Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rząd przedłużył obostrzenia. Będzie trzeba nosić maseczkę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rząd przedłużył obostrzenia. Będzie trzeba nosić maseczkę
09-04-2020 20:47   Janusz Ludwiczak
Do 19 kwietnia przedłużone zostały ograniczenia w poruszaniu się: w kościołach może przebywać do 5 wiernych, nadal zamknięte będą restauracje, a w pojazdach komunikacji zbiorowej będzie mogło być zajęte co drugie miejsce. Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły. Egzaminy maturalne i 8-klasisty odbędą się dopiero w drugiej połowie czerwca. Z kolei od czwartku, 16 kwietnia każdy będzie musiał nosić maseczkę, chustę czy szalik, by zakryć usta i nos.

– Na razie działania sprawdzają się. Gdybyśmy nie wprowadzili rygorów mielibyśmy 40, a nawet 50 tysięcy zachorowań. Wielu z nas jest zmęczonych kwarantanną, ale bez tych obostrzeń wirus jeszcze bardziej rozprzestrzeniałby się – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier zaapelował, by tegoroczne święta wielkanocne spędzi w domu.

– Mamy prośbę, by zostać w domu, w gronie osób tak jak mieszkamy. To bardzo ważne, aby nie doprowadzić do nagłego wzrostu zachorowań – apelował premier Mateusz Morawiecki.

– Gdyby nie kwarantanna mielibyśmy 50 tysięcy chorych i taką sytuację jak w Hiszpanii, Włoszech, Francji, gdzie medycy muszą decydować komu pomóc. Postarajmy się, by święta te, by świętami życia – zaznaczył Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Rząd przedłużył ograniczenia związane z koronawirusem.

O tydzień, do 19 kwietnia przedłużone zostały dotychczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Obowiązują:
• zakaz wychodzenia na ulicę nieletnich bez opieki dorosłego;
• ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. Zasada obowiązuje również w Święta Wielkiej Nocy.
• ograniczenia w funkcjonowaniu galerii handlowych i wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych;
• zasady w poruszaniu się przy pomocy komunikacji publicznej i samochodami większymi niż 9-osobowe – zajęte może być co drugie miejsce, a liczba przewożonych osób musi odpowiadać połowie miejsc siedzących w pojeździe
• zamknięte są restauracje, zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne
• zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich
• limit osób przebywających w sklepie – do 3 osób na 1 kasę. Na targowiskach – 3 klientów na 1 punkt handlowy. W placówkach pocztowych – 2 osoby na 1 okienko
• w godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe będą mogły przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65. roku życia (w pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, w tym dla seniorów)
• wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach
• w weekendy zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy budowlane
• obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości

Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Do 26 kwietnia zamknięte będą szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie. Egzaminy maturalne i ósmoklasisty mają się odbyć w terminie późniejszym, dopiero w drugiej połowie czerwca.

– Wiem, że nie zawsze to jest łatwe, ale okazuje się, że byliśmy w stanie to zrobić. Postępujemy podobnie, jak inne państwa na świecie. W naborze do szkół i na uczelnie nastąpią niewielkie przesunięcia, ale jesteśmy do tego przygotowani – przekonuje Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Od czwartku, 16 kwietnia obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa. Oznacza to, że każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, chustę czy szalik. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Z kolei po świętach rząd przedstawi plan dotyczący funkcjonowania gospodarki i poprawy do nowej rzeczywistości. Jak zaznaczył premier "będzie on uporządkowany i przedyskutowany z ekspertami od zdrowia i gospodarki".


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

11-04-2020 18:16:04
Pyra
Do eki z maleki. Daj juz spokoj. Ciagle te Twoje polityczne wstawki. Naprawde zycze spokoju i wez na wstrzymanie w tej non stop krytyce, jak nie KK to PiS. I nie mow mi ze nie stac Cie na maseczki. Poprostu przestan z tym hejtem.
10-04-2020 16:08:00
eka z małeki
-przedłużając obostrzenia warto żeby rządzący pomyśleli o powszechnej dostępności maseczek,no i normalnej ich cenie!!!Bo już samo to zamknie ludzi w domach,to jest nieludzkie!!!Nie chcę pisać,ale się wstydzę co by mogli sobie przedłużyć i to może poprawiło by im proces myślenia choć mocno w to wątpięęęęęęęęęęęęęęęę!!!!!!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: