Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za rok ma zakończyć się przebudowa Rynku Łazarskiego {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za rok ma zakończyć się przebudowa Rynku Łazarskiego {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
23-09-2020 17:06   Janusz Ludwiczak
– Inwestycja przebiega planowo. Czekamy na efekt końcowy, który będzie satysfakcjonujący dla całego Łazarza - zarówno kupców, jak i mieszkańców. Rynek po przebudowie stanie się wielofunkcyjną przestrzenią, wychodzącą naprzeciw wszystkim użytkownikom, pełnić będzie nie tylko funkcję handlową, ale też rekreacyjną, kulturalną i społeczną – przekonuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Przebudowa Rynku Łazarskiego trwa od lutego. Wyburzony został już jeden ze schronów. Trwa betonowanie płyty, na której znajdzie się zadaszone targowisko. Powstają słupy konstrukcji dachu. Wzmocniony został grunt.

Prace postępują również na skwerze im. Kazimierza Nowaka, tzw. "Lejku Łazarskim". Wykonano całą konstrukcję żelbetową muru oporowego, a także schodów. Na schodach oraz murze oporowym zamontowano także w dużej części okładziny granitowe.

Ukończone zostały już roboty ziemne i instalacyjne.

– Przebudowano 80% kolizji średniego napięcia. Na wielu odcinkach przebudowano system kanalizacji ogólnospławnej oraz wykonano nową kanalizację teletechniczną od skweru do ul. Kącik. Położono także fundamenty pawilonów gospodarczych oraz odtworzono nawierzchnię i ułożono nową na odcinku ul. Głogowskiej, po przebudowie i wpięciu sieci wodociągowej – wylicza Katarzyna Parysek, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się za rok.

– Zgodnie z harmonogramem oddanie do użytku nowego Rynku Łazarskiego i jego okolic planujemy na jesień przyszłego roku. Robimy wszystko, by terminowo zakończyć to zadanie – zapewnia Katarzyna Parysek, wicedyrektor dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.


Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja, którą zrealizuje spółka Skanska będzie kosztować ponad 42,3 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE: Pod Rynkiem Łazarskim odkryto monety z XVIII wieku, numizmaty z 1768 roku i inne skarby


Fot: Aleksandra Stefaniak-Kałużna (1-6), Janusz Ludwiczak (7-23), Urząd Miasta Poznania (24-26)

Komentarze (11)

06-11-2020 23:55:58
Bazyli
Na razie jest błoto, błoto, błoto i ślisko i brak przejść dla pieszych; łatwo się poślizgnąć, same utrudnienia, rozkopane wszędzie, wszystko - tak jakby nie można było etapami tego robić, płoty, parkany, rozkopy, mieszkańcom się utrudnia życie, a można by kończyć etapami i przywracać normalne chodniki i zebry dla pieszych. Dziury na jezdni, nie wyrównane i nie posypane żwirkiem gliniane podłoże.
25-09-2020 15:35:29
pyra
Do Qshu, juz widze jak element/pijaki boja sie kamer i wszech nieobecnej SM lub Policji. Element byl i bedzie na rynku a Przedsiebiorstwo Targowiska dalej bedzie brac pieniadze i olewac problem. Nie bedzie poprawy w tej kwestii zadnej i to jest pewne. Przestan tez zwracac sie do mnie jak do mezczyzny, jestem pyra, rodzaj zenski.
25-09-2020 15:33:45
M.
@Qshu, problem w tym, że wspomniane towarzystwo coraz dzielniej sobie poczyna, a Targowiska Poznańskie nic sobie z tego nie robią. Tymczasowy rynek jest zamykany, a jednak to im nie przeszkadza w przebywaniu pod namiotem w niedzielę czy wieczorami. Od sprzedawców wiem, że te osoby nocuja w toaletach, a klucze na ten teren mają już własne. SM też nic nie może, bo to nie jest teren miejski. To ostatnie, to nawet prawda, ale miasto jest oficjalnym dzierżawcą, więc argument, że "się nie da" w rzeczywistości oznacza "nam się nie chce". Tak więc pijaczkowie już nie kryją się z popijaniem piwa już od rana, a ostatnio nawet doszło do awantury czyje jest miejsce pod drzewem.
25-09-2020 10:54:49
swojak
Rynek po remoncie nie będzie już rynkiem. Skończy jak Rynek Bernardyński czy Wildecki.
24-09-2020 20:50:34
Manna
Do Qshu: właśnie chodzi mi o coś przeciwnego, to zarządca targowiska powinien pilnować porządku i czystości. Jeśli mieszkańcy nie zgłoszą bałaganu, to "syf " będzie tolerowany przez odpowiedzialne służby? W tej chwili nikt nie dba o ład na tymczasowym rynku. Ja już nie lubię tam kupować bo nie toleruję śmierdzących pijakow ani śmieci leżących wszędzie wokół. Wolę kupić cokolwiek w netto czy w zabce. Jestem ciekawa co na to nasza rada osiedla. Proszę naszych radnych o głos.
24-09-2020 17:32:38
Qshu
@pyra - pewne jest to, że po remoncie będzie więcej kamer, oświetlenia i patroli policji. Sam też możesz zawsze zwrócić uwagę lub interweniować u odpowiednich służb. Ja tak robię
24-09-2020 16:02:36
pyra
do "Manna", wlasnie tez to zauwazylam, dokladnie co opisalas, tam jest syf i bajzel. te same typy/element z Rynku Lazarskiego i oni beda dalej urzedowac na nowym Rynku Lazarskim to jest pewne na 100% !
24-09-2020 09:01:31
Qshu
@Jan - nie ma kasy bo wszystko poszło na 500+ i dodatkowe emerytury. PIS rujnuje nasz kraj!
24-09-2020 07:36:22
Manna
Mam nadzieję, że firma Targowiska zadba aby na nowy rynek nie przeniósł się bałagan jaki tworzy się w tymczasowej lokalizacji. Handel "starociami "z koca rozlozonego na chodniku , niesprzatane śmieci na koniec dnia, koczujacy bezdomni i pijaczkowie ... jestem ciekawa czy to bedzie ten wymarzony klimat nowego rynku łazarskiego.
24-09-2020 00:04:18
toms
@Jan: Gdzie Ty słyszałeś o parkingu podziemnym????
23-09-2020 23:42:53
Jan
A gdzie parking podziemny - kiedyś był zapowiadany-proponowany?!?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

18

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Tunezja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: