Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Park Kasprowicza: Teren, na którym miało powstać lodowisko zamienił się w galerię sztuki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Park Kasprowicza: Teren, na którym miało powstać lodowisko zamienił się w galerię sztuki
30-06-2020 08:47   Janusz Ludwiczak
– Chcemy ucywilizować ten teren, zapraszając artystów do przedstawienia swoich prac – mówi Wojciech Kosiedowski z Rady Osiedla Św. Łazarz i współorganizator akcji "ŁazArt".
W sobotę w Parku Kasprowicza, na terenie, na którym miało powstać lodowisko, a później planowano zlokalizowanie krytej pływalni studenci Uniwersytetu Artystycznego zaprezentowali swoje prace w ramach akcji "Naturalne dzięki".
Najprawdopodobniej wydarzenie zostało zorganizowane bez pozwolenia.

"Podziękujmy naturze, że współistnieje i razem zamieszkujemy środowisko – w tym przypadku miasto Poznań. Ta ziemia tak samo należy do człowieka, kreta, dębu, trawy, kałuży, kota, bąka, wróbla oraz niezapominajki (…)
Znajdujesz się dzisiaj w tym miejscu "Naturalne dzięki" nieprzypadkowo. Zdecydowałaś/eś, że chcesz tu przyjść i świadomie podziękować za zachowanie natury w centrum miasta. Zdecydowałeś, że ten kawałek ziemi w postaci półdzikiego lasu, namiastki miejskiej dżungli jest dla ciebie ważny i wspierasz jego zachowanie (…)
Miejsce to charakteryzuje się nielicznymi pozostałościami betonowych fundamentów do wykorzystania przez artystów" – czytamy w informacji o wydarzeniu "Naturalne dzięki".

W sobotnie popołudnie w Parku Kasprowicza, na terenie którym miało powstać lodowisko, a później kryta pływalnia zorganizowana została plenerowa, tymczasowa galeria sztuki. Swoje prace zaprezentowali studenci Uniwersytetu Artystycznego.

– Chcemy ucywilizować ten teren. W zeszłym tygodniu został on już uporządkowany. Teraz chcemy ten teren trochę "zaartystycznić", zaprosić artystów, którzy przedstawią swoje prace i udowodnić, że wcale nie jest to niebezpieczny teren jak niektórzy uważają – powiedział Wojciech Kosiedowski z Rady Osiedla Św. Łazarz.

Jedna z artystek zaprezentowała swoją pracę, która przedstawiała powieszone pranie.

– Praca jest instalacją, która nawiązuje do wywieszenia prania, swojej odzieży, która jest suszona w naturalnym środowisku. W każdym z elementów tkanin są ukryte ludzkie postacie. Jestem doktorantką na kierunku rzeźba Uniwersytetu Artystycznego – przedstawia Emilia Bogucka.

Kolejna praca została wystawiona na jednym z fundamentów niewybudowanego lodowiska.

– Mój projekt nazywa się "sztuczne natury". Jestem zafascynowana grzybami, które są najlepszymi specjalistami od recyklingu. Grzyby zjedzą wszystko, zmieszane z trocinami po 2-3 latach przyczynią się do otworzenia roślinności – opowiada Patrycja "PiPa" Piwosz.

Okazuje się, że sobotnie wydarzenie zostało najprawdopodobniej zorganizowane bez zgody właściciela terenu (POSiR), jak czytamy w materiałach informacyjnych akcji:
"Wydarzenie odbywa się bez pozwolenia. Uczestnicy wchodzą na teren imprezy na własną odpowiedzialność. W przypadku pojawienia się służb porządkowych, każdy uczestnik działa indywidualnie".

– Do Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji nie zwracano się z prośbą o wyrażenie zgody na przeprowadzenie wystawy – zaznacza Filip Borowiak, rzecznik prasowy POSiR.


Komentarze (4)

30-06-2020 14:56:50
toms
To już wiemy czemu tak radni chętnie sprzątali tydzień wcześniej ten teren. A pomyśleć, że mogła tam powstać kryta pływalnia, na którą mieszkańcy czekali od lat.
30-06-2020 14:17:06
NIk
Czy ten teren został legalnie udostępniony pod tą akcję, czy było to wtargnięcie na ogrodzony teren na który mieszkańcy nie mają wstępu? Pomijając już wątpliwa estetykę i jakość tych prac, czy ktokolwiek słyszał z mieszkańców o tej akcji? No i czy te dzieła zostaną pozbierane czy zasilą już zalegające na miejscu śmieci?
30-06-2020 13:27:44
pyra
Wszystko rozumiem, dzialania czlonkow RO Lazarz takze ale mysle, ze tego rodzaju wydarzeniami sa zainteresowani tylko i wylacznie ludzie, ktorzy siedza w tego rodzaju sztuce. Nie ma zaangazowania okolicznych mieszkancow bo ich to nie interesuje, przynajmniej duzej wiekszosci. Aby ten "lasek" stal sie ozywiony trzeba mieszkancow ktorzy tam mieszkaja, i starszych, i rodzin z dziecmi. Trzeba dac szanse okolicznym mieszkancom na Ich pomysly, co Oni widzieli by w tym lasku a nie co widziec chca studenci Uniwersytetu Artystycznego i Rada Osiedla. Oczywiscie musi byc legalne dzialanie !To "pranie" "wisi tam nie pierwszy raz a ostatnio zostalo podpalone przez mlodziez. Z szacunkiem dla Wszystkich zaangazowanych smiec napisac co mysle.
30-06-2020 09:10:26
Daria
A kto wydał pozwolenie na działanie NTT? Jak gromadzenie się tylu ludzi bez maseczek ma się do zachowywania dystansu i bezpieczeństwa? Nie wspominając już o zachowaniu gości, którzy nie dają spać mieszkańcom dolnego Łazarza.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: