Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer Eki z Małeki – bez samochodów, z zielenią i miejscem do wypoczynku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer Eki z Małeki – bez samochodów, z zielenią i miejscem do wypoczynku
08-09-2020 00:38   Janusz Ludwiczak
Plac przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej ma stać się zielonym miejscem do wypoczynku i przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych. Zlikwidowany ma zostać ruch kołowy po północnej i południowej stronie Skweru Eki z Małeki.

Zarząd Dróg Miejskich zatwierdził ostateczną koncepcję przebudowy Skweru Eki z Małeki. Projekt zakłada przebudowę placu przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej, zamknięcie dla ruchu północnej i południowej jezdni (łącznik od ul. Małeckiego do ul. Granicznej oraz odcinek ul. Łukaszewicza pomiędzy ul. Małeckiego i Graniczną). Oznacza to, że nie będzie można objechać już skweru. Zlikwidowane zostaną miejsca postojowe, a ruch odbywać będzie się tylko wzdłuż ulicy Małeckiego oraz z Łukaszewicza do Granicznej.

– Architekci postawili w koncepcji na zieleń i zorganizowanie przestrzeni do wypoczynku. Są więc drzewa, trawa i krzewy, miejskie meble, czy też wielofunkcyjny podest. Nie zabrakło miejsca dla wydarzeń kulturalnych, których sceną skwer stał się w ostatnich latach. Projektanci pomyśleli także o możliwości ustawienia na skwerze ogródków gastronomicznych. Proponowany przebieg chodników odzwierciedla naturalne ciągi komunikacyjne, pozwalając łatwiej niż obecnie przejść z ul. Małeckiego w ul. Łukaszewicza i z ul. Granicznej w ul. Małeckiego. Całość uzupełniają elementy małej architektury, oświetlenie oraz monitoring – wyjaśnia Zarząd Dróg Miejskich.

Przez prawie rok trwały konsultacje społeczne dotyczące przyszłości tego miejsca.

– Pierwszy etap konsultacji społecznych polegał na poznaniu potrzeb, oczekiwań, pomysłów, ale także obaw mieszkańców Łazarza wobec planu przebudowy skweru. Kolejnym elementem była interpretacja zgłoszonych uwag oraz wspólne wyznaczenie kierunków zmian, podczas warsztatów z ekspertami. W oparciu o wyniki badań przygotowano raport zawierający wytyczne dla architektów, które pomogły im opracować koncepcję. Cały proces konsultacji społecznych został przeprowadzony w sposób modelowy i partycypacyjny – tłumaczy ZDM.

W czerwcu rozpoczął się kolejny etap konsultacji, w których wzięło udział 130 mieszkańców.

O co postulowali mieszkańcy?

  • Zwiększenie powierzchni terenów zielonych. Zdecydowano o przeznaczeniu dodatkowej przestrzeni pod nasadzenia zieleni przy północnej pierzei skweru oraz w północno-wschodnim narożniku, przy skrzyżowaniu z ul. Graniczną. W obu tych miejscach uzupełniono koncepcję o powierzchnię biologicznie czynną.
  • Ławki z oparciami. W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców, szczególnie osób starszych i z niepełnosprawnościami, przynajmniej połowa ławek lub siedzisk posiadać będzie oparcia.
  • Monitoring miejski. Koncepcja uwzględnia możliwość zainstalowania na terenie skweru Eki z Małeki miejskiego monitoringu wizyjnego.
  • Parking dla rowerów. Postulatem mieszkańców było oddzielenie miejsca przeznaczonego do parkowania rowerów od przestrzeni dla gastronomii. W odpowiedzi zaproponowano trzy zbiorcze lokalizacje stojaków rowerowych, optymalne zarówno dla użytkowników skweru, jak i gastronomii.
  • Informacja o innych miejscach i atrakcjach w pobliżu. Zdecydowano, aby informacje o obiektach, które mogą zainteresować użytkowników skweru (np. place zabaw, wybiegi dla psów, miejsca odpoczynku, parki) umieścić na nośnikach Systemu Informacji Miejskiej.

Kolejnym działaniem będzie opracowanie dokumentacji projektowej. Warunkiem przystąpienia do prac nad projektem jest zapewnienie środków na ten cel w planie finansowym ZDM.

Tymczasem w najbliższą i przyszłą sobotę (12 i 19 września) na Skwerze Eki z Małeki Rada Osiedla Św. Łazarz przy współpracy z miastem organizuje festyn "Coś się kończy, coś się zaczyna - Eki z Małeki".

– Będzie Jedzielnia i lokalne knajpy, pokaz filmu "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" i silent disco - potańcówka, w której muzyka jest odtwarzana przez bezprzewodowe słuchawki, dzięki czemu nie będziemy generować hałasu – informuje Rada Osiedla Św. Łazarz.


Komentarze (4)

09-09-2020 21:22:53
Pyra
Do Qushu. Dobrze ze jest Krawatto. Cos innego i kolorowego. Moze stworzysz lepsze dzielo ?
09-09-2020 16:39:45
Qshu
Poza tą fatalną "rzeźbą" wszystko wygląda fajnie. Ktoś ostatnio pytał kiedy to zniknie - wie ktoś może?
08-09-2020 15:47:53
poznaniAnka
@as: A co ty masz do tęczowych??? Ta... PiS....to mi już wystarczy..
08-09-2020 15:19:37
as
Brawo, znow zidiocialy pomysl by zrobic miejsce dla spania dla lazarskich zuli, bo na rynku lazarski bedzie tych miejsc dla nich za malo...Ale oczywiscie trzeba wszystko zrobic by z miasta wywalic samochody... Wstyd mi za ten wiesniacki Poznan ktory glosuje na teczowych, byle nie na PiS. Ale po kase rzadowa to pierwsi lapy wystawiaja
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: