Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Górczyńskim stanie ławka, która upamiętni Wincentego Różańskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Górczyńskim stanie ławka, która upamiętni Wincentego Różańskiego
17-06-2020 07:40   Janusz Ludwiczak
Poznańscy radni zgodzili się, by w parku znajdującym się pomiędzy cmentarzem Górczyńskim a pętlą tramwajowo-autobusową stanęła ławk, na której znajdzie się pomnik Wincentego Różańskiego, poety, który był przyjacielem Edwarda Stachury.

Podczas poprzedniej sesji miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wzniesienie ławki pomnikowej upamiętniającej Wincentego Różańskiego na terenie Parku Górczyńskiego.

– Z wnioskiem o wyrażenie zgody na wzniesienie ławki pomnikowej upamiętniającej Wincentego Różańskiego wystąpił do Rady Miasta Poznania Zarząd Osiedla Górczyn. W uzasadnieniu uchwały wskazano, że zaproponowana lokalizacja - na terenie Parku Górczyńskiego wydaje się być odpowiednia i oczywista z uwagi na to, że Wincenty Różański mieszkał i tworzył poezję w budynku przy ulicy Ostrobramskiej – wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

Za wzniesieniem ławki Wincentego Różańskiego było 31 radnych, od głosu wstrzymał się tylko radny Bartłomiej Ignaszewski z Koalicji Obywatelskiej.

Wincenty Bolesław Różański, znany jako Witek. Urodził się 12 lipca 1938 r. w Mosinie. Był poetą. Żył wyłącznie z pisania wierszy. Przyjaciel Edwarda Stachury, który uczynił go również jednym z bohaterów powieści "Cała jaskrawość". Ukończył technikum księgarskie, po którym rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, których nie ukończył. Po tym, jak nie zdał egzaminów, został wzięty do służby wojskowej, co było dlań zdarzeniem traumatycznym. Nie potrafił się odnaleźć. Krótko po pobycie w wojsku ojciec odesłał go do szpitala z podejrzeniem choroby psychicznej, które okazało się słuszne – zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Kolejne pobyty w szpitalach zostawiły trwały ślad w jego życiu, niestety, on sam uważał, że przyczyniły się do pogłębienia jego choroby. Ciężko zniósł stan wojenny, a potem śmierć matki. Zmarł 3 stycznia 2009 roku na skutek nieszczęśliwego wypadku.

Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Młodej Sztuki, Odznaką Honorową Miasta Poznania i tytułem "Zasłużony Działacz Kultury".


R E K L A M A

Fot: archiwum Lazarz.pl (1-2), respectance.com (3)

ZOBACZ TAKŻE: Park Górczyński zyskał nowe oblicze

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: