Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Łączy nas miłość do gór" – Klub "Grań" obchodził pół wieku istnienia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Łączy nas miłość do gór" – Klub "Grań" obchodził pół wieku istnienia
09-02-2020 00:35   Janusz Ludwiczak
Dokładnie w styczniu 1970 roku miłośnicy gór i sympatycy pieszych wypraw postanowili założyć Klub Górski "Grań", który w minioną sobotę obchodził złoty jubileusz.

Jubileusz 50-lecia był okazją do wspomnień i podsumowań. Podczas uroczystości odznaczono i nagrodzono kilku członków klubu za wieloletnie zasługi.

– Klub "Grań" liczy obecnie 45 członków. Ubolewamy, że młodzi nie chcą się zapisywać, ale mam nadzieję, że to się niebawem zmieni. Organizujemy nie tylko prelekcje, ale również wspólne wyjazdy od tych po Wielkopolsce, by nabrać formy, do tych w wysokie pasma górskie. Dobrze jest być wśród ludzi, którzy mają taką samą pasję i zamiłowanie, łączy nas miłość do gór – powiedział Stanisław Dankowski, prezes Klubu Górskiego "Grań" przy poznańskim oddziale PTTK.

Początku Klubu Górskiego "Grań" sięgają października 1969 roku, kiedy to Marian Chudy podczas czwartego kursu dla kandydatów na Przodowników Turystyki Górskiej zaproponował utworzenie Klubu Górskiego "Grań". W pierwszych latach działalności członkowie grupy penetracyjnej zaliczyli Sudety, Tatry polskie i słowackie, a już w latach 70. klubowicze odkryli góry w różnych regionach Europy: od Bułgarii i Rumunii po Słowację i Czechy, i to szczyty sięgające wysokości 2900 m n.p.m.

W ciągu 50-letniej działalności członkom Klubu Górskiego "Grań" udało się zdobyć m.in. grecki Olimp Mytikas (2917 m n.p.m.), Chamonix wraz z wejściem na lodowiec Mer de Glace oraz wjechano też na wysokość 3842 m n.p.m na Aiguille du Midi by podziwiać z tej wysokości Mont Blanc.

Byli też tacy miłośnicy gór, jak Ewa i Maciej Nowak, którzy weszli na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) czy na Margerittę (5113 m n.p.m.), natomiast grupa w składzie Lucyna Grzelak, Marian Chudy, Andrzej Szura i Leszek Zagórski weszli na Toubkal (4167 m n.p.p.).

Na koncie miłośników gór z Klubu "Grań" są praktycznie wszystkie pasma górskie: Tatry, Alpy, Himalaje czy Pireneje.

Prawdziwymi rekordzistami są jednak: Janusz Rochowski, który stanął na Aconcagua (6962 m n.p.m.), Parchamo Peak (6272 m n.p.m.), Nido de Condores (5560 m n.p.m.), Kala Patar (5545 m n.p.m.), Chola La (5420 m n.p.m.) czy Thorung La (5416 m n.p.m.) oraz Franciszek Borzyszkowski i Jerzy Rogal, którzy aż 90 dni spędzili w Indiach, Nepalu, Cejlonie, Singapurze, Bangladeszu i Tajlandii. Grupa w składzie Lucyna Grzelak, Danuta Ożgo, Zdzisław Ożgo, Ewa Trepińska może się za to pochwalić dotarciem w najodleglejszy zakątek świata - na stok wulkanu Fudżi (3776 m n.p.m.) na wyspie Honsiu w Japonii (122° długości geograficznej na wschód od Poznania).


Fot: Wojciech Wysocki (1-21), Janusz Ludwiczak (22-25)

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

maj

do 02-06-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"ITM Industry Europe 2023" - Przemysł Ery Cyfrowej
Targi Logistyki Magazynowania i Transportu
Salon: Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle

01

cze

Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
Bieg przez Wielką Brytanię im.M. Zawiei
w godz. 15:00-19:00

02

cze

17:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
III Piknik Łazarski

03

cze

09:00
Szkoła Podstawowa nr 10 ul. Jarochowskiego (przy Ściegiennego)
XVI Turniej Charytatywny im. Macieja Zawiei

Szkoła Podstawowa nr 9 ul. Łukaszewicza 9/13
Festyn
• dmuchane zamki,
• piłkarski dart,
• turniej piłkarski,
• pokazy jujitsu,
• saperzy,
• turniej rowerowy,
• pokazy akrobatyki,
w godz. 9:00-12:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: