Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Już ponad tysiąc osób zgłosiło się do pracy w szpitalu tymczasowym na MTP, który ruszy za tydzień - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Już ponad tysiąc osób zgłosiło się do pracy w szpitalu tymczasowym na MTP, który ruszy za tydzień
23-11-2020 07:30   Janusz Ludwiczak
W ciągu dwóch tygodni w targowych pawilonach powstał szpital polowy, do którego pacjenci z Covid-19 będą przewożeni od 30 listopada. Docelowo znajdzie się tutaj 900 łóżek.

Szpital polowy znalazł się w tzw. "czteropaku". Kolejnych 300 łóżek znajdzie się w największym pawilonie MTP – nr 5. Lecznica ma pomieścić 900 pacjentów.

– Hale są wypełnione łóżkami i sprzętem kwaterunkowym. Obecnie trwają prace techniczne związane z montażem instalacji tlenowej i pierwsze testy jej szczelności przy wykorzystaniu azotu. Postawiony został również zbiornik do tlenu o łącznej wadze 51 ton. W związku z tym, że w szpitalu tymczasowym będzie więcej łóżek niż pierwotnie planowano, a kadra szpitala im. J. Strusia już teraz jest bardzo obciążona pracą, w sobotę spotkałem się z prof. Andrzejem Tykarskim, rektorem Uniwersytetu Medycznego. Zdecydowaliśmy, że placówką prowadzącą zostanie Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego. Ta decyzja motywowana jest zasobem kadrowym szpitali klinicznych i uniwersytetu - dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli martwić się o brak lekarzy – zaznaczył wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Do pracy w szpitalu tymczasowym zgłosiło się ponad tysiąc pracowników medycznych, w tym blisko 60 lekarzy różnych specjalności oraz 184 studentów specjalności medycznych.

Szpital powstał w ciągu dwóch tygodni. Na początku otwarte zostaną miejsca w dwóch halach, 8 i 8A, kolejne łóżka będą oddawane etapami.

– Pół tysiąca naszych pracowników w ciągu 14 dni, pracując 24 godziny na dobę, stworzyło pełną infrastrukturę na terenie 6 pawilonów. Rozłożyliśmy ponad 8,5 kilometra instalacji tlenowej, trwają ostatnie prace związane z instalacją próżniową oraz sprężonego powietrza – tłumaczy Tomasz Kobierski, prezes MTP.

Szpitalem tymczasowym pierwotnie miało zarządzać miasto i szpital miejski im. Strusia na Szwajcarskiej. Lecznicą będzie kierować Uniwersytet Medyczny.

– Kadra szpitala im. J. Strusia od początku pandemii niesie główny ciężar walki z Covid-19 w Wielkopolsce, za co należy się jej podziw i ogromny szacunek. Dlatego włączyliśmy się w to przedsięwzięcie. 30 listopada uruchomimy ok. 150 łóżek w 3 oddziałach oraz 48 łóżek intensywnej terapii z respiratorami. Ich włączanie będzie stopniowe i uzależnione od tempa pozyskiwania kadry anestezjologicznej. Patronat nad poszczególnymi oddziałami obejmą kliniki: hipertensjologii, pulmonologii i internistyczna. Następnie stopniowo będziemy zwiększać liczbę dostępnych łóżek aż do 900, choć mamy nadzieję, że nie wszystkie zostaną wypełnione – objaśnia prof. Andrzej Tykarski, rektor Uniwersytetu Medycznego.


Komentarze (1)

23-11-2020 09:38:51
emeryt
Ciekaw jestem, czy będzie tak samo jak na Narodowym w Warszawie.027b
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

09

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

16

lip

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: