Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W kamienicy powstał szalet za 800 tys. zł, "Leśne Ludki" pobiły rekord Guinnessa - taki był Łazarz.. - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W kamienicy powstał szalet za 800 tys. zł, "Leśne Ludki" pobiły rekord Guinnessa - taki był Łazarz..
28-09-2020 06:45   Janusz Ludwiczak
Tragiczne pożary pochłonęły trzy osoby, w tym 8-latka, zawalenie sufitu w City Center, w kamienicy przy Rynku Łazarskim 5 powstał szalet za prawie 800 tysięcy złotych, z Areny przez Wyspiańskiego, Reymonta i Grunwaldzką przeszedł pochód juwenaliowy, po 70 latach "Ósemka opuszcza Głogowską, Wojciech Wośkowiak nie będzie już miejskim radnym, nocna napaść na policjantów - zatrzymano 6 osób – z okazji 15-lecia portalu Lazarz.pl przygotowaliśmy cykl "Taki był Łazarz". Wracaliśmy do wydarzeń, które opisywaliśmy. Tym razem cofamy się do 2014 roku.

W 2014 roku Łazarz liczy 32 614 mieszkańców. W ciągu jednej dekady dzielnica wyludniła się o blisko 8,4 tysięcy osób! Dla porównania w 2004 roku na Łazarzu mieszkało 40 989 osób (Osiedle Św. Łazarz - 32 525, Osiedle Targowe - 8 464).
Obecnie Łazarz liczy 29 700 mieszkańców (według danych z 31.12.2019).

Tragiczne pożary pochłonęły trzy osoby, w tym 8-latka
2014 rok na Łazarzu rozpoczął się tragicznym pożarem w kamienicy przy ul. Bukowskiej 21, w którym zginęła jedna osoba. Pod koniec roku najpierw w pożarze garażu na posesji przy zbiegu ul. Wyspiańskiego i Ułańskiej zginął mężczyzna. Kilka dni później, 26 grudnia do tragicznego pożaru doszło w nocy w bloku przy ul. Limanowskiego 20. W pożarze zginął 8-letni chłopiec. Do szpitala trafiły cztery osoby: małżeństwo z 14-letnią córką oraz kobieta mieszkająca nad lokalem, w którym wybuchł pożar.

Nowa "ósemka"
Na początku marca uroczyście otwarto nowy pawilon 8a, który powstał na terenie MTP w ciągu dziewięciu miesięcy. W trakcie uroczystości wystąpil Teatr Roma i V6, zaś galę poprowadził Tomasz Kammel. Nowa "ósemka" powstała w miejscu hali zbudowanej przez Szwajcarów w 1977 roku. Stary pawilon 8a został wyburzony, gdyż nie odpowiadał już współczesnym wymaganiom wystawienniczym. Poziomy pawilonu były zbyt niskie na ekspozycje i uniemożliwiały m.in. budowę piętrowych stoisk. Dlatego podjęto decyzję o całkowitym wyburzeniu pawilonu i budowie nowego pawilonu w nowoczesnej technologii przy jednoczesnej likwidacji piętra, dzięki czemu dopuszczalna wysokość zabudowy wzrosła z 4,50 m do 10 m.

W kamienicy przy Rynku Łazarskim 5 powstał szalet za prawie 800 tysięcy złotych
Pod koniec kwietnia w suterenie kamienicy przy Rynku Łazarskim 5 uruchomiona została toaleta publiczna, w której znajdują się również prysznice. Inwestycja kosztowała 780 tysięcy złotych.

Wyremontowano pływalnię letnią w Parku Kasprowicza. Latem odwiedziło ją ponad 17,5 tysiąca osób
W połowie marca zapadła decyzja o przeprowadzeniu remontu pływalni letniej w Parku Kasprowicza. Jeszcze w 2013 roku nie było szans na uratowanie obiektu. Przeciekające dno w brodziku i średnim basenie, korzenie drzew niszczące nieckę dużego basenu, wysłużona aparatura do flirtowania i uzdatniania wody - tak do tej pory wyglądało kąpielisko przy Arenie. 12 osób przez miesiąc robiło wszystko, by prace zakończyły się przed wakacjami. W ramach inwestycji, która kosztowała 364 655 złotych przeprowadzono remont chlorowni, niecki brodzika dla dzieci wraz z hydroizolacją basenu, remont placu przy brodziku dla dzieci, a także remont niecki średniego i dużego basenu. Zadanie obejmowało również modernizację zewnętrznych pryszniców przy basenach kąpielowych, wymianę rur, remont cząstkowy chodników z płyt betonowych. Wymienione zostały także drewniane siedziska i toalety.
Przez całe wakacje 17 420 osób zażywało kąpieli wodnych i słonecznych na pływalni w Parku Kasprowicza W upalne dni z basenów przy Arenie korzystało nawet tysiąc osób w ciągu jednego dnia.

Zawalił się sufit w City Center. Przez dwa tygodnie centrum handlowe było zamknięte
25 kwietnia ok. godz. 2 w nocy runął podwieszany sufit na drugim piętrze galerii handlowej. Na podłogę spadło nawet tysiąc metrów kwadratowych podsufitki. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Przez dwa tygodnie centrum handlowe znajdujące się przy dworcu kolejowym i autobusowym Poznań Główny było nieczynne. Przez dwa tygodnie galeria handlowa, zwana przez wielu z racji kształtu "chlebakiem" lub też bardziej dosadnie "Shitty Center", była zamknięta. Pasażerowie pociągów i autobusów by dostać się np. z przystanku tramwajowego "Poznań Główny" na dworzec kolejowy musieli pokonywać dodatkowo dystans pół kilometra. Ponadto brakowało miejsc, gdzie można było coś przekąsić, gdyż punkty gastronomiczne były nieczynne.

Prezydent Bronisław Komorowski otworzył drugą PeWuKę, która pokazała osiągnięcia Polski
Na początku czerwca Prezydent RP Bronisław Komorowski otworzył II Powszechną Wystawę Krajową "Konkurencyjna Polska", która prezentowała dorobek polskich firm i przedsiębiorstw na przełomie lat 1989-2014 z okazji 25-lecia wolnej Polski. Dla upamiętnienia "PeWuKi" II dwa tygodnie później w targowym ogrodzie MTP zakopano Kapsułę Czasu, w której znalazły się pamiątki, zdjęcia, monety, a także wydania gazet (w tym artykuły z portalu lazarz.pl). W uroczystości uczestniczyła Łucja Waligóra-Wiciak, która była uczestnikiem PeWuKi w 1929 roku. Kapsuła Czasu ma zostać odkopana za 85 lat, 15 czerwca 2099 r., w 170. rocznicę pierwszej i 85. rocznicę drugiej Powszechnej Wystawy Krajowej.

Pochód juwenaliowy przeszedł spod Areny przez Wyspiańskiego i Reymonta na stadion
5 czerwca na Arenie studenci przejęli władze w mieście. Tym razem pochód juwenaliowy wyruszył spod 40-letniej hali widowiskowo-sportowej znajdującej się w Parku Kasprowicza i przez Wyspiańskiego, Reymonta, Rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką dotarł na stadion przy Bułgarskiej.

"Pikamy" w tramwajach - ruszyła PEKA
1 lipca wystartowała PEKA, czyli Poznańska Elektroniczna Karta Aglomeracyjna. Podróżując tramwajami i autobusami będziemy "pikać", czyli przykładać kartę PEKA do czytnika, który znajduje się tuż przy drzwiach pojazdu. Za pomocą tPortmonetki możemy płacić za faktyczną liczbę przejechanych przystanków. Na początku skrót PEKA można było rozszyfrować jako Paraliż Ekstremalny - Komunikacyjna Apokalipsa. W punktach sprzedaży biletów ZTM trzeba było stać w długich kolejkach i czekać godzinami by wyrobić lub doładować kartę PEKA.

Koniec "Ósemki" na Łazarzu - klucze do budynku po VIII LO przejęła kuria
Budynek przy ul. Głogowskiej 92, w którym przez 70 lat mieściło się VIII Liceum Ogólnokształcące należy już do kurii. Ul. Cegielskiego 1 - to teraz oficjalny adres "Ósemki". 8 LO przy Głogowskiej mieściło się przez 70 lat! Zanim 8 LO opuściło Łazarz w czerwcu odbył się zjazd absolwentów z lat 1950-2013 z okazji 90-lecia szkoły.

Zrewitalizowano Głogowską - pojawiły się ławki, krzewy, drzewa i stojaki rowerowe
Najpierw Zarząd Dróg Miejskich ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji projektowej małej architektury i zieleni ulicy Głogowskiej, po czym ogłoszono przetarg na na zagospodarowanie zielenią i elementami małej architektury skwerów na ulicy Głogowskiej w Poznaniu zlokalizowanych przy Dworcu Zachodnim, ul. Strusia, ul. Sielskiej oraz skrzyżowaniu ul. Hetmańskiej i Chociszewskiego wraz z dwuletnią pielęgnacją. Efekty pierwszego etapu rewitalizacji można było oglądać na początku listopada. Inwestycja kosztowała ponad 300 tys. zł.

Nowe boisko na Berwińskiego, "Radosna szkoła" na Dmowskiego
W wakacje przeprowadzono remont boiska na terenie Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego. Stan podwórka "dwudziestkiszóstki" był w katastrofalnym stanie. Sanepid wielokrotnie chciał zamknąć placówkę. Inwestycja, którą otworzył osobiście prezydent Ryszard Grobelny kosztowała 230 tys. zł. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 77 wzbogaciła się o plac zabaw, który powstał w ramach rządowego programu "Radosna szkoła".

"Leśne Ludki" pobiły rekord Guinnessa w liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie
W Przedszkolu nr 39 przy ul. Limanowskiego podobnie jak w prawie 5 tysiącach placówkach w całej Polsce odbyła się próba pobicia rekordu Guinnessa w licznie osób myjących zęby w tym samym czasie. Dzięki 80 osobowej "Leśnych Ludków" ten rekord udało się pobyć. Zęby w tym samym czasie umyło równocześnie 257500 dzieci.

Wojciech Wośkowiak nie będzie już miejskim radnym. Po 16 latach skończył się w Poznaniu grobelizm
W listopadzie odbyły się wybory samorządowe, które przyniosły zmiany. Najpierw w I turze Wojciech Wośkowiak mimo otrzymania piątego wyniku w głosowaniu nie zdobył mandatu Radnego Miasta Poznania, ze względu na fatalny wynik Komitetu Ryszarda Grobelnego w całym Poznaniu. Klub prezydencki zachował tylko trzy mandaty, dotychczas miał ich osiem. W Radzie Miasta Wojciecha Wośkowiaka zastąpił Janusz Kapuściński.
W II turze, 30 listopada Ryszard Grobelny przegrał 26 498 głosami z Jackiem Jaśkowiakiem. Po 16 latach zmienił się prezydent Poznania.

Koniec Magnolii
Działająca od 2008 roku w lokalu przy ul. Głogowskiej 40, tuż przy Parku Wilsona włoska restauracja Magnolia przeszła do historii. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych otrzymał klucze do lokalu od właścicieli, którzy od 2,5 roku zalegali z czynszem. Długi sięgają ponad 800 tysięcy złotych. ZKZL złożył pozew o eksmisję i odzyskanie należności. Cały sprzęt i ruchomości w lokalu zajął też komornik. Na dodatek Villa Magnolia zignorowała gości, którzy zapłacili prawie 3 tys. zł na organizację przyjęcia komunijnego w w połowie maja 2015 roku.

Andrzej Byrt pożegnał się z Targami
Andrzej Byrt przestał być prezesem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 1 stycznia 2015 r. objął stanowisko ambasadora RP w Paryżu. Szefem MTP do czasu rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa decyzją Rady Nadzorczej został Przemysław Trawa. Okazuje się, że Andrzej Byrt wywodzi się z Łazarza. Mieszkał w kamienicy przy ul. Małeckiego, chodził do Marcinka. Z Targami związany był już w 1971 roku kiedy będąc na studiach pracował jako pomoc przy obsłudze imprez targowych.

Głogowska/Hetmańska: Nocna napaść na policjantów, 9 radiowozów - 6 osób zostało zatrzymanych
Dziewięć radiowozów, w tym cztery duże pojawiły się w bożonarodzeniową noc na skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Grupa młodych osób najpierw wspinając się po rynnie próbowała wejść przez okno do jednego z mieszkań przy ul. Winklera. W momencie, kiedy funkcjonariusze zatrzymali podejrzanych doszło do napaści na policjantów. Zatrzymano w sumie sześć osób w wieku 18-24 lat. Zatrzymani odpowiedzą za czynną napaść na policjantów oraz zniszczenie mienia. Okazało się, że niektórzy z zatrzymanych, którzy przebywają w areszcie na komisariacie byli karani za przestępstwa związane z kradzieżą, wymuszeniem i narkotykami.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: