Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W ciągu ostatniego roku Łazarz wyludnił się o ponad pół tysiąca mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W ciągu ostatniego roku Łazarz wyludnił się o ponad pół tysiąca mieszkańców
04-02-2020 07:30   Janusz Ludwiczak
Pod koniec ubiegłego roku na Łazarzu mieszkało 29 700 osób – o 554 mniej niż rok wcześniej. Co ciekawe jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Wyludnia się nie tylko Łazarz, ale cały Poznań, w którym zamieszkuje obecnie 492 808 osób. Według prognozy demograficznej opracowanej przez prof. dr hab. Jana Paradysza z Uniwersytetu Ekonomicznego dla Wydziału Rozwoju Miasta dzielnica jeszcze bardziej wyludni się i będzie liczyć nieco ponad 23 tysiące mieszkańców.

Według danych Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz Łazarz liczy obecnie 29 700 mieszkańców, z czego 28 460 zameldowanych jest na pobyt stały, 1 240 na pobyt czasowy.

Dla porównania rok temu, 31 grudnia 2018 r. na Łazarzu mieszkało 30 254 osób, a pod koniec 2017 r. – 31 236. 10 lat temu – 36 487, zaś w 2000 r. – 45 730.

Wyludnia się nie tylko Łazarz, ale i cały Poznań, który nie jest już półmilionowym miastem. Pod koniec ubiegłego roku liczba mieszkańców stolicy Wielkopolski wynosiła 492 808 mieszkańców (z czego 475 545 na pobyt stały). Poznań półmilionowym miastem był po raz ostatni w 2014 roku, kiedy to liczba mieszkańców wynosiła 501 604.

Proces wyludniania będzie jednak nieunikniony. W 2015 roku na zlecenie Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania została opracowana prognoza demograficzna do 2050 roku dla wszystkich jednostek pomocniczych - rad osiedli, z której wynika, że liczba mieszkańców całego Poznania ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

– Wobec trwającej już od ponad dwudziestu lat niekorzystnej ewolucji urodzeń i migracji między Poznaniem i sąsiednimi gminami trudno oczekiwać wzrostu liczby ludności Poznania. Procesy depopulacyjne występują obecnie nie tylko wielu dużych skupiskach miejskich, ale także w miejscowościach należących do pozostałych kategorii wielkościowych. Obszary wiejskie w coraz mniejszym stopniu stanowią rezerwuar ludnościowy dla dużych miast. Prognoza zakłada postępujący spadek liczby ludności w Poznaniu. W latach 2015-2050 zmniejszy się o 98,6 tys. osób, tj. o 19%. O 38 % nastąpi wzrost liczby liczebności dla grupy ludności w wieku 65+. Będzie związany z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Problem ten dotknie nie tylko Poznań, ale również inne największe miasta i pozostałe tereny kraju – wskazuje prof. Jan Paradysz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prognoza prof. Jana Paradysza przewiduje silne zróżnicowanie w rozwoju demograficznych jednostek pomocniczych. W centrum miasta i na terenach osiedli z okresu PRL-u nastąpić ma ubytek ludności - największy na osiedlach: Grunwald Północ, Stary Grunwald i Żegrze. Natomiast na Osiedlu Fabianowo-Kotowo liczba ludności wzrośnie trzyipółkrotnie, na Osiedlu Morasko-Radojewo - dwukrotnie. Niewielki wzrost zaludnienia ma jednak objąć niektóre osiedla położone bliżej centrum jak Ostrów Tumski-Śródkę i Wildę. Tereny, na których prognozowany jest największy rozwój demograficzny należą przeważnie do perspektywicznych obszarów związanych z możliwością zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniowe dużych, obecnie wolnych terenów.

– Zmiany demograficzne wywierać będą silny wpływ na rynek pracy, szkolnictwo oraz popyt na usługi dla osób starszych. Problemem może być także zmniejszenie liczby podatników, co może skutkować spadkiem wpływów do budżetu miasta z tytułu podatki PIT – zauważa prof. Jan Paradysz.

Według opracowanej prognozy ludności w ciągu najbliższych pięciu latach z Łazarza wyprowadzi się 2 tysiące osób. W kolejnych dziesięciu latach liczba mieszkańców zmniejszy się o ponad 3 tysiące. Podobnie będzie w kolejnej dekadzie. W 2050 roku liczba mieszkańców Osiedla Św. Łazarz ma wynieść 23 050, tym samym w porównaniu do 2015 roku zmniejszy się o ponad 11 tysięcy.

W ciągu najbliższych 30 lat najbardziej zmaleje grupa między 25 a 39 rokiem życia. Zwiększy się natomiast grupa ludzi powyżej 65. roku życia.

Liczba mieszkańców Łazarza w latach 2000-2019:

Prognoza demograficzna na Osiedlu Święty Łazarz w latach 2015-2050:


Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim

27

mar

14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+

29

mar

do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków

19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz

05

kwi

do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: