Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Majówka z książką" ponad dekadę temu przeszła do historii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Majówka z książką" ponad dekadę temu przeszła do historii
02-05-2020 10:49   Janusz Ludwiczak
Od ponad 50 lat przez trzy pierwsze majowe dni można było zdobyć autograf pisarzy książek, porozmawiać ze znanymi artystami, czy także kupić nowości wydawnicze w promocyjnych cenach. Dodatkowymi atrakcjami było wesołe miasteczko, koncerty zespołów czy punkty gastronomiczne. Niestety w 2006 roku tzw. "Majówka z książką", czyli Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją, które odwiedzało ponad 100 tysięcy osób przeszła do historii.

Co roku "Majówkę z książką", czyli Wielkopolskie Spotkanie z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją odwiedzało ponad 100 tysięcy osób. Na trzy dni Park Kasprowicza zamieniał się w stoiska z książkami. Poznaniacy mogli co roku 1, 2 i 3 maja zdobyć autograf znanych pisarzy i piosenkarzy, często rozmawiając z nimi osobiście. Na "Majówce z książką" nie brakowało takich osobistości jak: ksiądz Jan Twardowski. Joanna Chmielewska, Hanna Bielicka, Eleni, Adrianna Biedrzycka, Krystyna Feldman czy Włodzimierz Łęcki.

"Majówka z książką" była także okazją do wysłuchania ciekawych koncertów. Lubiących adrenalinę cieszyło wesołe miasteczko, które pojawiało się przy Arenie już pod koniec kwietnia. Ponadto zgłodniali czytelnicy mogli skorzystać chociażby z punktów gastronomicznych.

Pierwsza "Majówka z książką" odbyła się ponad pół wieku temu na Starym Rynku. W 1987 roku przeniesiono ją do Parku Kasprowicza. Wtedy przez pierwsze trzy maja - 33 stoiska ustawione przez "Dom Książki" wokół "Areny" oblegane były przez nabywców. Sprzedano ok. 120 tysięcy egzemplarzy książek, płyt i kaset. Czytelnicy mieli do wyboru ponad 3 tys. tytułów, w tym trzy najnowsze "Posnaniana" Władysława Czarneckiego, "To był też mój Poznań" Aleksandra Rogalskiego, "Wspomnienia i przypomnienia" Tadeusza Switały czy publikacje "Poznań 1945. Kronika wydarzeń". Swoje książki dedykowało trzynastu pisarzy, a członkowie zespołu "Gedeon Jerubbaal" podpisywali najnowszą płytę.

Pierwsze kłopoty "Majówki z książki" pojawiły się w 2003 roku, kiedy to impreza nie odbyła się z kłopotów finansowych. Jednak rok później poznaniacy znów mogli wybrać się przed Arenę. Największym wydarzeniem była wtedy akcja "Poznań w kadrze Europy". 1 maja 2004 roku tysiące poznaniaków wraz z prezydentami miasta i wojewodą zrobiło sobie wspólne zdjęcie na znak wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Niestety w 2006 roku "Majówka z książką - Wielkopolskie Spotkania z Książką, Prasą, Radiem i Telewizją " z 51-letnią tradycją ostatecznie przeszła do historii. Z organizacji imprezy całkowicie wycofał się organizator - Dom Książki S.A. z ulicy Gwarnej. Powodem były finanse.

ZOBACZ TAKŻE: Działająca od 11 lat księgarnia techniczna na Głogowskiej przeszła do historii


R E K L A M A

Komentarze (7)

05-05-2020 23:46:36
M.
Pomijając sama przyjemność czytania papierowych książek, mają one też przewagę na swoimi e-krewnymi. Mózg tak działa, że kojarzy treść z jej umiejscowieniem. W przypadku klasycznych książek takie skojarzenie jest proste, rejestrowane podświadomie na podstawie "grubości" przeczytanych stron, polożenia interesującego fragmentu na stronie. E-ksiązki i audiobooki nie dostarczają takich dodatkowych informacji do mózgu. A poza tym, pandemia pokazała, że książki mają dodatkowe zastosowanie czyli są świetnym tłem dla osób występujących w telewizji.
05-05-2020 12:05:47
eka z małeki
@pyra-1000% zgadzam się!!! eka
04-05-2020 15:46:51
pyra
Dla mnie e-ksiazki i audioksiazki to profanacja prawdziwej ksiazki.
04-05-2020 15:45:10
pyra
Nie ma to jak prawdziwa ksiazka, papierowa, to zupelnie inne przezycie niz szybka telefonu czy monitora. Ale ja jestem starej datym. Przyszle pokolenia nie beda wiedziec jak wyglada ksiazka, do tego dojdzie.
03-05-2020 21:16:39
max
Nie do końca się z Tobą zgodzę - teraz są najbardziej wierni Czytelnicy, cześć osób czyta e-książki lub słucha audiobooki.
03-05-2020 17:48:36
mario
teraz są już inne czasy. Internet, smartfony, e-booki i to wszystko idzie w tym kierunku. Coraz mniej księgarni a kiedyś na każdym rogu ulicy, no i najsławniejszy budynek Dom Książki przy Gwarnej który jest zamknięty od lat. Pamiętam jak lubiłem chodzić po piętrach i ten zapach książek. A co to będzie za 20,30 lat...…?
02-05-2020 13:25:52
pyra
Kiermasze ksiazki odbywaly sie takze w Parku Kasprzaka, teraz Wilsona, jak tylko pamietam a wiec dawno temu :) Mozna bylo dostac piekne wydania poszukiwanych tytulow, pieknie pachnace, nowiutkie ksiazki dla wszystkich, pamietam jak teraz. Zawsze chodzilismy rodzinnie na kiermasze bylo super !
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: