Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarz na przyszły rok dostanie o 63 tys. zł mniej - miasto chciało ograniczyć budżet aż o 20% - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarz na przyszły rok dostanie o 63 tys. zł mniej - miasto chciało ograniczyć budżet aż o 20%
24-06-2020 13:04   Janusz Ludwiczak
Na ten rok budżet Rady Osiedla Św. Łazarz wyniósł 959 331 złotych. W przyszłym roku łazarski samorząd miał otrzymać 899 495 zł, jednak ze względu na obecną sytuację w mieście decyzją Rady Miasta Poznania na Łazarz trafi o ponad 63 tysiące złotych mniej, choć miasto pierwotnie chciało ściąć budżet Rady Osiedla Św. Łazarz aż o 182 tys. zł.

Ponad trzy godziny trwała wtorkowa dyskusja poznańskich radnych w sprawie zmian naliczania środków dla rad osiedli. Projekt prezydenta zakładał zmniejszenie środków wolnych aż o 20%, czyli z blisko 5 mln zł (4 919 084 zł) na 4 mln zł, a także zmniejszenie puli na konkurs grantowy.

Oznacza to, że zgodnie z projektem miasta Łazarz otrzymałby 717 381 zł zamiast planowanych 899 495 zł, czyli budżet byłby mniejszy aż o 182 114 zł, czyli o 20%.

Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali poprawkę, która zakłada zmniejszenie środków o 7%.

Radny PiS, Łukasz Kapustka proponował pozostawienie budżetów osiedli w dotychczasowej wysokości i zmniejszenie puli konkursu grantowego z 7 mln zł do 5 mln zł. Jednak poprawkę tą odrzucili radni Koalicji Obywatelskiej. Za byli radni PiS, Prawa do Miasta (Dorota Bonk-Hammermeister i Paweł Sowa) oraz Lewicy (Halina Owsiana i Henryk Kania).

Jak podkreślił Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu w tym roku dochody miasta znacznie uszczuplały.

– W związku z negatywnymi skutkami finansowymi dla budżetu wywołanymi epidemią COVID-19 – wg wstępnych szacunków możliwy jest w 2020 roku ubytek dochodów na poziomie ok. 380 mln zł, co również przełoży się na niższe niż prognozowano wpływy w kolejnych latach. Zmiany ustawowe w podatku dochodowym od osób fizycznych – szacowany ubytek wpływów z PIT w 2020 roku to ok. 175 mln zł. W związku z rosnącą nierównowagą w finansowaniu przez władze centralne zadań oświatowych – szacowany na 2020 rok wzrost dopłaty Miasta do oświaty to ok. 100 mln zł – tłumaczy Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania.

– Jeżeli budżet miasta cierpi w obecnej sytuacji to oczywiście i radni osiedlowi są zgodni, że pewne koszty trzeba będzie ponieść. Propozycja prezydencka w zasadzie od początku była nie do przyjęcia. Środki finansowe przeznaczone dla osiedli zmniejszyłyby się na tyle, że niektóre osiedla nie byłyby w stanie nic zrobić – argumentowała radna Dorota Bonk-Hammermeister.

Ostatecznie 19 głosami radnych Koalicji Obywatelskiej przyjęty został nowy projekt Rady Miasta Poznania w sprawie szczegółowych zasad naliczania środków budżetowych na realizację zadań przez osiedla. Przeciw było 13 radnych, w tym Dorota Bonk-Hammermeister i Paweł Sowa z Prawa do Miasta oraz Halina Owsiana z Lewicy oraz wszyscy radni PiS. Od głosu wstrzymał się radny Henryk Kania z Lewicy.

I tak w 2021 roku Rada Osiedla Św. Łazarz będzie miała w swoim budżecie do dyspozycji 836 249 złotych, czyli o 63 245 zł mniej, choć projekt prezydenta zakładał ścięcie środków aż o ponad 182 tys. zł (do 717 381 zł).

– To, że skutki kryzysu finansowego wywołanego trwającą epidemią dotkną też rad osiedli było dość oczywiste. Zależało nam jednak na tym, żeby w jak najmniejszym stopniu ucierpiał podstawowy budżet rady osiedla. Zdecydowana większość poznańskich rad osiedli była za tym, żeby oszczędności szukać w konkursie grantowym dla rad osiedli, a nie w naszych podstawowych budżetach. Szybko zorganizowaliśmy się i podpisaliśmy wspólny list 32 poznańskich rad osiedli do Prezydenta z prośbą o szukanie oszczędności w grantach, a nie w naszych budżetach – wskazuje Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

– Przyjęte przez Radę Miasta rozwiązanie w dużym stopniu te postulaty spełnia. W pierwotnej propozycji budżet RO Łazarz miał stracić aż 22% środków (ponad 201.781 zł). Kolejna propozycja, jaka była "na stole" oznaczała stratę 142.346 zł. Ostatecznie Rada Miasta postanowiła, że podstawowe budżety Rad Osiedli zostaną zmniejszone o kilka procent (w przypadku Łazarza - o 7%). Będziemy mieli do dyspozycji w 2021 r. kwotę 836.249 zł, czyli o 63.245 zł mniej niż planowano przed epidemią. Zmniejszy się też pula na granty dla rad osiedli (z 7 mln do 3 mln zł).
Budżety rad osiedli są podzielone na dwie części. Z jednej można finansować tylko wydatki inwestycyjne - ta część nie ulegnie zmianie. Cięcia (w naszym przypadku o 63.245 zł) dotyczą tej części budżetu, z której finansowane są tzw. wydatki bieżące, czyli na wydarzenia kulturalne, wsparcie seniorów, osób z niepełnosprawnościami, imprezy sportowe
– podsumowuje przewodniczący Andrzej Janowski.

Przyszłoroczny budżet Rada Osiedla Św. Łazarz uchwali w wakacje, najprawdopodobniej w sierpniu.

Środki dla rad osiedli w 2021 r:


Kliknij, aby zobaczyć w całości


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: