Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Arena z pozwoleniem na budowę {◎WIZUALIZACJE} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Arena z pozwoleniem na budowę {◎WIZUALIZACJE}
04-03-2020 01:35   Janusz Ludwiczak
MTP otrzymały już pozwolenie budowlane na przebudowę hali Arena. Zaprezentowane zostały również wizualizacje nowego wnętrza obiektu. Inwestycja ma ruszyć w połowie roku.

Jak zapowiadają MTP Arena ma być elegancka, minimalistyczna i nawiązująca do tradycji. Hala zachowując swój historyczny charakter, zyska nowoczesne i funkcjonalne wnętrze. Za projekt nowej Areny odpowiada pracownia CDF Architekci, natomiast za aranżację wnętrz – firma DOT z Poznania.

– Przystępując do prac, architekci przeanalizowali kolorystykę i formę, obecne w hali w latach 70-tych i postawili na kontynuację poprzez detale. Zostaną one wykonane na nowo, zmieniając swoją jakość i nawiązując do współczesnych rozwiązań. Design stawia na elegancki, ponadczasowy minimalizm. W zewnętrznym wyglądzie dominować będą stal, beton i szkło. Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Nawet liternictwo wykorzystanie w systemie identyfikacji obiektu jest inspirowane oryginalną typografią Areny – informują Międzynarodowe Targi Poznańskie.

– W pracach architektonicznych przyświecała nam koncepcja połączenia czasów minionych z tym co obowiązuje współcześnie. Zmodernizowana i rozbudowana Arena niesie ze sobą nową jakość na kolejne dekady. Obiekt zyska nowatorskie, dodatkowe funkcje – zaznacza Karol Fiedor, architekt i prezes biura projektowego CDF Architekci.

W środku zastosowano kolorystykę od szarości, poprzez odcienie grafitu aż do czerni. Wewnątrz Areny ważne będzie oddziaływanie światła scenicznego, które w trakcie koncertów będzie modelowane.

– W architekturze obiektu postawiliśmy na minimalizm. Ludzie, którzy wezmą udział w wydarzeniach organizowanych w Arenie, będą wypełnieniem tej przestrzeni, to oni mają tworzyć koloryt miejsca. Dodatkowym istotnym elementem będzie umiejętne operowanie światłem i akcentami oświetlenia. System komunikacji wizualnej oraz zastosowanie prostych schematów pomoże odnaleźć się widzom w Arenie – opowiada architekt Karol Fiedor.

Wejście do Areny od strony Placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację podziemną „– 1”. Przestrzeń wyposażona w food courty będzie miejscem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie nie będą się odbywać żadne wydarzenie. W ten sposób miasto otrzyma przestrzeń dla street artu, mniejszych eventów kulturalnych czy spotkań osób wypoczywających w parku.

Poziom „–1” powstanie zupełnie od nowa.

– Wnętrze kondygnacji, podobnie jak cały obiekt zostanie utrzymane w minimalistycznym stylu, m.in. poprzez połączenie betonu z kamieniami. We wnętrzach zastosowana zostanie również stal oraz stal szczotkowana, która wprowadzi dodatkowe efekty odbitego światła. Podziemne wnętrza, gdzie znajdują się m.in. sale konferencyjne, zostaną doświetlone naturalnym światłem poprzez atria.
Poziom „0” będzie swoistym hallem zamkniętym w okrąg, który umożliwi obejście Areny w środku. Przy obecnym rozwiązaniu foyer zbudowanego na planie podkowy jest to niemożliwe. Delikatne przeszklenie korytarzy dla osób znajdujących się w środku sprawi wrażenie, że obserwator znajduje się na zewnątrz. Z kolei osoby oczekujące na wejście, stojąc przy szklanych taflach, odniosą wrażenie, że znajdują się wewnątrz hallu
– informują MTP.

Poziom podłogi Areny ma zostać obniżony o 6 metrów. Zmieni się układ trybun. Hala w sercu Parku Kasprowicza będzie mogła pomieścić nawet do 9 tysięcy widzów. Do tej pory hala mogła pomieścić 4,2 tys. gości.

– Arena wzbogaci ofertę sportowo-kulturalną Poznania. Tego typu obiekty wpływają na ruch turystyczny i zwiększają atrakcyjność przestrzeni miejskiej. Po gruntownej modernizacji wraz z terenami przyległymi, z bogatym kalendarzem wydarzeń obiekt ma szansę stać się wizytówką naszego miasta obok tak znanych i uczęszczanych miejsc jak Stary Rynek, Malta czy Stary Browar – przekonuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Po przebudowie Arena będzie miała 27,5 m wysokości, a jej średnica wyniesie 45,5 m. Hala będzie miała 21 900 m powierzchni, a jej kubatura wyniesie 182 820 m³.

– Otrzymaliśmy już pozwolenie na budowę i przygotowujemy się do wyboru generalnego wykonawcy. Planujemy, że prace budowlane rozpoczną się w pierwszej połowie tego roku – podsumowuje Małgorzata Lamperska z centrum prasowego MTP.


R E K L A M A

Komentarze (3)

05-03-2020 11:04:13
x
@Qshu - co wygląda dobrze? Beton się ładnie błyszczy? Drzewa grzecznie stoją w kwadratowych skrawkach ziemi? Przestrzeń, którą cieszymy się teraz, skurczy się do przejścia między budynkami, a park zamieni się w skwer. Będziemy tu mieć kopię z terenu MTP. Betonowe dziwy zastępują zieleń parku i dawnych torów łuczniczych. Zakusy na Arenę powiodły się - uśpiono uwagę próbami zabudowania jej od strony południowej (sprawa toru wrotkarskiego), a tu poszło szybko i łatwo.
05-03-2020 09:49:15
pyra
Zwlaszcza te betony i obudowanie parku przy Arenie biurowcami to bedzie pieklo latem ! Ale Miasto na wszystko sie zgadza a opinie mieszkancow ma gdzies. Tylko KASA sie liczy i bede to powtarzac stale. Ekipa miastowa jest nastawiona na robienie KASY a nam zabiera sie tramwaje i robi podwyzki biletow, tam gdzie jest zysk tam zgoda Miasta. Miasto nie buduje wiaduktow, tuneli tam gdzie sa potrzebne od dziesiatek, dziesiatek lat, przykladowo Gorecka niedaleko Czechoslowackiej czy na poznanskiej Woli. Brak myslenia w Miescie tylko maja oczy skierowane na rowery, to jedyne o co dbaja i wydaja setki milionow. Czy Miasto mysli, ze emeryci, rencisci przesiada sie na rowery jak zabiora linie tramwajowa ??? Na taksowke nie maja w wiekszosci. Wiem, ze odbiegam od tematu ale to wszystko sie wiaze ze soba w miescie, to wszystko nasze sprawy a nie jedynie grupy ludzi ktorzy decyduja co nam dac a co zabrac.
04-03-2020 09:50:15
Qshu
Wizualizacje wyglądają bardzo dobrze. Czekam na realizację i trzymam kciuki by na żywo prezentowało się to równie dobrze.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

kwi

do 07-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Motor Show" - targi motoryzacyjne
TTM - Targi Techniki Motoryzacyjnej

07

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe

12

kwi

do 14-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

14

kwi

Poznań * Łazarz
16. Poznań Półmaraton

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: