Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szkoła Podstawowa nr 26 odzyska dawny blask - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Szkoła Podstawowa nr 26 odzyska dawny blask
15-07-2020 08:30   Janusz Ludwiczak
Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg na remont elewacji zabytkowego gmachu Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Berwińskiego.

Inwestycja zakłada renowację elewacji gmachu głównego szkoły, a także budynku sali gimnastycznej, zlokalizowanej przy ul. Wyspiańskiego oraz remont ogrodzenia.

– Realizację zadania podzielono na etapy. Przedmiotem tegorocznego jest renowacja południowej elewacji budynku głównego wraz z remontem ogrodzenia. Prace obejmują naprawę rys i pęknięć muru. Ceglane elewacje będą oczyszczone i uzupełnione. Zniszczone cegły zostaną wymienione z zachowaniem spójności kolorystycznej (na partiach górnych elewacji w odcieniu piaskowo-żółtym, a na cokołach brązowo-ceglastym). Części otynkowane będą wzmocnione i naprawione, a potem pomalowane na kolor najbliższy pierwotnemu. Dekoracje architektoniczne (parapety, gzymsy) przejdą konserwację, a ich brakujące elementy będą rekonstruowane. Zakres prac obejmuje również konserwację elementów stalowych i wymianę m.in. rynien. Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca przeanalizuje także stopień zawilgocenia murów ścian piwnic i w razie potrzeby wykona izolację pionową – informują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Zabytkowy budynek w stylu neorenesansu przy ul. Berwińskiego 2/4 został zbudowany w latach 1903-1905 według projektu miejskich urzędników budowlanych - Felixa Moritza i Henricha Gründera. Początkowo obiekt ten miał pełnić funkcję szkoły średniej (IV Mitteschule), prowadzonej przez Towarzystwo do Upiększania Miasta. Szkoła miała trzy aule, 28 sal lekcyjnych oraz salę gimnastyczną.

W czasie II wojny światowej budynek pełnił funkcje szpitala wojskowego. W latach 70. w gmachu tym funkcjonowały cztery szkoły podstawowe - nr 9, 15, 26 i 43. "Dziewiątka" przeniosła się do nowowybudowanego budynku przy ul. Łukaszewicza, Szkoła Podstawowa nr 43 na ul. Stalingradzką (obecnie al. Niepodległości), a pozostałe zostały połączone w Szkołę Podstawową nr 26, która nosi to samo imię, co patron ulicy, przy której się znajduje. Od 1979 r. gmach przy ul. Berwińskiego 2/4 wpisany jest do rejestry zabytków.

– Renowacja zostanie przeprowadzona zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi tak, by zachowany został historyczny charakter budynków. Zainteresowane podmioty mają czas na składanie ofert przetargowych do 24 lipca. Wybrany w postępowaniu wykonawca na wykonanie tegorocznego zadania będzie miał 110 dni od dnia podpisania umowy – wyjaśnia PIM.

Dodajmy, że trzy lata temu przeprowadzono remont dachu "26-tki" wraz z renowacją zegara znajdującego się na ścianie budynku szkoły.


Komentarze (4)

16-07-2020 19:41:42
eka z małeki
@pyra-ja pisałem o znalezieniu takiego miejsca...szanuję zabytki bardzo!!!Co do opinii o bazgrołach to wielu obecnie uznanych i podziwianych właśnie tak zaczynało....bardzo dziękuję za opinię i czekam na następne...z poważaniem eka
16-07-2020 17:02:55
pyra
Do "eka z maleki", Malowanie po murach ceglanych, zabytkowych budynkow szkolnych ??? !!! Chyba naprawde nie wiesz o czym piszesz. Najgorzej jak ktos zaczyna takie bzdurne pomysly szerzyc w internecie. Trzeba wychowywac tych "malarzy" od bazgrolow aby zaczeli szanowac wreszcie to co mamy. To jest budynek w stylu neorenesansu ma ze 115 lat a ty wyskakujesz z takimi pomyslami. Rece opadaja. Pozwalaj malowac bazgroly po twojej wlasnosci, cokolwiek posiadasz.
16-07-2020 13:30:32
eka z małeki
- a ja bym zrobił tam miejsce na malunki takie jak pod mostem na Hetmańskiej.I wszyscy byli by zadowoleni.....to ja tak myślę,może żle.Proszę o dalsze opinie bo uważam że to jest ważne,remont,jest jeszcze czas na decyzje..... eka
16-07-2020 10:50:35
swojak
Proponuję założyć monitoring ponieważ mury szkoły od ulicy Wyspiańskiego są regularnie niszczone malunkami. Pora skończyć z tymi bazgrołami. Szanowna Rado Osiedla dopilnujcie proszę tematu.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

18

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Tunezja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: