20 osób – uważa ZTM.

W sprawie zmian miały wypowiedzieć się rady osiedli: Ogrody, Jeżyce, Ławica, Grunwald Północ, Stary Grunwald, Grunwald Południe oraz Św. Łazarz.

Podczas wrześniowej sesji łazarscy radni pozytywnie opowiedzieli się za proponowanymi zmianami.

– Jeżeli ZTM tak twierdzi, to widocznie ktoś to policzył, sprawdził. Jest tramwaj, lepiej, by autobus jeździł tam gdzie jest potrzebny. Idealnie byłoby, gdyby na Reymonta był buspas, ale to nie jest realne. Po linii 164 widać, że autobusy stoją w korku, nie sprawdzają się tak długie trasy – przekonywał radny Roman Modrzyński, który jest również motorniczym.

– Może poprosilibyśmy jednak jakieś dane od ZTM. Zdaje się, że tam jeździ już autobus 182. Linia 193 jeździ z Górczyna na os. Sobieskiego. Jeżeli mówimy o szczycie komunikacyjnym to mogę się zgodzić, ale mam wątpliwości – dodał radny Tomasz Naradowski.

– Autobus 193 na Reymonta stoi w korkach. Szybciej jest przejść pieszo czy podjechać tramwajem – przekonywał Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Może w zamian ZTM zwiększyłby częstotliwość "3"? – proponowała radna Beata Szeszuła.

– Musielibyśmy zapewnić pieniądze na zwiększenie częstotliwości – stwierdził radny Roman Modrzyński.

Ostatecznie 12 głosami za Rada Osiedla Św. Łazarz pozytywnie zaopiniowała propozycję zmiany trasy linii autobusowej nr 193. Od głosu wstrzymało się 5 radnych, nikt nie był przeciw.

Z kolei przeciwni zmianom byli radni z Górczyna.

– Negatywnie zaopiniowaliśmy zmianę trasy linii nr 193 i likwidację linii nr 150. Funkcjonowanie obu linii jest ważne dla mieszkańców, ze względu na fakt, iż pozwalają one na dotarcie do wielu ważnych punktów na terenie miasta. Z linii nr 150 korzysta młodzież dojeżdżająca do szkół oraz pracownicy zakładów, znajdujących się w tej części miasta. Ponadto linia ta umożliwia dotarcie do Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, cmentarza Górczyńskiego oraz centrum handlowego King Cross Marcelin. Ponadto zwróciliśmy się z prośbą o bezpośredni dojazd w rejon Edwardowa i Ławicy. Znaczna część działkowców to ludzie w podeszłym wieku, dźwiganie wiaderek z owocami i warzywami z przystanku na przystanek w czasie przesiadki może stanowić dla nich problem – tłumaczy Wiesław Banaś, przewodniczący Zarządu Osiedla Górczyn.

Negatywną opinię w sprawie zmiany trasy linii nr 193 wydała również Rada Osiedla Grunwald Północ oraz Stary Grunwald.

– Obecnie istniejąca trasy autobusu doskonale spełnia swoje zadanie. Zmiana trasy pozbawi mieszkańców osiedla bezpośredniego połączenia z Górczynem, w szczególności osób starszych do Cmentarza Górczyńskiego – wyjaśnia Ewa Jerszyńska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Grunwald Północ.

– Nasza opinia jest taka, że linia autobusu 193 nie powinna ulec zmianie, ponieważ jest to linia łącząca nas z Piątkowem a z drugiej strony z Górczynem – wskazuje Hanna Kłoniecka, przewodnicząca Zarządu Osiedla Stary Grunwald.

Projekt częściowo zaopiniowali również jeżyccy radni.

– Zaproponowaliśmy korektę trasy, tak by autobus skręcał w ul. Bukowską zamiast w proponowaną przez Zarząd Transportu Miejskiego, ul. Dąbrowskiego. W ten sposób pragnie się wyjść naprzeciw głosom tych mieszkańców, którzy zwrócili uwagę na przesiadanie się z autobusu 193 na autobusy jadące ul. Bukowską oraz postulujących zachowanie trasy prowadzącej wzdłuż całej zachodniej granicy Osiedla Jeżyce – wyjaśnia Filip Schmidt, przewodniczący Zarządu Osiedla Jeżyce.

– O zdanie zapytano mieszkańców, posługując się mediami społecznościowymi oraz przeanalizowano aktualne trasy i czasy dojazdu posługując się aplikacjami internetowymi. W toku analiz stwierdzono, że dla dojazdów między Piątkowem a Górczynem alternatywę stanowi PST, o ile jednak nie jest przepełniony w godzinach szczytu. Linia 193 służy niektórym pasażerom do dojeżdżania do przesiadania się na tramwaje przy ul. Dąbrowskiego, przy Rondzie Nowaka-Jeziorańskiego i przy ul. Bukowskiej, istnieją obawy o dublowanie się linii 193 i 191 – dodaje Filip Schmidt z Rady Osiedla Jeżyce.

Pozostałe rady – Ogrody, Ławica i Grunwald Południe pozytywnie zaopiniowały projekt likwidacji linii nr 150 i zmiany trasy "193".

– Opiniowaliśmy projekt pozytywnie, ponieważ nowy przebieg linii 193 poprawia komunikację dla mieszkańców osiedla Marcelin – zaznacza Maciej Bittner, przewodniczący Zarządu Osiedla Ławica.

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że od 2 stycznia 2021 r. (sobota) na stałe zmieni się trasa autobusów linii nr 193, które będą jeździć po trasie:
GÓRCZYN – Zgoda – Ściegiennego – Promienista – Jawornicka – Grunwaldzka – Bułgarska – Łubieńskiej – Kolorowa – Bukowska – Szpitalna – Dąbrowskiego – Żeromskiego – Niestachowska – Witosa – Aleje Solidarności – Piątkowska – Wojciechowskiego – Witosa – Jaroczyńskiego – OS. SOBIESKIEGO.

Tak od 2 stycznia 2021 r. będą jeździć autobusy "193":

Wasze opinie na ten temat:

O Państwa zdanie na ten temat pytaliśmy w naszej sondzie od 23 września do 14 października:


Komentarze (4)

14-12-2020 19:35:52
Aq
Tak czytam te komentarze i wnioskuję z nich, że w tym autobusie powinien być taki tłok, że szpilki nie ma gdzie wcisnąć. Wszystkim nagle taki niezbędny, a jakimś cudem jeździł prawie pusty. Czyżby komentujący czekali przez całe życie na ten jeden, jedyny dzień gdy akurat wsiądą w 93 i pojadą z Arciszewskiego na Żeromskiego WŁAŚNIE TYM autobusem? Ludzie, od 5 lat jeżdżę po mieście z wózkami dziecięcymi i na palcach jednej ręki mogę policzyć przypadki, gdy przeszkadzał mi w czymś wysokopodłogowy tramwaj.
12-12-2020 12:21:50
Mac
Proszę zasugerować ZTM, by w zamian za 193 na odcinku od Żeromskiego/Dąbrowskiego do Górczyna po obecnej trasie 193 wydłużył linię 195. Korzyści kilka: 1. zostawiamy dojazd między Górczynem a Żeromskiego/Dąbrowskiego. 2. Jednocześnie nie ma potrzeby, by autobusy jeździły tędy co 12-20 minut, frekwencja 195 co ok. 30-40 minut w zupełności wystarczy. 3. Na Ogrodach jest za mało miejsca na pętlę autobusową - jedna linia mniej w tym miejscu to korzyść. 4. Poprawiamy dojazd do i z Kiekrza i nie ma już sytuacji, że dwie linie 195 i 186 mają identyczne obie koncówki (Ogrody-Kiekrz).
11-12-2020 23:13:51
Łazarzanin
Brawo, gratulacje jak zwykle (bez)radnej radzie osiedla Św. Łazarz pod przewodnictwem rowerowych aktywistów. To teraz czas na likwidację 164 z Łazarza
11-12-2020 19:59:25
niezadowolona
sami" mądrzy " ludzie planuja ostatnio nam życie na Łazarzu.Linia 193 jeździła tyle lat i nagle przyszedł jakiś palant i wymyslił niby dobrą zmianę tylko pytam się dla kogo ta zmiana jest leosza? Napewno nie dla mieszkańców Łazarza czy nawet Os.Winiary czy Os.Sobieskiego. Odniosę się również do zaplanowanej zieleni na ul.Jarochowskiego czy Chociszewskiego. Kto wymyslił taką durnote?Nie mam nic przeciw roslinom ale sadzcie je np.na Arenie ,na terenie przy pływalni w parku Kasptowicza .Można długo tak wymieniać ale tak sie zastanawiam czy wogole ktoś czyta te nasze komentarze????????? DAJCIE LUDZIOM ŻYĆ
Aktualności
Niezapominajka
30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

22

lut

do 25-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi meblowe
"Home Decor" - targi wnętrz

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: