Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto chce zmniejszyć budżety rad osiedli – "Oznacza to stratę dla Łazarza o 120 tys. zł" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto chce zmniejszyć budżety rad osiedli – "Oznacza to stratę dla Łazarza o 120 tys. zł"
17-06-2020 09:30   Janusz Ludwiczak
Z powodu pandemii miasto w tym roku straci 380 mln zł. Cięcia mają dotknąć rady osiedli.

Przez epidemię koronawirusa miasto straci w tym roku 380 milionów złotych z powodu niższych wpływów do budżetu.

– W związku z negatywnymi skutkami finansowymi dla budżetu wywołanymi epidemią COVID-19 – wg wstępnych szacunków możliwy jest w 2020 roku ubytek dochodów na poziomie ok. 380 mln zł, co również przełoży się na niższe niż prognozowano wpływy w kolejnych latach. Zmiany ustawowe w podatku dochodowym od osób fizycznych – szacowany ubytek wpływów z PIT w 2020 roku to ok. 175 mln zł. W związku z rosnącą nierównowagą w finansowaniu przez władze centralne zadań oświatowych – szacowany na 2020 rok wzrost dopłaty Miasta do oświaty to ok. 100 mln zł – wyjaśnia Piotr Husejko, dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu Urzędu Miasta Poznania.

Władze miasta chcą również wprowadzić oszczędności w budżetach rad osiedli. W sumie samorządy pomocnicze miałby zaciąć pasa o 5 mln zł.

– Oznacza to stratę dla Łazarza o 120 tysięcy złotych, nie licząc grantu, z którego chcieliśmy sfinansować nowy skwer na dolnym Łazarzu. 100 tys. zł to ogromna kwota - w tym roku za tę pulę sfinansowaliśmy (część projektów dopiero się odbędzie) działalność Centrum Inicjatyw Lokalnych, sylwestra na Eki z Małeki, granty na wydarzenia kulturalne, zajęcia sportowe na osiedlu i aktywizację osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Stajemy przed poważnym pytaniem, z jakich zadań będziemy musieli zrezygnować w przyszłym roku – informuje Rada Osiedla Św. Łazarz.

Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego radny Łukasz Kapustka z PiS zaproponował by zmniejszyć tylko środki w konkursie grantowym. Radni Koalicji Obywatelskiej odrzucili jednak tą propozycję.

– Najbardziej przykre jest to, że do zmniejszenia budżetu własnego osiedla przyczynia się radny z Łazarza – komentuje radna Joanna Ellmann, członek Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

– W propozycji, którą zgłosiłem w imieniu całej Koalicji Obywatelskiej rady osiedli tracą średnio o 50% mniej środków na inwestycje, w porównaniu z wyjściową propozycją prezydenta. Zachowują też szansę na zdobycie grantu na realizację swoich ambitnych zamierzeń. Do podziału w formie grantów będzie 4,5 mln zł. Wszyscy byśmy woleli, żeby cięć nie było w ogóle. Ale stan finansów Miasta po pandemii na to nie pozwala. Musimy przetrwać ten trudny rok, żeby wrócić do normalności. Życzę powodzenia Radzie Osiedla Św. Łazarz w pozyskiwaniu funduszy z grantu na skwer Eki z Małeki. Pamiętamy, że inne propozycje szły w tą stronę by konkursu grantowego nie było w ogóle, lub żeby był realizowany w tak ograniczonym zakresie, że szanse miałyby tylko 3 osiedla – odpowiada Filip Olszak, radny miasta Poznania.

Decyzję co do budżetów rad osiedli podczas najbliższej sesji podejmie Rada Miasta Poznania.


Komentarze (5)

17-06-2020 14:59:19
eka z małeki
-moje kochane ludkowie!!!To nie jest całkiem tak.Cięcie budżetów samorządów obiecali już dużo wcześniej-w końcu muszą z czegoś pokryć te +I przez to brakuje na to i owo,a w ukryciu mają likwidację samorządów i to jest straszne!!!Tak że nie zwalajmy wszystkiego na....Tak krawiec kraje jak mu materii staje...a tu dużo potrzeb i każdy chce... eka
17-06-2020 11:01:52
max
Zdaje się, że w radzie miasta są równiez inni radni KO z Łazarza - Łukasz Mikuła czy Marta Mazurek.
17-06-2020 10:54:52
Oburzony
Aż nie mogę uwierzyć że pan radny Olszak który został wybrany naszymi głosami tak się sprzedał i chce nam zabrać pieniądz! Skandal! Ale my mieszkańcy Łazarza to zapamiętamy i na pewno nie będziemy już na tego pana głosować!
17-06-2020 10:52:13
Łazarz
Najbardziej przykre jest to, że do zmniejszenia budżetu własnego osiedla przyczynia się radny z Łazarza – komentuje radna Joanna Ellmann.W Radzie Miasta połowa radnych to radni osiedlowi i są oni w koalicji która ma większość w radzie.Wpis p.Ellmann jest stronniczy.Pisanie że Filip Olszak jest autorem/pomysłodawcą cięć w budżecie jest żenujący , on referował projekt a inni radni osiedlowi /miejscy poparli go.Takie trudne czasy i ponosimy tego konsekwencje.Zawsze można pisać wnioski grantowe ( poprzednia Rada zdobyła 3 granty ) lub projekty do PBO i zdobywać dodatkowe środki.
17-06-2020 10:15:33
Roto
Wszędzie są cięcia, bilety drożeją, dotyka to wszystkich. Jedyny plus to być może wstrzymanie wykastrowania kolejnych miejsc parkingowych wokół skweru eki, już teraz nam mieszkańcom jest ciężko o miejsce. Ta Rada to propaganda z lepszym PR bo mają swoje ładne graficzki, akcji pod publiczkę z zniczami pod drzewami itp. To między innymi przez nich jest ten szum wokół zawężenia głogowskiej czy wprowadzana strefa pp. Właśnie tak oto nam służą. Powinni zadbać o odpowiednią ilość koszy na śmieci, wnioskowac o monitoring w newralgicznych punktach, zająć się sprawą starych popękanych chodników itp. Mamy za to działania takie które zrobią z tej dzielnicy sypialnia wynajętych mieszksn dla studentów. Utrudniają codzienne życie, a teraz jeszcze gierki polityczne sobie urządzają :)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

paź

do 25-10-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów ZabytkowychODWOŁANE

27

paź

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Edward Stachura klasycznie i elektronicznie" - recital piosenek E.Stachury w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej i Michała Rukszy w Klubie Krąg
Bezpłatne wejściówki do odbioru w Klubie Krąg od dnia

28

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Białoruś" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

29

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
In memoriam Sat- Poz- Łazarski Wieczór Zaduszkowy poświęcony pamięci Zygmunta Dreżewskiego i innym zacnym mieszkańcomODWOŁANE

30

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci w wieku 3-6 lat.Akcja twórcza z książką "Zebra" w ramach 23. Biennale Sztuki dla Dziecka „Spotkanie jako sztuka”.
(zapisy na dom.bajek.poznan@gmail.com)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: