Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wielkopolski inspektor sanitarny nakazał zamknąć targowiska. Rynek Łazarski będzie nieczynny! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wielkopolski inspektor sanitarny nakazał zamknąć targowiska. Rynek Łazarski będzie nieczynny!
23-03-2020 14:37   Janusz Ludwiczak
Miasto otrzymało od wielkopolskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego nakaz zamknięcia targowisk. Oznacza to, że Rynek Łazarski będzie nieczynny do odwołania.

Początkowo Andrzej Trybusz, wojewódzki inspektor sanitarny zalecał, by targowiska i ryneczki zostały zamknięte.

"Wielkopolski Państwowy Inspektor Sanitarny nawiązując do występującej obecnie w Polsce sytuacji epidemiologicznej wynikającej z zagrożenia koronawirusem SARS CoV-02 zalecił, aby wszystkie targowiska z terenu Poznania i Wielkopolski, na których odbywa się sprzedaż środków spożywczych z punktów otwartych (stragany, kramy) zostały zamknięte" – czytamy w zaleceniu.

Do zalecenia tego dostosował się m.in. Swarzędz, który zamknął lokalne targowisko. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak był przeciwny zamykaniu targowisk i ryneczków.

– Rozmawiałem z wojewodą. Będziemy wspólnie przekonywać, by cofnął to zalecenie. Nie widzę żadnej różnicy pomiędzy dokonywaniem zakupów na Rynku Bernardyńskim, Jeżyckim czy Wildeckim do zakupów, które dokonuje się w Biedronce czy też w innym supermarkecie – powiedział podczas piątkowej konferencji Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

– Sam robię zakupy. Widziałem wielką odpowiedzialność kupców i kupujących, którzy stoją w odpowiednich odstępach, nie dotykają owoców czy warzyw. Dyscyplina mieszkańców przekonuje mnie do tego, by robić wszystko, by te ryneczki funkcjonowały. Jeżeli będziemy zmuszeni do zamknięcia ryneczków to chciałbym dać czas kupcom na wyprzedanie produktów. Zamknięcie targowisk to też generowanie problemu społecznego. Kupcy stracą źródło dochodu, a także cały towar, którego nie będą w stanie teraz sprzedać – dodał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Spółka Targowiska podjęła decyzję o nie zamykaniu rynków pod warunkiem spełnienia kilku warunków przez kupców.

Handlujący muszą zaopatrzyć się w tabliczkę informacyjną dla klientów o zakazie samodzielnego wyboru towaru ("Towar podaje wyłącznie sprzedawca") oraz o obowiązku zachowania bezpiecznej odległości między kupującymi (1,5m- 2 m). Kupcy zobowiązani są do używania rękawiczek jednorazowych. W przypadku handlu prowadzonego w pawilonach handlowych kupcy muszą stworzyć strefę buforową. W praktyce oznacza to, że po złożeniu zamówienia przez klienta towar podawać będzie sprzedawca na zewnątrz - dotyczy to zarówno pawilonów spożywczo-przemysłowych, jak i kwiaciarni.

Inkasenci codziennie będą sprawdzać czy wszystkie wytyczne są spełniane. Jeśli kupcy nie będą ich przestrzegać, zarząd spółki "Targowiska" będzie zmuszony do zamknięcia ryneczków.

W tej sprawie otrzymaliśmy mail od jednej z naszych Czytelniczek.

– W sobotę byłam na Rynku Łazarski. Sprzedający wystawili rękawiczki, siatki i koszyczki. Jednak kupujący mieli w nosie zalecenia. Jeżeli nie dostosujemy się do zaleceń to zamkną rynek. Chcemy tego? Liczmy się ze sprzedawcami, to są ich miejsca pracy – napisała do nas Katarzyna [nazwisko na prośbę do wiadomości redakcji] na na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24.

Podczas poniedziałkowej konferencji prezydent Poznania poinformował o natychmiastowej decyzji zamknięcia targowisk.

– Mamy nakaz natychmiastowego zamknięcia rynków i ryneczków. Proszę podporządkowywać się decyzjom rządzących. Nawet jeśli ja się z tym nie zgadzam, będę się stosować do tych decyzji. – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Oznacza to, że targowisko na Rynku Łazarskim będzie nieczynne do odwołania.

Zakaz handlu nie dotyczy obiektów o infrastrukturze zamkniętej, tj. budynków stałych zlokalizowanych na targowiskach. Oznacza to, że otwarte będą mogły być sklepy i kwiaciarnie w budkach znajdujących się na Rynku Łazarskim.


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Wiernym aż do Wielkiej Środy udzielono dyspensy od udziału we mszy św. w kościele

ZOBACZ TAKŻE: Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (12)

25-03-2020 18:09:17
emeryt
@pyra a świstak siedzi i zawija premie na konta.
25-03-2020 14:25:47
pyra
@emeryt, Nie za tym, nie po tym, od 5 lat widze jak PO zionie nienawiscia i robi efere za efera, ciagle skloca narod....wszystko jest PO zle ale to doslownie wszystko. Ale sie nie dziwie przestali siedziec przy korycie gdzie mogli zrec i kombinowac ale nie mysleli o obywatelach Polski. Zenada, oddaj co dal Ci PiS skoro Ci smierdzi. PO podburzaja co chwila inne grupy w spoleczenstwie to skandal. Zamiast jednosci to tylko wywoluja klotnie. Smutne to bardzo i krotkowzroczne i ludzie daja sie nabierac na te pseudo zainteresowanie PO nami Polakami. Teraz im zle, ze trzeba siedziec w domu, ze zabiera sie im wolnosc obywatelska, rece opadaja. Tak jak napisalam, nie jestem ani za PO ani za PiS ale w koncu widze co sie dzieje. Zycze emerycie duzo zdrowia.
24-03-2020 18:04:39
emeryt
pyra nie słyszałeś czasem kto ten NARÓD skłócił i zwalnia położne za pisanie prawdy.
24-03-2020 12:16:47
ja
Czy tylko dla Poznania
24-03-2020 12:10:00
pyra
@emeryt Jak bedzie trzeba to wprowadzi sie taki stan jaki bedzie potrzebny dla naszego/Twojego bezpieczenstwa. I powiem szczerze zygac sie chce jak ciagle politykuje sie na bazie virusa. Skonczcie z polityka, jest to niepatriotyczne i wstretne. Zamiast sie zjednoczyc jako spoleczenstwo w walce z virusem co ciagle politykowanie i podburzanie, sklocanie narodu.
24-03-2020 09:49:55
Mieszkaniec dolnego św. Łazarza
Trudno, trzeba się dostosować i nie narzekać. Jakkolwiek trudna wydaje się ta sytuacja nikt z nas nie chciałby stracić bliskich, żegnać żonę w konwoju trumien. Więc lepiej nie narzekać, odnaleźć się w tym i zawierzyć Panu Bogu. Ja straciłem pracę z dnia na dzień wszyscy wokoło na pensji szaleją co to będzie że marchewki nie kupią albo pochylają się nade mną i mówią jakiś ty biedny ty masz najgorzej, a ja jako przedsiębiorca jestem teraz w 100% uzależniony tylko od pensji swojej żony, i chwała za to że pracuje i poświęca się w służbie zdrowia dla życia każdego z nas... Każdego dnia ma kontakt z masą chorych ludzi, nie narzekam cieszę się ze zdrowia i że mogę żyć kolejny dzień. Też się cieszcie, pomyślcie jak źle mogło by być.
23-03-2020 21:57:35
ja
A moze komus to na raczke zeby zamknac targowiska przed swietami. markety zarobia a kto nie moze isc tak daleko to niech sobie radzi.niech ktos pomysli i otwozy warzywniak na rynku w sklepie.
23-03-2020 21:45:17
emeryt
Kupcy spełnili zalecenia zarządcy targowisk. Ponieśli koszty zakupu dodatkowych środków i po co. Kto zapłaci tym ludziom za zmarnowany towar. Jutro od rana podejrzewam posterunki policji i sm na rynkach. Niestety tylnymi drzwiami wprowadza się stan nadzwyczajny tylko władza nie chce tego potwierdzić.
23-03-2020 19:54:01
mieszkanka
Popieram przedmówców - zakupy w pomieszczeniu zamkniętym są ok, a na otwartym powietrzu są niebezpieczne? Chyba ktoś postradał zmysły. Najgorsza decyzja z możliwych. Oprócz zabrania nam miejsca do zakupów, zabraliście nam miejsce do interakcji społecznych i możliwości poczucia się normalnie. Teraz zostają nam bezosobowe zakupy w dusznych, okaszlonych supermarketach. Smutne :(
23-03-2020 15:27:19
toms
Bardzo zła decyzja. A markety budowlane mogą być otwarte.. paranoja
23-03-2020 10:51:01
pyra
Wielka szkoda.
22-03-2020 14:34:27
dziadek
A co z marketami gdzie każdy sam sobie nakłada warzywa , pieczywo i waży Nakaz powinien dotyczyć wszystkich
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: