Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radny Franciszek Sterczewski: "2+2 oznacza czasami 5" – w Parku Wilsona będzie mobilna kawiarnia {►} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radny Franciszek Sterczewski: "2+2 oznacza czasami 5" – w Parku Wilsona będzie mobilna kawiarnia {►}
19-06-2020 09:56   Janusz Ludwiczak
Tym razem sesję Rady Osiedla Święty Łazarz zdominowała gastronomia. Radni zgodzili się, by w Parku Wilsona mogła działać mobilna kawiarnia. Z kolei po Parku Kasprowicza będzie jeździć rowerowa lodziarnia.

Na początku środowej sesji łazarscy radni pozytywnie zaopiniowali wniosek Zarządu Zieleni Miejskiej o sprzedaż lodów z wózka typu riksza. Rowerowa lodziarnia ma działać na terenie całego Parku Kasprowicza do końca sierpnia.

Radni zgodzili się również, by w pawilonie przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Potworowskiego, w którym przez lata znajdował się warzywniak mogła funkcjonować kawiarnia.

– Z wnioskiem o wydzierżawienie terenu przyległego do pawilonu handlowego znajdującego się w pobliżu ul. Jarochowskiego/Potworowskiego zwrócił się do Zarządu Zieleni Miejskiej najemca pawilonu. W pawilonie ma funkcjonować kawiarnia. Bezpośrednio przy pawilonie zamierza on postawić drewniany podest. Taka kawiarnia się przyda. Jedyna kawiarnia w Parku Kasprowicza znajduje się przy pływalni i jest mocno oblegana – powiedział Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Długą dyskusję wśród radnych wywołał kolejny punkt obrad, dotyczący wydania opinii w sprawie lokalizacji kawiarni mobilnej w Parku Wilsona.

– Zwrócił się do nas przedsiębiorca Bike Cafe. Podjęcie uchwały nie oznacza, że mobilna kawiarnia pojawi się w Parku Wilsona. Decyzję podejmie zarządca, czyli Palmiarnia Poznańska – tłumaczył przewodniczący Andrzej Janowski.

– Jestem jak najbardziej za. W parku nie może być tak jak na cmentarzu. Dobrze, by było jak najwięcej takich opcji, właśnie o to chodzi, aby park tętnił życiem – powiedział radny Dawid Krupa.

– Mam obawy, czy pozwolenie nie uruchomieni kolejnych usług gastronomicznych, typu hot dogi. Pamiętajmy, że Park Wilsona jest zabytkowy, a w rejonie działają już inne punkty gastronomiczne – wskazywał radny Roman Modrzyński.

– Rozmawiałem z właścicielami kawiarni 7 Kontynentów w Palmiarni i Projekt Wilson przy Matejki. Oni sprzeciwiają się konkurencji, obawiają się ryzyka – dodał radny Wojciech Kosiedowski.

– To prawda, że pojawienie się nowego podmiotu powoduje, że ktoś poczuje się zagrożony. Porównam to do Rynku Łazarskiego. Im więcej jest straganów tym rynek jest bardziej ożywiony. Jeden rower z kawą nie jest inwazją, nie jest zagrożeniem. Takie kawiarnie działają w wielu śródmiejskich parkach w Polsce. To jest korzyść dla parku, który może być bardziej atrakcyjny dla mieszkańców. Rekomenduje głosowanie za – argumentował radny i zarazem poseł RP Franciszek Sterczewski.

– Porównanie Parku Wilsona do Rynku Łazarskiego i ilości straganów nie wydaje mi się trafne – przekonywał radny Wojciech Kosiedowski.

– 2+2 oznacza czasami 5. Nie chodzi o to, by robić rynek w Parku Wilsona, ale to nie będzie konkurencja. Korzyści są – odpowiedział radny i poseł Franciszek Sterczewski.

Za uruchomieniem mobilnej kawiarni w Parku Wilsona było 16 radnych, przeciw był Wojciech Kosiedowski, od głosu wstrzymali się radni: Roman Modrzyński i Tomasz Naradowski, nie głosowała radna Janina Łukarska.

W dalszej części sesji radny omawiali sprawę zakłócania ciszy i porządku na terenie Nocnego Targu Towarzyskiego przy Kolejowej.

– Kolejny rok z rzędu pojawia się problem ciszy przez Nocny Targ Towarzyski. Stanowi to duży problem dla mieszkańców okolicznych nieruchomości. Mamy zgłoszenia od Wspólnoty Mieszkaniowej Potockiej 51. Problem pojawia się od godz. 22 do wczesnych godzin rannych. Imprezy odbywają się również w dni robocze, co jest uciążliwe. Problemem są również zwiększone ilości śmieci – tłumaczyła Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Mieszkam w okolicy. Sam ostatnio obudziłem się o 3 w nocy z powodu głośnego hałasu – dodał radny Jakub Skurzyński.

– Podczas ostatniej kadencji rady też mieliśmy podobny problem. Powinniśmy spotkać się z gospodarzami obiektu, a nie podjąć tylko uchwałę – zaznaczył radny Roman Modrzyński.

Ostatecznie Rada Osiedla Św. Łazarz wystosowała wniosek do miejskich jednostek organizacyjnych o wyegzekwowanie przestrzegania ciszy nocnej podczas wydarzeń organizowanych przez Nocny Targ Towarzyski, prosząc o wsparcie i zaangażowanie służb monitoringiem i cyklicznymi patrolami.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o podjęcie działań mających na celu utworzenie programu dofinansowania systemów małej retencji.

– Rada Osiedla Św. Łazarz widzi ogromną potrzebę rozpoczęcia prac nad utworzeniem programu dofinansowywania przez miasto Poznań systemu wsparcia małej retencji wód opadowych. Zmiany klimatyczne stały się faktem i powinniśmy wspólnie zapobiegać suszy. W wielu miastach w Polsce realizowane są już programy dofinansowywania małej retencji. Utworzenie w Poznaniu programu budowania przydomowych zbiorników i instalacji zatrzymujących oraz magazynujących wodę deszczową może skutecznie przeciwdziałać skutkom suszy. Podobne programy funkcjonują m.in. w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie czy gminach Zielonka i Piaseczno. Poznań jako nowoczesne i przedsiębiorcze miasto powinno działać w kierunku utworzenia naturalnej retencji, utrzymania zasobów wód gruntowych, poprawy mikroklimatu oraz wdrożenia programu edukacyjnego zachęcającego do stosowania małej retencji – argumentuje w uchwale Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Radni podjęli także uchwałę, w której wnioskują do prezydenta Poznania o nie zmniejszanie środków wolnych dla jednostek pomocniczych w planie budżetu miasta na rok 2021.

– Według propozycji mielibyśmy mieć o ponad 200 tysięcy złotych mniej na przyszły rok – wskazywała Beata Szeszuła, członek Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Pod koniec sesji radni przyznali sobie diety w wysokości od 50 do 200 złotych za miesiąc czerwiec na rzecz z tytułu zwrotu kosztów związanych z realizacją zadań na rzecz rady osiedla.

Kolejna sesja ma odbyć się już w formie tradycyjnej w połowie lipca. Wtedy radni będą pracować nad przyszłorocznym budżetem dla Łazarza.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XIV (zdalna) 17.06.2020 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

mar

do 22-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wino - Targi polskich win i winnic

21

mar

do 23-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Euro Target Show - Targi Produktów Łowieckich, Strzeleckich, Militarnych i Survivalowych

22

mar

Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Cybernostalgiczny Klub Dyskusyjny „CyKaDa” #7 – internetowe teorie spiskowe i „miejskie legendy"
w godz. 16:00-22:00

26

mar

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim

27

mar

14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: