Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

4 marca otwarta zostanie Biblioteka przy Lodowej – "największy księgozbiór spośród wszystkich filii" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
4 marca otwarta zostanie Biblioteka przy Lodowej – "największy księgozbiór spośród wszystkich filii"
13-02-2020 08:30   Janusz Ludwiczak
Po trwającym roku remoncie od 4 marca znów będzie można korzystać z Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej 4. Uroczystego otwarcia placówki dokona prezydent Jacek Jaśkowiak, a wieczorem odbędzie się spotkanie z autorami Kroniki Miasta Poznania poświęconej ulicy Głogowskiej. Biblioteka przy Lodowej jest drugą co do wielkości wypożyczalnią książek w Poznaniu - księgozbiór liczy ponad 60 tys. tomów.

Biblioteka Raczyńskich przy ul. Lodowej została zamknięta pod koniec marca ubiegłego roku z powodu gruntownego remontu, polegającego na wymianie wszystkich instalacji, wymianie okien i przebudowie pomieszczeń. W ramach inwestycji wybudowano również windę dla osób niepełnosprawnych i starszych oraz z problemami ruchowymi.

– Już 4 marca Filia 4 przy ul Lodowej powita czytelników po remoncie. Oficjalne otwarcie z udziałem Prezydenta Miasta Poznania odbędzie się o godzinie 11:00. Placówkę utworzono w 1950 roku, a od 1963 roku mieści się ona w lokalu przy ul. Lodowej. Wiosną 2019 roku filia została zamknięta z uwagi na konieczność przeprowadzenia remontu. Pierwszy przetarg unieważniono i w wyniku kolejnego znaleziono wykonawcę, z którym w czerwcu podpisano umowę. Remont, który został przeprowadzony w filii, zakładał m in. wymianę instalacji, zainstalowanie windy, wyremontowanie i odnowienie wnętrz. Przestrzeń urządzono tak, żeby Czytelnicy mieli lepszy dostęp do półek i regałów. Do dyspozycji użytkowników jest też wygodna czytelnia. W pomieszczeniach bez problemu będzie można organizować spotkania autorskie lub warsztaty. Myśląc o nowej aranżacji postanowiono zachować elementy, które tworzyły niezaprzeczalny klimat tej placówki: odrestaurowano m.in. biurka, część regałów oraz wyjątkowe ekspozytory do prasy. Remont Filii 4 kosztował ponad dwa i pół miniona złotych, największą część tej kwoty (ponad 2 miliony) przeznaczono na roboty budowlane i instalacyjne. Dzięki działaniom Biblioteki Raczyńskich i pracom w Filii 4 nie tylko lokal biblioteczny, ale cały budynek został podłączony do miejskiego cieplika, jako pierwszy spośród niskich budynków Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Poza tym do filii zakupiono nowe meble (wbudowane i wolnostojące) oraz regały – tłumaczy portalowi lazarz.pl Katarzyna Wojtaszak, rzecznik prasowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

– Zgodnie z założeniami prace remontowe trwały pół roku, czyli do grudnia 2019 roku. Styczeń i luty to czas gdy w filii trwają prace bibliotekarskie, związane aranżacją wnętrza, a przede wszystkim rozpakowaniem i nowym ułożeniem 60 tysięcznego księgozbioru, a także skontrum, czyli kontrolnym spisem książek. Wszystkie książki były poddane retrokonwersji, czyli zostały wpisane do systemu komputerowego. Dzięki temu placówka będzie już udostępniać księgozbiór na elektroniczną kartę biblioteczną, a nie w starym systemie tzw. kieszonek czytelniczych. Czytelnicy posiadający elektroniczną kartę Biblioteki Raczyńskich będą mogli z niej korzystać, a ci , którzy jeszcze nie korzystali z elektronicznego wypożyczania otrzymają kartę przy pierwszej wizycie w Bibliotece. Dzięki włączeniu placówki przy Lodowej do systemu, jej czytelnicy będą mogli kontrolować w internecie termin zwrotu wypożyczonych przez siebie zbiorów, a także sprawdzać dostępność książek w katalogu on line – dodaje Katarzyna Wojtaszak.

Zbiory Filii 4 przy Lodowej 4 liczą ponad 60 tysięcy książek i jest to największy księgozbiór spośród wszystkich filii Biblioteki Raczyńskich. Na czytelników czeka też ok. 600 audiobooków, ponad 3 tys. filmów, a także 40 tytułów czasopism.

Otwarcie Biblioteki Raczyńskich przy Lodowej odbędzie się w środę, 4 marca. O godz. 11:00 placówkę otworzy prezydent Jacek Jaśkowiak, zaś po południu o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Kordubą i prof. Jerzym Borowczykiem, autorami "Kroniki Miasta Poznania" poświęconej ulicy Głogowskiej.


Komentarze (5)

18-02-2020 12:59:57
eka z małeki
@pyra-jak bardzo się ciesze z otwarcia biblioteki wiedzą ci którzy mnie znają.Złości itp,itd nie sieje i nie dzieli społeczeństwo a na każdym kroku słowem i czynem ...czy muszę pisać kto?Co do xsięży i krk to ta zła historia trwa już 2000 lat,tam też należy szukać żródeł opisanych postępowań,a jest dużo niezależnych i potwierdzonych żródeł!!!POLECAM zaznajomienie się!!!Zaznaczam,że nie kieruję się najmniejszą nienawiścią,natomiast reagowałem,reaguję i będę zwalczał wszelkie jej objawy zawsze i wszędzie!!!!!!!!!!!!!!! eka
18-02-2020 10:32:31
pyra
Zamiast sie cieszyc, ze filia biblioteki bedzie otwarta i piekna po remoncie to ciagle jakies super glupie komentarze. Co sie porobilo z polskim spoleczenstwem ??? Sami siebie obczerniaja, szkaluja i najchetniej wbili by noz w plecy, wcale nie trzeba ani ksiezy ani "teczowych" ani PiSu ani PO, Polak ma we krwi zlosc, nienawisc, wrednosc, zlosliwosc i klotliwosc. Z pokolenia na pokolenie coraz gorzej. Najbardziej smuci, ze nie ma na to ratunku.
17-02-2020 12:10:46
eka z małeki
@As-a może by taki facio w kiecce???czarnej albo i lepiej purpurowo/fioletowej!!!Nareszcie byłoby gooodnie i sprawiedliwie cooooooooooooooo????????????? eka
15-02-2020 19:36:24
As
A po co ten tęczowy pionek tu?? Pewnie sterczewski jego podnozek będzie za nim latal
13-02-2020 17:53:59
mieszkanka
Czekam z niecierpliwością na otwarcie. Bardzo się cieszę, że mamy bibliotekę na Dolnym Łazarzu i że miasto w nią zainwestowało.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

11

paź

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Jubileusz 10-lecia 5.Poznańskiej Drużyny Harcerskiej "Wagabunda"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: