Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W ciągu ostatniego roku Łazarz wyludnił się o ponad pół tysiąca mieszkańców - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W ciągu ostatniego roku Łazarz wyludnił się o ponad pół tysiąca mieszkańców
04-02-2020 07:30   Janusz Ludwiczak
Pod koniec ubiegłego roku na Łazarzu mieszkało 29 700 osób – o 554 mniej niż rok wcześniej. Co ciekawe jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Wyludnia się nie tylko Łazarz, ale cały Poznań, w którym zamieszkuje obecnie 492 808 osób. Według prognozy demograficznej opracowanej przez prof. dr hab. Jana Paradysza z Uniwersytetu Ekonomicznego dla Wydziału Rozwoju Miasta dzielnica jeszcze bardziej wyludni się i będzie liczyć nieco ponad 23 tysiące mieszkańców.

Według danych Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz Łazarz liczy obecnie 29 700 mieszkańców, z czego 28 460 zameldowanych jest na pobyt stały, 1 240 na pobyt czasowy.

Dla porównania rok temu, 31 grudnia 2018 r. na Łazarzu mieszkało 30 254 osób, a pod koniec 2017 r. – 31 236. 10 lat temu – 36 487, zaś w 2000 r. – 45 730.

Wyludnia się nie tylko Łazarz, ale i cały Poznań, który nie jest już półmilionowym miastem. Pod koniec ubiegłego roku liczba mieszkańców stolicy Wielkopolski wynosiła 492 808 mieszkańców (z czego 475 545 na pobyt stały). Poznań półmilionowym miastem był po raz ostatni w 2014 roku, kiedy to liczba mieszkańców wynosiła 501 604.

Proces wyludniania będzie jednak nieunikniony. W 2015 roku na zlecenie Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania została opracowana prognoza demograficzna do 2050 roku dla wszystkich jednostek pomocniczych - rad osiedli, z której wynika, że liczba mieszkańców całego Poznania ulegnie znacznemu zmniejszeniu.

– Wobec trwającej już od ponad dwudziestu lat niekorzystnej ewolucji urodzeń i migracji między Poznaniem i sąsiednimi gminami trudno oczekiwać wzrostu liczby ludności Poznania. Procesy depopulacyjne występują obecnie nie tylko wielu dużych skupiskach miejskich, ale także w miejscowościach należących do pozostałych kategorii wielkościowych. Obszary wiejskie w coraz mniejszym stopniu stanowią rezerwuar ludnościowy dla dużych miast. Prognoza zakłada postępujący spadek liczby ludności w Poznaniu. W latach 2015-2050 zmniejszy się o 98,6 tys. osób, tj. o 19%. O 38 % nastąpi wzrost liczby liczebności dla grupy ludności w wieku 65+. Będzie związany z postępującym starzeniem się społeczeństwa. Problem ten dotknie nie tylko Poznań, ale również inne największe miasta i pozostałe tereny kraju – wskazuje prof. Jan Paradysz z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Prognoza prof. Jana Paradysza przewiduje silne zróżnicowanie w rozwoju demograficznych jednostek pomocniczych. W centrum miasta i na terenach osiedli z okresu PRL-u nastąpić ma ubytek ludności - największy na osiedlach: Grunwald Północ, Stary Grunwald i Żegrze. Natomiast na Osiedlu Fabianowo-Kotowo liczba ludności wzrośnie trzyipółkrotnie, na Osiedlu Morasko-Radojewo - dwukrotnie. Niewielki wzrost zaludnienia ma jednak objąć niektóre osiedla położone bliżej centrum jak Ostrów Tumski-Śródkę i Wildę. Tereny, na których prognozowany jest największy rozwój demograficzny należą przeważnie do perspektywicznych obszarów związanych z możliwością zagospodarowania pod budownictwo mieszkaniowe dużych, obecnie wolnych terenów.

– Zmiany demograficzne wywierać będą silny wpływ na rynek pracy, szkolnictwo oraz popyt na usługi dla osób starszych. Problemem może być także zmniejszenie liczby podatników, co może skutkować spadkiem wpływów do budżetu miasta z tytułu podatki PIT – zauważa prof. Jan Paradysz.

Według opracowanej prognozy ludności w ciągu najbliższych pięciu latach z Łazarza wyprowadzi się 2 tysiące osób. W kolejnych dziesięciu latach liczba mieszkańców zmniejszy się o ponad 3 tysiące. Podobnie będzie w kolejnej dekadzie. W 2050 roku liczba mieszkańców Osiedla Św. Łazarz ma wynieść 23 050, tym samym w porównaniu do 2015 roku zmniejszy się o ponad 11 tysięcy.

W ciągu najbliższych 30 lat najbardziej zmaleje grupa między 25 a 39 rokiem życia. Zwiększy się natomiast grupa ludzi powyżej 65. roku życia.

Liczba mieszkańców Łazarza w latach 2000-2019:

Prognoza demograficzna na Osiedlu Święty Łazarz w latach 2015-2050:


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (18)

08-02-2020 15:51:42
rodzic
do Ag; Proszę o zapoznanie się z zasadami naboru do przedszkoli.To nie widzimisie przedszkola tylko punkty które ustalane są centralnie.Nie jest to dobre ale na to pracownicy przedszkola nie mają na to wpływu.
08-02-2020 10:12:14
rex
Puste mieszkania, upadające sklepy czy wystarczy przejść się Głogowską w sobotnie popołudnie i już mamy odpowiedź dlaczego tak jest
06-02-2020 11:47:40
Aq
Osobiście jeżdżę z czterolatką codziennie do przedszkola autobusem i nie uważam, żeby jakoś specjalnie utrudniało nam to życie. Na początku woziłem ją samochodem, potem autobus okazał się wygodniejszy, głównie ze względu na (tak!) brak konieczności szukania miejsca postojowego. Swoją drogą - wolałbym odprowadzać ja na piechotę do najbliższego przedszkola, ale nigdzie na Łazarzu się nie dostała. Kłania się brak rejonizacji, ale to temat na inną dyskusję. Dziecku podoba się taka podróż, nie boi się świata i ludzi. W zasadzie chodzi o to, żeby ci którzy naprawdę nie potrzebują, nie jeździli wszędzie samochodami. Rozumiem, że nie każdy ma po drodze autobusem czy tramwajem, ale często ma a i tak jeździ. Albo wożenie 14-latków... Litości. Wracając do tematu głównego - mieszkanie na Łazarzu bardzo mi się podoba (a mam porównanie, bo wcześniej mieszkałem na Dębcu i na Starołęce), w dużej mierze ze względu na to, że mam tu wszędzie blisko. Kilka tras tramwajowych do wyboru jeśli gdzieś jadę, kilka stacji roweru miejskiego, parki, sklepy, przedszkola (jeśli będą łaskawe przyjąć dziecko mieszkające ulicę obok...) i szkoły (te już na szczęście muszą je przyjąć). Roczny przebieg auta po przeprowadzce zmalał mi do... 6 tys km. Dobrze mi się tu mieszka.
06-02-2020 00:50:18
e-raf
@M.M dlaczego uważasz, że krytyka kogoś lub czegoś ma być obraźliwa? Nie miałem takiego zamiaru! Zwróciłem uwagę na mankamenty językowe w jakiejś wypowiedzi, żeby zaapelować o wyższą kulturę języka. Nie bój się, nie wychodzę z założenia, że jestem nieomylny. A co do moich błędów: faktycznie w ferworze dyskusji uciekły mi niechcący konkretne słowa i tyle... Chcę jeszcze odpowiedzieć @Aq: na pewno znajdą się jacyś rodzice, którzy nie musieliby podwozić dziecka samochodem do szkoły, ale większość po prostu potrzebuje tego pojazdu, żeby podwieźć dziecko, a potem jechać do pracy. Jeśli ich praca jest poza miastem, to jest zrozumiałe, że chcą możliwie szybko do tej pracy się dostać. Przy szkole podstawowej na ul. Jarochowskiego/Winklera zastosowano bardzo dobry pomysł: zabezpieczono miejsce na poboczu ulicy, żeby rodzice mogli spokojnie zatrzymać samochód, wysadzić dziecko i zaraz potem jechać dalej wg hasła: podwieź dziecko i jedź dalej. Koło szkoły podstawowej przy ul. Dmowskiego nie uświadczysz takiego miejsca oprócz ew. bezpańskiego klepiska z b. wysokim krawężnikiem. Czy naprawdę nie można znaleźć rozwiązań, które by satysfakcjonowały wszystkie strony? Nie traktujmy samochodu tylko jako "blachosmrodu", ale jako narzędzie codziennego (jeśli jest taka potrzeba) albo co najmniej częstego użytku, bo do tego jest przeznaczony.
05-02-2020 20:18:30
Słoina
Niech ceny mieszkań dalej rosną, to w dzielnicy zistaną studenci, seniorzy i właściciele mieszkań na wynajem :)
05-02-2020 09:25:40
M.M
@e-raf jak już kogoś krytykuje się za błędy to może wcześniej warto przyjrzeć się swoim : "A co podanych statystyk: liczby mówią same za siebie", "Faktem jest, że pewnych ogólnych trendów nie da się uniknąć. Ale faktem jest również......" Ech
05-02-2020 09:18:55
M.M
Ciekawa tendencja. Mieszkańców coraz mniej, a samochodów pod moim blokiem coraz więcej i problem z parkowaniem coraz większy. I to na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy.
05-02-2020 08:11:01
Aq
Dodam jeszcze tylko, że jeśli ktoś ma 50, czy 60 lat to faktycznie może nie mieć w gronie swoich znajomych osób, które tu mieszkają, a nie są zameldowane. Wśród dwudziesto czy trzydziestolatków sytuacja wygląda zupełnie inaczej. A w naturalny sposób jest tak, że tych starszych ubywa, a młodszych przybywa. I tak, student czy Ukrainiec wynajmujący tu pokój też jest mieszkańcem Łazarza, nie tylko pan Stachu co mieszka tu pół wieku. Naprawdę, wyludnia to się przykładowo Konin, a nie Poznań, a już tym bardziej nie śródmiejskie dzielnice jak nasz Łazarz. Zmieniają się struktury mieszkańców, to wszystko ciągle żyje, nie patrzmy ślepo w statystki, bo zaczynamy dostrzegać te słynne trzy nogi u psa.
05-02-2020 07:56:22
Aq
@e-raf - ale to, że rodzice podwożący dzieci do szkoły generują korki to prawda i ferie to pokazują. Popatrz jak wyglądają ulice w tym i w poprzednim tygodniu! Liczba zameldowanych spada - to jedyny fakt w tej sprawie. Resztę możemy dopowiedzieć sobie sami. Drodzy sceptycy, znacie ludzi, którzy wynajmują mieszkania na zasadach rynkowych (nie komunalne, socjalne, zakładowe, policyjne itp.)? To popytajcie ilu ma meldunek.
04-02-2020 23:41:04
e-raf
Sprzeczne opinie lub ocena sytuacji wobec tych danych są wręcz powalające. Każdy interpretuje to i nagina do swoich poglądów. Przy okazji: ludzie drodzy (szczególnie niejaki "statystyku") zadbajcie jeszcze o w miarę czytelny język! To lekceważenie zasad interpunkcji i często niepoprawna pisownia po prostu rozkładają jakąkolwiek wypowiedź! Niewiele daje się z tego zrozumieć!!! A co podanych statystyk: liczby mówią same za siebie. Faktem jest, że pewnych ogólnych trendów nie da się uniknąć. Ale faktem jest również, że obecna ekipa rządząca miastem, czyli p. Jaśkowiak i spółka skutecznie przyczynia się do wyludnienia miasta i opuszczania go przez dotychczasowych stałych mieszkańców. Jeśli np. p. Jaśkowiak poprzez facebooka z charakterystyczną dla siebie nonszalancją potrafi stwierdzić, że niechlubne trzecie miejsce Poznania wśród najbardziej zakorkowanych miast w Polsce to nie powód do wyciągnięcia odpowiednich wniosków w tej sytuacji, tylko niemalże powód do dumy... i że np. to rodzice, którzy podwożą dzieci do szkoły, przyczyniają się do zwiększenia korków...(!), to ja chciałbym zapytać: jakim prawem on ogłasza tak autorytarne i absurdalne wyroki? Jeśli rodzic podwozi dziecko do szkoły, to widocznie jest to konieczność, a nie kaprys. Dlaczego przy szkołach brakuje miejsc postojowych, gdzie dziecko można bezpiecznie wysadzić i jechać dalej?! Ta ekipa nie bierze pod uwagę rozwiązań kompromisowych
04-02-2020 21:21:02
morlock
Bzdura roku! Poczytaj se Autorze blachy zapychające miesiącami Łazarz i dodaj "motele" dla ukraińskich kierowców dalekich tras, (i/lub)żaków urządzane przez byłych łazarzan w lokalach z których tak naprawdę nigdy nie zrezygnowali (i nie remontowali). Tak więc do rankingu FAWELI ROKU prócz Rio I Mex dodaję Oś. Św. Łazarza
04-02-2020 15:15:03
czytelnik
Ciekawe jest to że w ostatnim roku gwałtownie przybyło mieszkańców zameldowanych na pobyt czasowy, szczególnie że był to rok wyborczy, przypadek.Nie sądzę.
04-02-2020 13:34:53
Aktywisci
A zapomnialem sytuacja na pewno sie zmieni dzieki naszym kochanyn spolecznikom, ktorzy dzielnie wywalczyli dla nas strefe platnego parkowania. Ku chwale polepszenia jakosci zycia xD Glogowska na pewno zacznie tetnic zyciem i klientami. Zlote eldorado bedzie gdy jeszcze zweżą glogowska i zabiora te wstretne miejsca dla blachosmrodow. Wtedy bedzie pieknie
04-02-2020 13:30:48
Aktywiści
Brawo, dajmy jeszcze wiecej poduszek berlińskich, zrobmy 100% uliczec jednokierunkowych , zabierzmy miejsca do parkowania na pewno ludzie beda chcieli tutaj mieszkac i zyć. Dobrze ze juz nie mieszkam w tym chorym zaglebiu jedyne co tam fajnego dla mieszkanca to kawalek zieleni arena.
04-02-2020 11:41:23
ststystyk statystyka
3 opcje trzeba wziasc pod uwagę owa statystyka według której jest obliczany ten spadek mieszkanców jest oparata o osoby zameldowane i tu sie zgadza ta liczba osób maleje dlaczego??. Ludzie sie wyprowadzają pod miasto zmieniaja dzielnice itd ale z racji prawa chroniącego lokatorów ponad 90% wynajmujacych nie melduje najemcy w lokalu ba zastrzega sobie by najemca miał meldunek gdzie indziej .Po drugie lazarz nie jest az tak ciekawa dzielnica ponieważ jest tu ponad 70% mieszkań w kamienicach a ludzie nie zbyt chętnie chcą kupować i remontować takie lokale wola nowsze budownictwo to sa wieksze koszty ogrzewania itd. Oczywiście sa inwestorzy wykopujący całe kamienice dzieląc je na jeszcze więcej mieszkań i wynajmujących wiadomo bez meldunku i z 30 mieszkańców robi się 1 do 4 zameldowanych. Ale ogólna liczba faktycznie osób zamieszkujących łazarz wcale nie maleje a wręcz odwrotnie . Przy wynajmie liczy sie lokalizacja a tu łazarz jest atrakcyjna lokalizacja. I generalnie to dotyczy calego poznania liczba właścicieli mieszkań i osób zameldowanych maleje ale liczba realna mieszkańców utrzymuje sie na poziomie a nawet rośnie .
04-02-2020 11:39:26
toms
@Aq: To masz niesamowite poczucie humoru... jak widzisz podani są również na pobyt czasowy. Ile masz tych studentów? Po Głogowskiej i upadających sklepach widać, że niestety miasto się wyludnia.
04-02-2020 11:28:22
as
Ta widac to zwlaszcza na Glogowskiej ktora zieje pustkami...
04-02-2020 08:18:06
Aq
Teoria... a w praktyce te liczby obejmują mieszkańców, którym chciało się albo którzy mogli załatwić meldunek. A wynajmujący, których z roku na rok jest coraz więcej, są często poza statystykami. I prawdopodobnie realnie liczba mieszkańców cały czas rośnie.
Aktualności
Niezapominajka
04

gru

Rynek Łazarski
Otwarcie Rynku Łazarskiego

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Animal Fest" - targi zoologiczne
"Hobby" - salon modelarstwa

do 05-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Flyball Racing 2021 - wyścigi psich sztafet

10

gru

do 12-12-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"FIT-EXPO 2021" - targi fitness & Sport Park

do 12-12-2021
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festiwal Rzeźby Lodowej "Poznań Ice Festival 2021"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: