Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozpoczęło się Triduum Paschalne w tym roku nietypowo: 5 osób na mszy, bez święconki {TRANSMISJE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rozpoczęło się Triduum Paschalne w tym roku nietypowo: 5 osób na mszy, bez święconki {TRANSMISJE}
09-04-2020 14:48   Janusz Ludwiczak
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc. Jest to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików, którego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. W tym roku w związku z epidemią koronawirusa w nabożeństwach Triduum Paschalnego może uczestniczyć do 5 wiernych. Zgodnie z rozporządzeniem arcybiskupa nie będzie tradycyjnej święconki.

Przypomnijmy. Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami w nabożeństwach, w kościołach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób (nie licząc kapłanów i osób sprawujących posługę). Zmiany te wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa.

– W walce z koronawirusem musimy ograniczyć przemieszczanie się do absolutnego minimum. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii. Z każdym lekkomyślnym czy niepotrzebnym wyjściem z domu, pandemia koronawirusa się rozprzestrzenia. Musimy ściśle przestrzegać zasad dystansu społecznego. To jest jedna i podstawowa zasada, która pozwoli nam zwalczyć tę chorobę. Chcemy uniknąć tego co stało się w Hiszpanii czy Włoszech. Zostańmy w domach – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Gdyby nie kwarantanna mielibyśmy 50 tysięcy chorych i taką sytuację jak w Hiszpanii, Włoszech, Francji, gdzie medycy muszą decydować komu pomóc. Postarajmy się, by święta te, by świętami życia – zaznacza Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Arcybiskup udzielił dyspensy od obowiązku udziału w mszach świętych i liturgiach. Wiernym zalecany jest udział w nabożeństwach za pośrednictwem transmisji telewizyjnych, radiowych i internetowych. Transmisję mszy świętej i nabożeństw przeprowadzają już wszystkie łazarskie parafie.

"Od dnia 25 marca w każdej Mszy Świętej lub w innych celebracjach może uczestniczyć maksymalnie do 5 osób, nie licząc osób sprawujących posług. Zatem oprócz kapłanów i kilku niezbędnych usługujących, mają to być w pierwszej kolejności osoby zamawiające intencję mszalną. Należy liczyć wchodzących, a na drzwiach kościołów trzeba wywiesić stosowną informację, przekazując ją wiernym także drogą internetową. Na liturgię wierni winni wchodzić jedynie przez drzwi zakrystii lub inne boczne wejście. Poza liturgią kościoły winny pozostawać w ciągu dnia otwarte" – czytamy w dekrecie ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego.

Również podczas Triduum Paschalnego – w mszy wieczerzy pańskiej w Wielki Czwartek, w liturgii męki pańskiej w Wielki Piątek i podczas wigilii paschalnej w Wielką Sobotę i również w Wielkanoc uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 5 wiernych, gdyż obostrzenia w ilości uczestniczących w nabożeństwach w kościołach póki co obowiązują do 19 kwietnia (zostały przedłużone o tydzień).

– Jakże innym – wskutek pandemii i rygorów sanitarnych wprowadzonych przez rząd z jej przyczyny – będzie tegoroczny Wielki Tydzień. Wyludniły się nasze ulice, opustoszały kościoły. Po raz pierwszy od czasu wojny nie będziemy mogli celebrować wspólnie Liturgii Paschalnej. „Przestraszyliśmy się i zagubiliśmy – mówił kilka dni temu papież Franciszek. Podobnie jak uczniów z Ewangelii ogarnęła nas niespodziewana i gwałtowna burza. Uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy w tej samej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni, wszyscy wezwani do wiosłowania razem, wszyscy potrzebujący, by pocieszać się nawzajem” – mówił w homilii przed Niedzielą Palmową ks. abp. Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański i przewodniczący Episkopatu Polski.

Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne. W tym roku ze względów sanitarnych nie będzie mycia nóg.

– Tegoroczne Triduum Paschalne – w wymiarze zewnętrznym – będzie inne od dotychczasowych, tak jak inny był Wielki Post, przeżywany w cieniu pandemii. Z zamkniętymi kościołami, bez rekolekcji i nabożeństw pasyjnych – za to z ciszą i zdumieniem, że w oka mgnieniu może się zmienić wszystko, co dotąd było gwarantem stabilności, poczucia bezpieczeństwa, że wszystko można tak łatwo stracić. Celebracja najbliższych dni zostanie ograniczona do medialnych przekazów, osobistej i rodzinnej modlitwy. Nie poddawajmy się. Nie traćmy ducha! Niech nasze mieszkania staną się domowymi kościołami, gdzie zaktualizuje się Chrystusowy testament miłości. Niech będą miejscem medytacji Słowa Bożego, przeżywania Męki Pańskiej i chwalebnego zmartwychwstania Pana Jezusa. Ufajmy i bądźmy pewni, że wszechmocny Bóg, nawet z tak trudnego doświadczenia wyprowadzi dobro – mówi ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej i dziekan dekanatu Poznań-Łazarz.

Nie będzie również tradycyjnej święconki w Wielką Sobotę. Wierni sami mogą dokonać święconki bez wychodzenia z domu - szczegóły na stronie www.swietawdomu.pl.

Triduum Paschalne i Wielkanoc w łazarskich parafiach – TRANSMISJE:

Wielki Czwartek:
• godz. 18:00 – Transmisja internetowa z kościoła Św. Anny
• godz. 18:00 – Transmisja internetowa z kościoła Chrystusa Sługi
• godz. 19:00 – Transmisja internetowa z kościoła Matki Boskiej Bolesnej
• godz. 19:00 – Transmisja internetowa z kościoła Michała Archanioła

Wielki Piątek:
• godz. 18:00 – Transmisja internetowa z kościoła Św. Anny
• godz. 18:00 – Transmisja internetowa z kościoła Chrystusa Sługi
• godz. 19:00 – Transmisja internetowa z kościoła Matki Boskiej Bolesnej
• godz. 19:00 – Transmisja internetowa z kościoła Michała Archanioła

Wielka Sobota:
• godz. 20:00 – Transmisja internetowa z kościoła Michała Archanioła
• godz. 21:00 – Transmisja internetowa z kościoła Św. Anny
• godz. 21:00 – Transmisja internetowa z kościoła Chrystusa Sługi
• godz. 21:00 – Transmisja internetowa z kościoła Matki Boskiej Bolesnej

Wielkanoc:
• godz. 9:30, 11:00, 12:15, 19:00 – Transmisja internetowa z kościoła Matki Boskiej Bolesnej
• godz. 10:30 – Transmisja internetowa z kościoła Michała Archanioła
• godz. 11:00 – Transmisja internetowa z kościoła Chrystusa Sługi
• godz. 10:00 – Transmisja z kościoła ewangelicko-augsburskiego Łaski Bożej przy parku Manitiusa (protestanci)

Poniedziałek Wielkanocny:
• godz. 9:30, 11:00, 12:15, 19:00 – Transmisja internetowa z kościoła Matki Boskiej Bolesnej
• godz. 10:30 – Transmisja internetowa z kościoła Michała Archanioła
• godz. 11:00 – Transmisja internetowa z kościoła Chrystusa Sługi
• godz. 10:00 – Transmisja z kościoła ewangelicko-augsburskiego Łaski Bożej przy parku Manitiusa (protestanci)


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak/archiwum Lazarz.pl

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: