Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada osiedla zgodziła się na usunięcie autobusu "193" z Łazarza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada osiedla zgodziła się na usunięcie autobusu "193" z Łazarza
29-09-2020 07:30   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz zgodziła się na zmianę trasy linii autobusowej nr 193, która zamiast przez Arciszewskiego, Reymonta i Przybyszewskiego ma prowadzić przez Raszyn, os. Kopernika, Marcelin i Grunwald.

Na początku ostatniej sesji, która odbyła się 16 września łazarscy radni podjęli uchwałę w sprawie wniosku do wydziałów i miejskich jednostek organizacyjnych o dokonanie zmian w planach finansowych na 2020 rok. Nierozdysponowane środki w kwocie 550 złotych mają trafić na nagrody w konkursie "Zielony Poznań", z kolei 2523 r. ma otrzymać Wydawnictwo Miejskie na "zakup materiałów promocyjnych dla mieszkańców". Z kolei 1 tys. zł dla Przedszkola nr 89 zamiast na "zakup nagród i organizacja konkursu tańca" trafi na "zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia".

Radni ustalili też nową listę remontów chodników w przyszłym roku. I tak jako priorytet przewidziano remont po wschodniej stronie ulicy Małeckiego (na odcinku od Gąsiorowskich do Strusia). Następnie przewiduje się remont chodnika na ul. Limanowskiego, na odcinku od ul. Drużbackiej do ul. Jarochowskiego (strona południowa), a później po północnej stronie ul. Wyspiańskiego (pomiędzy Matejki i Głogowską).

Rada Osiedla Św. Łazarz wyraziła również zgodę na zmianę trasy linii autobusowej nr 193, o czym informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Według planów Zarządu Transportu Miejskiego "193" zamiast przez Łazarz zostałyby skierowany z Górczyna przez Raszyn, os. Kopernika na Marcelin i dalej przez Ogrody jechałyby po stałej trasie na Piątkowo. Tym samym zlikwidowana miałaby zostać linia nr 150. Więcej o tym w artykule: "193" ma zniknąć z Łazarza.

– Jeżeli ZTM tak twierdzi, to widocznie ktoś to policzył, sprawdził. Jest tramwaj, lepiej, by autobus jeździł tam gdzie jest potrzebny. Idealnie byłoby, gdyby na Reymonta był buspas, ale to nie jest realne. Po linii 164 widać, że autobusy stoją w korku, nie sprawdzają się tak długie trasy – przekonywał radny Roman Modrzyński, który jest również motorniczym.

– Może poprosilibyśmy jednak jakieś dane od ZTM. Zdaje się, że tam jeździ już autobus 182. Linia 193 jeździ z Górczyna na os. Sobieskiego. Jeżeli mówimy o szczycie komunikacyjnym to mogę się zgodzić, ale mam wątpliwości – dodał radny Tomasz Naradowski.

– Autobus 193 na Reymonta stoi w korkach. Szybciej jest przejść pieszo czy podjechać tramwajem – przekonywał Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Może w zamian ZTM zwiększyłby częstotliwość "3"? – proponowała radna Beata Szeszuła.

– Musielibyśmy zapewnić pieniądze na zwiększenie częstotliwości – stwierdził radny Roman Modrzyński.

Ostatecznie 12 głosami za Rada Osiedla Św. Łazarz pozytywnie zaopiniowała propozycję zmiany trasy linii autobusowej nr 193. Od głosu wstrzymało się 5 radnych, nikt nie był przeciw.

Jak ma jeździć autobus "193"?

W dalszej części sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania i Rady Miasta Poznania o zabezpieczenie w budżecie Miasta Poznania na rok 2021 środków finansowych na opracowanie projektu wykonawczego przebudowy skweru Eki z Małeki.

– Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskuje o zabezpieczenie środków na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy skweru Eki z Małeki. Opracowana już została koncepcja przygotowana w oparciu o uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych. Zakładaona przede wszystkim zwiększenie powierzchni terenów zielonych i ograniczenie ruchu samochodowego wokół skweru. Celem przebudowy skweru jest udostępnienie go mieszkańcom, poprzez stworzenie nowych miejsc wypoczynku – na skwerze pojawią się ławki, na których będzie można przysiąść, co jest szczególnie istotne dla osób starszych i niepełnosprawnych, oraz trwające już aktywizowanie skweru, na którym organizowane są festyny osiedlowe czy sylwester – tłumaczy Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Radni wnioskują też do Zarządu Dróg Miejskich o regulację sygnalizacji świetlnych na czterech skrzyżowaniach: Grunwaldzka/Matejki, Wojskowa/Grunwaldzka, Hetmańska/Kasprzaka oraz na ul. Roosevelta przy przystanku tramwajowym "Most Dworcowy".

– Korekta obecnego ustawienia świateł jest niezbędna w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych oraz dostosowania ich do potrzeb użytkowników, zwłaszcza osób starszych. Obecnie przejście przez ulicę przy jednym cyklu świateł jest utrudnione. Wymusza to oczekiwanie w połowie drogi. Przy dużym natężeniu ruchu pieszych, w tym pieszych prowadzących rowery (tam, gdzie brak przejazdu dla rowerów) dochodzi do niebezpiecznych sytuacji – argumentuje radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Na zakończenie radni przyznali sobie diety za miesiąc wrzesień w kwocie od 50 do 550 zł.

Sesja trwała zaledwie 45 minut. Co ciekawe nikt z radnych nie miał zakrytego nosa i ust mając np. maseczkę, mimo iż posiedzenie odbyło się w małej sali, w budynku szkolnym.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XVII (zwyczajna) 16.09.2020 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (10)

02-10-2020 07:43:55
Powróciło stare
I jak zwykle wszystko wróciło do normy, nowa rada coraz bardziej przypomnina starą. Zapatrzeni w siebie robią wbrew mieszkańcom, załatwiają swoje interesiki
01-10-2020 12:03:19
poznaniAnka
@Magda: A gdzie Ty masz informacje, że już zlikwidowano? Na razie taką opinię podjęła rada osiedla Śnięty Łazarz. Samochodami..,? Raczej rowerami
01-10-2020 11:42:51
Magda
Bardzo źle ze zlikwidowano tam 193. Można było łatwo dojechać do szpitala... po prostu radni jeżdżą samochodem u mają gdzieś innych...
01-10-2020 08:32:40
Ela
Jestem przerażona pazernością tej rady. 550 pln, za co? za pełnienie obowiązków radnego? Drodzy sąsiedzi to jest dramat. Oficjalnie proszę o dokładne rozliczenie tych kwot i podanie tego do wiadomości publicznej. Wiem, że radni odwiedzają ten portal, bo żywo komentują to co tu się dzieje. Także miejcie odwagę cywilną, zejdźcie z rowerów i opublikujcie kto i za co dostał te diety. Druga kwestia to brak maseczek - to jest idiotyzm i dawanie bardzo złego przykładu pozostałym. Co to za ludzie? Bardzo żałuje, że na nich zagłosowałam. Bardzo
29-09-2020 17:50:03
pyra
A o co chodzi ? wszyscy radni bez maseczek ? To jakas wyjatkowa grupa ? ich nie dotyczy ? Nie wzielabym malenkiego dziecka na takie zebranie gdzie nikt nie zalozyl maseczki. Co do zmiany trasy autobusu to miasto szuka oszczednosci jak zwykle kosztem mieszkancow tym razem ich komfortem komunikacji. Nie jezdze ta trasa ale faktycznie takie zmiany powinny byc poparte faktami, obliczeniami, rzetelnymi ! na papierze! a z tego co czytam takich nie bylo i nie ma. Decyzje powziete na podstawie czego ???
29-09-2020 15:30:33
M.
" w tym pieszych prowadzących rowery (tam, gdzie brak przejazdu dla rowerów)' - nie przypuszczałam, że p. Agnieszka Michalak-Pietkiewicz ma aż takie poczucie humoru. Pieszy prowadzący rower na przejściu jest tak częstym zjawiskiem jak jednorożec, podobno istnieją ale nikt nie widział. No może trochę przesadzam, ale ta troska o rowerzystów wylewa mi się uszami. Dzisiaj przechodząc przez Bogusławskiego widok jak zwykle czyli klamerki pozakładane na kołach samochodów stojących na czerwonym asfalcie dla rowerzystów, za to skrzyżowanie tej samej ulicy ze Sczanieckiej tradycyjnie tak zastawione przez samochody, ze nawet osoba szczupła ma problem, żeby jakoś się przecisnąć i żadnego mandatu nie widziałam. Czyli jak rowerzystom utrudnimy życie, to trzeba się nad jego niedolą pochylić, a pieszych nikt nie obchodzi.
29-09-2020 11:01:11
pracownik szpitala
Radni pewnie jeżdżą samochodami i co ich obchodzi tzw szary człowiek ! Wstyd ! Zapraszam do szpitala i niech Wam wszystko idzie " pod górę " .
29-09-2020 10:05:04
Madyk
193 umożliwia dojazd z kampusu Uniwersytetu Medycznego na Górczyn zdaje się od lat! Tym autobusem można tez dojechać do szpitala na Lutyckiej. Czy ktoś z radnych jechał tym autobusem??? Faktycznie nikt z radnych nie ma maseczki - oj źle robicie państwo radni... tymczasem na świecie już ponad 1 milion osób zmarło na Covid-19.
29-09-2020 09:09:57
Przemo
Szkoda, że radni Łazarza nie mają w planach dbać o komfort mieszkańców. Tak się bowiem dziwnie składa, że na 1nce czy 7mce stosunkowo często jeszcze można zaobserwować wysokopodłogowy tabor tramwajowy. Każdy z autobusów zaś jest niskopodłogowy. Dodatkowo platformy peronowe na przystanku tramwajowym Arciszewskiego są jeszcze chyba przed remontem, (w starym stylu), i nawet do pojazdu z niską podłogą trudno jest wnosić wózek, czy wsiąść osobom starszym lub z problemami ruchowymi. W artykule któryś z radnych, już mi się nawet nie chce sprawdzać który, mówił też o tym, że podobnie jak 93 w korkach utyka 64, i jest nieatrakcyjny dla pasażerów. To co? Też go zlikwidujecie jeśli ZTM podda Wam taką propozycję pod rozwagę? BO przecież "rowerem szybciej?"
29-09-2020 08:47:57
Łazarzanin
Kasę brać potrafią.. Ale przykładu za grosz! Wstydźcie się nieroby!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: