Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kryta pływalnia powstanie na terenie po niezrealizowanym lodowisku - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kryta pływalnia powstanie na terenie po niezrealizowanym lodowisku
21-02-2020 00:51   Janusz Ludwiczak
– Umiejscowienie pływalni krytej na terenie po niezrealizowanym lodowisku krytym, jest lokalizacją optymalną, ponieważ z jednej strony pozwala na uporządkowanie zaniedbanego terenu, z drugiej natomiast na zachowanie najbardziej cennych przyrodniczo drzew, znajdujących się na obrzeżu działki – informuje miasto.

We wtorkowe przedpołudnie przeprowadzona została wizja lokalna stanu zadrzewienia w Parku Kasprowicza pod teren przyszłej krytej pływalni. W oględzinach uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia Prawo do Miasta, Kolektyw Kąpielisko, Prawo do Przyrody i Centrum Ekorozwoju, a także członkowie Rady Osiedla Św. Łazarz.

– Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania prowadzi postępowanie w sprawie wydania zezwolenia na wycinkę drzew kolidujących z planowaną budową krytej pływalni. Wystąpiła o to Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie, która przygotowuje inwestycje. Jednym ze standardowych elementów takiego postępowania są oględziny w terenie mające na celu sprawdzenie, czy wykaz drzew do zamierzonego usunięcia oraz mapa z ich lokalizacją są zgodne ze stanem faktycznym. To rutynowa procedura, która ma miejsce w każdym tego typu postępowaniu. Inwentaryzację drzew na terenie sąsiadującym z parkiem Kasprowicza, na zlecenie Poznańskich Inwestycji Miejskich, przeprowadziła firma zewnętrzna. W czasie oględzin, które odbyły się 18 lutego, pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska stwierdzili, że w dokumentacji znajdują się nieścisłości – informuje Daria Kulczewska z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania.

Okazuje się, że interwencja zawierała błędy, i tak klon został pomylony z lipą. W czasie oględzin stwierdzono, że dokumentacja jest niezgodna ze stanem faktycznym.

– Miasto upiera się, żeby wyciąć zieleń na tym terenie i tu postawić basen, żeby ten teren zabetonować. Rada osiedla się temu sprzeciwia – powiedział Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Jak już informowaliśmy Rada Osiedla Św. Łazarz proponowałaby, by kryta pływalnia powstała na terenie parkingu przy ul. Reymonta.

– Rada Osiedla św. Łazarz popiera budowę pływalni krytej w Parku Kasprowicza. Uważamy, że najlepszym miejscem na basen jest należąca do POSIR działka bezpośrednio przy ul. Reymonta, na której obecnie znajduje się parking na 60 aut. Sprzeciwiamy się budowie parkingu, basenu i budynku administracyjnego w środku terenów zielonych, które powinny zostać przeznaczone na powiększenie Parku Kasprowicza – tłumaczy Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Święty Łazarz.

Miasto wybuduje jednak pływalnię na terenie, na którym miało powstać lodowisko.– Fachowcy powinni sprawdzić czy pływalnia nie naruszy elementy pasa drogowego. Wzdłuż ul. Reymonta ma powstać droga rowerowa. Należy zweryfikować przepisy budowlane i zweryfikować projektowaną pływalnię od pasa drogowego – uważa Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Miejscy radni z Łazarza obawiają się, że postulat Rady Osiedla Św. Łazarz może przyczynić się do opóźnieniu w budowie krytej pływalni.

– Budowa krytej pływalni to inwestycja oczekiwana przez mieszkańców nie tylko Łazarza, ale i Grunwaldu. Lokalizacja basenu na terenie działki po niezrealizowanej budowie lodowiska krytego jest optymalna, z uwagi na bliskość pływalni letniej oraz dobre połączenia komunikacyjne. Lokalizacja pływalni krytej powinna uwzględniać charakter Parku Kasprowicza. Jej budowa jest okazją do uporządkowania okolicznościowego terenu i oddania go mieszkańcom Łazarza. Obecnie, z uwagi na wieloletnie zaniedbania, ta część parku jest poprzecinana płotami, nie stanowi spójnej całości w odróżnieniu od terenu znajdującego się bliżej ul. Jarochowskiego, jest rzadziej odwiedzana przez mieszkańców Łazarza – pisze Filip Olszak, radny Miasta Poznania w interpelacji do Prezydenta Poznania.

– Zwracam się o uwzględnienie w projekcie umiejscowienie pływalni na terenie działki po niezrealizowanym lodowisku w taki sposób, by w największej liczbie pozostawić istniejące dorodne, duże, kilkudziesięcioletnie drzewa, rosnące na obwodzie działki – zaznacza radny Filip Olszak.

W grudniu na zlecenie Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji została opracowana koncepcja krytej pływalni, która ma zostać zlokalizowana na terenie, na którym miało powstać lodowisko.

Projekt zakłada wybudowanie obiektu, w którym ma znaleźć się basen pływacki o wymiarach 25x16 m z 8 torami oraz basen rekreacyjny o wymiarach 2x5x9 m, który miałby pełnić również funkcję nauki pływania. W kompleksie zaplanowano również sauny i mini strefa fitness. Pływalnia miałaby posiadać również część związaną z administracją, w której znalazłby się biura, sala konferencyjna, sekretariat oraz niezbędne zaplecze socjalne i sanitarne.

Obiekt ma zająć obszar 10 tys. m kw., z czego sam budynek pływalni miałby mieć blisko 2,5 tys. m².

– Zaznaczyć należy, że w ostatnim miesiącu pod wpływem głosu społecznego podjęto decyzję o zmianie planu zagospodarowania terenu i likwidacji nowoprojektowanych miejsc parkingowych (poza miejscami dla osób z niepełnosprawnościami i pojazdów niezbędnych do obsługi technicznej obiektu), co pozwoli na zachowanie większej liczby drzew. W związku z powyższym dokumentacja musi zostać zaktualizowana i skorygowana. Gdy to nastąpi, oględziny zostaną powtórzone. Dopiero po ich przeprowadzeniu będzie mogła zostać wydana decyzja administracyjna w sprawie zezwolenia na usunięcie zieleni. Oględziny w terenie służą stwierdzeniu, czy dokumentacja nie zawiera błędów. Zdarza się, że w przeprowadzonej inwentaryzacji drzew pojawiają się nieścisłości. Dotyczy to nie tylko tego postępowania i nie jest niczym niezwykłym. Właśnie w celu eliminowania takich sytuacji przeprowadza się oględziny w terenie. To rola organu prowadzącego postępowanie administracyjne.
Zmiana lokalizacji krytej pływalni była już wielokrotnie analizowana i rozpatrywana. Nie istnieje możliwość przesunięcia zaprojektowanej pływalni na miejsce parkingu, o co wnioskuje Rada Osiedla św. Łazarz obecnej kadencji
– informuje Urząd Miasta Poznania.

Jak zaznacza miasto kryta pływalnia powstanie na terenie, po niezrealizowanym lodowisku, a posadowienie obiektu przy samej ul. Reymonta nie będzie możliwe.

– Umiejscowienie pływalni krytej na terenie po niezrealizowanym lodowisku krytym, jest lokalizacją optymalną, ponieważ z jednej strony pozwala na uporządkowanie zaniedbanego terenu, z drugiej natomiast na zachowanie najbardziej cennych przyrodniczo drzew, znajdujących się na obrzeżu działki. Z uwagi na decyzję o rezygnacji z toru wrotkarskiego możliwe było przesunięcie budynku pływalni w głąb działki, co pozwoliło na zachowanie kilkudziesięciu cennych przyrodniczo drzew – lip i klonów. Natomiast na terenie, na którym zlokalizowany miał być tor wrotkarski, uchroniono przed wycinką ponad 100 drzew – zaznacza magistrat.


Fot: Janusz Ludwiczak, Wiz: POSiR/ATJ Architekci

Komentarze (7)

22-02-2020 16:00:40
Ania
Bardzo dobry wybór pod lokalizację, do tej pory teren zasiedlony przez ukrywających się bandytów, podejrzanych typów, narkomanów złodziei - wreszcie ten bandycki las zostanie zilkwidowany! Skandalem będzie, gdy w przypadku ładnej alejki ze ścieżką rowerową powstanie parking dla śmiercionośnych trucicieli - to trzeba kontrolować!!
22-02-2020 15:32:02
toms
@Lusia: hahaha...
22-02-2020 14:43:19
poznaniAnka
@Lusia: No to mieszkańcy i Ci co od lat czekają na ten basen już Wam podziękują... chcecie puszczy jedźcie sobie do lasu
22-02-2020 13:39:00
Lusia
Na szczęście pływalnia nie powstanie w tym miejscu. Znajdzie się przeszkoda niemożliwa do ominięcia. Podobnie, jak w przypadku toru, dla osób jeżdżących w kółko na wrotkach.
22-02-2020 08:07:20
@Lucja
Poprzedni projekt z torem wrotkarskim to zapewnial. Podziekuj nowej radzie osiedla bo to juz musztarda po obiedzie.
21-02-2020 22:45:04
Łucja
Moim zdaniem strefa fitness powinna pomieścić siłownię ( lub przewidzieć powierzchnię do wynajęcia na siłownię ), basen sam się nie utrzyma, pieniądze z siłowni ten deficyt zmniejszą. Poza tym, to świetne połączenie i uzupełnienie pozostałej infrastruktury w pobliżu - korty tenisowe, hala sportowa, park ze ścieżkami do biegania i planowaną ścieżką rowerową, a wszystko to w centrum miasta, ze świetną komunikacją . To może być unikalne miejsce , przyciągające zwolenników aktywnego spędzania czasu i promując zdrowy tryb życia ,wpisujące się w politykę miasta, które stawia m.in. triathlon, biegi długodystansowe itp. Jest tam też miejsce dla ruchów miejskich upowszechniających zdrowy tryb życia, zdrową żywność , integrujących społeczność lokalną. Zróbcie to , zaoszczędzicie na kosztach służby zdrowia.
21-02-2020 18:13:13
emeryt
No i dobrze.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: