Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Znów opóźni się przebudowa Kolejowej: "Planowany termin ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2021" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Znów opóźni się przebudowa Kolejowej: "Planowany termin ogłoszenia przetargu to drugi kwartał 2021"
02-12-2020 17:53   Janusz Ludwiczak
Pod koniec roku ZDM planował ogłosić przetarg na przebudowę ulicy Kolejowej. Tak jednak się nie stanie. Nadal trwa opracowywanie projektu, a przetarg zostanie ogłoszony najwcześniej w połowie przyszłego roku. Na inwestycję tą zarezerwowano 9 mln zł.

O remoncie ulicy Kolejowej mówi się od lat. Pod koniec ubiegłego roku Zarząd Dróg Miejskich przedstawił nową koncepcję przebudowy, która zakłada usunięcie kostki brukowej i zastąpienie jej nawierzchnią asfaltową, zwężenie jezdni do 5,5 m, nasadzenie nowej zieleni oraz wytyczenie przystanków pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Prace budowlane miały rozpocząć się w przyszłym roku, jednak inwestycja ta znów się opóźni.

– Zgodnie z aktualnym harmonogramem w listopadzie br. powinna być gotowa dokumentacja projektowa wraz z koniecznymi pozwoleniami. Pod koniec tego roku planowane jest ogłoszenie przetargu na przebudowę ulicy – tłumaczyła nam w lipcu Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Sprawdzamy więc kiedy zostanie ogłoszony przetarg i na jakim etapie jest inwestycja.

– Obecnie trwa opiniowanie i uzgadnianie projektu przebudowy ul. Kolejowej. Kolejnym krokiem będzie złożenie wniosku o decyzję ZRID (wydanie decyzji to minimum 90 dni). Dopiero mając wszystkie niezbędne uzgodnienia i decyzje będzie można rozpocząć procedurę przetargową. Planowany termin ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy to drugi kwartał 2021 roku – wyjaśnia portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Na przebudowę ulicy Kolejowej zarezerwowano 9 milionów złotych.

– Mamy zarezerwowane w budżecie 8 934 000 zł. Kolejnym argumentem jest gotowy harmonogram inwestycji oraz porozumienie z miejskimi jednostkami. Mam opinię pani konserwator, która zgadza się na usunięcie kostki brukowej z jezdni. Ze względu na historyczny charakter ulicy kostka ta zostanie zachowana, ale pojawi się pod miejscami parkingowymi oraz do bram - na tzw. zjazdach – przekonuje Piotr Libicki, zastępca dyrektora ZDM ds. Przestrzeni Publicznej oraz Pełnomocnik Prezydenta ds. Estetyki Miasta.

Jednak czy środki te będą wystarczające? Czy podobnie jak w przypadku Rynku Łazarskiego kwota ta nie okaże się za mała?

– W przypadku Rynku Łazarskiego były przeszacowane warunki przez wykonawców. Zdaję sobie sprawę, że ta kwota może być niewystarczająca. Chcielibyśmy rozpocząć inwestycję w 2021 r. Jesteśmy zdeterminowani. Zdeterminowana jest rada osiedla i prezydent – podsumowuje Piotr Libicki, wicedyrektor ZDM.

Tymczasem od lutego na Kolejowej zacznie działać strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, dyrektor ZDM.

Zmieniła się dyrekcja ZDM, zmieniły się też i plany. Mieszkańcy jednak coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a ulica nie będzie wciąż wyglądać jakbyśmy mieli XIX wiek. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 40 km/h.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: