Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

30 marca ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego. Kupcy nie są zadowoleni {► FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
30 marca ruszy przebudowa Rynku Łazarskiego. Kupcy nie są zadowoleni {► FILM}
13-01-2020 05:35   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek podpisana zostanie umowa z wykonawcą na przebudowę Rynku Łazarskiego, która ruszy 30 marca. Tego samego dnia rozpocznie działalność tymczasowe targowisko na boisku Zespołu Szkół Muzycznych przy ul. Głogowskiej. Kupcy nie są zadowoleni z planowanej inwestycji. Obawiają się, że nowy Rynek Łazarski straci podstawową funkcję handlową. Co ciekawe od stycznia jeszcze nim ruszył remont spółka Targowiska podniosła opłaty za korzystanie ze straganów.

Dziś o godz. 10:00 w Urzędzie Miasta Poznania ma zostać podpisana umowa z wykonawcą, na przebudowę Rynku Łazarskiego.

Jak już informowaliśmy miasto trzykrotnie ogłaszało przetarg na tą inwestycję. Do pierwszego zamówienia nie zgłosiła się żadna firma. Początkowo zakładano, że realizacja inwestycji wraz z przygotowaniem projektu nie przekroczy 10 mln zł. Pierwotnie remont Rynku Łazarskiego miał rozpocząć się już w czerwcu 2018 r. i miał zakończyć się w tym roku. Rada Osiedla Św. Łazarz poprzedniej kadencji zorganizowała nawet festyn na pożegnanie Rynku Łazarskiego.

Następnie magistrat ogłosił drugi przetarg, jednak w marcu przetargu znów nie rozstrzygnięto. Do realizacji inwestycji zgłosiła się jedynie firma Budimex, która za przebudowę Rynku Łazarskiego zażądała ponad 56,6 mln zł (56 574 159,35 zł). Miasto na realizację zamówienia zamierzało wówczas przeznaczyć 35 milionów złotych, czyli o blisko 21,6 mln zł mniej niż zakładał inwestor.

We wrześniu ogłoszono trzeci przetarg, do którego stanęły trzy firmy. Ich oferty opiewały na kwotę od ponad 42 mln zł do blisko 54 mln zł (Skanska – 42 393 055,48 zł, Budimex – 43 413 462,41 zł oraz Jakon – 53 742 706,74 zł). Najtańsza oferta przekraczała budżet o 7 393 055,48 zł.

W końcu podczas ostatniej sesji, która odbyła się 3 grudnia Rada Miasta Poznania zgodziła się na dołożenie 6,9 mln zł na przebudowę Rynku Łazarskiego.

W połowie grudnia Wydział Zamówień i Obsługi Urzędu Miasta Poznania ogłosił wybór najkorzystniejszej oferty na przebudowę Rynku Łazarskiego. Inwestycję tą, na kwotę 42 393 055,48 zł zrealizuje firma Skanska SA z Warszawy, która na Łazarzu zrealizowała m.in. UBIQ Business Park przy zbiegu Ułańskiej, Grunwaldzkiej i Ułańskiej, wybudowała dom studencki "Karolek" przy ul. Rokietnickiej, a w Poznaniu zrealizowała m.in. część zachodniej obwodnicy S11, wybudowała nową wieżę kontroli ruchu na Ławicy, przebudowała Salę Wielką CK Zamek czy ostatnio zrealizowała kompleks biurowy na terenie dawnego dworca PKS.

Prace mają rozpocząć się 30 marca. Tego samego dnia rozpocznie funkcjonowanie tymczasowe targowisko, które znajdzie się na boisku Zespołu Szkół Muzycznych i zespołu szkół katolickich przy Głogowskiej.

Tymczasem jeszcze nim ruszył remont spółka Targowiska podniosła kupcom opłaty za korzystanie ze straganów.

– Podwyżki opłat zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2020 r. na wszystkich targowiskach zarządzanych przez Spółkę "Targowiska". Podniesienie opłat miesięcznych jest konieczne z uwagi na wejście w życie z początkiem tego roku Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz o wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 roku, dotyczy to wynagrodzeń pracowników firm zewnętrznych świadczących usługi sprzątania dla naszej spółki, które przystępując do przetargu na sprzątanie kalkulują ceny z uwzględnieniem wyższych wynagrodzeń dla swoich pracowników czy zleceniobiorców. Jest to czynnik niezależny od spółki. Podwyżka opłat na targowiskach jest konieczna również w związku z ustawą, która dotyczy wywozu odpadów. Stawka za tę usługę w roku 2019 była wyższa niż w poprzednich latach, a od dnia 01 stycznia 2020 roku będzie jeszcze wyższa – tłumaczy Lidia Bzdenga-Antoniewicz z biura Zarządu Spółki "Targowiska".

Kupcom nie podoba się nowy Rynek Łazarski. Ich zdaniem wystarczyłoby tylko wyremontować nawierzchnię i postawić nowe zadaszone stragany.

– Ja stoję tutaj 45 lat. Można przebudować, ale ogromna jest cena. Wystarczyłoby postawić nowe stragany, wymienić posadzkę. Oby się nie okazało, że nowy Rynek Łazarski będzie świecić pustkami. Zastanawiam się czy przeniosę się tam na Głogowską. Kiedyś ten rynek tętnił życiem, ludzie chętnie przychodzili, kupowali owoce i warzywa – przyznaje Irena.

– Ten rynek nie będzie dla nas, tylko realizacją wizji architekta. Tam będzie brakować miejsc parkingowych. Nie przeniosę się na Głogowską, bo będzie tam brakować miejsc parkingowych i nie mogę nosić towaru przez całą ulicę – uważa Paulina.

– Jesteśmy bardzo niezadowoleni, to zbyt duża inwestycja. Tutaj przydałyby się tylko nowe stragany. Byliśmy poinformowani o fakcie dokonanym, nie mieliśmy zbyt wiele do powiedzenia. Jestem tutaj 10 lat, ale moja mama targowała przez 30 lat. Spadł ruch, Biedronki zrobiły swoje – wskazuje Helena.

– Remont jest konieczny, ale wystarczyłoby zrobić kostkę i zadaszenie, by woda nie leciała na głowę klienta. Tyle milionów wywali się w błoto – zaznacza Krzysztof.

– Naszą wspólną troską jest, aby inwestycja przebiegła sprawnie, a także pomoc kupcom w organizacji tymczasowego targowiska oraz ułatwienie dotarcia do niego klientom. Chcemy by Rynek Łazarski był w nowym wydaniu centrum życia Łazarza, a także przyciągał mieszkańców innych rejonów Poznania. Ponadto, oprócz podstawowej funkcji - handlowej, służył również wydarzeniom społecznym i kulturalnym oraz odpoczynkowi – przekonuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Przebudowa Rynku Łazarskiego zakłada, że targowisko ma zostać zadaszone i będzie w formie koła. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową przeznaczoną dla okazjonalnych jarmarków. Zlikwidowana ma zostać jezdnia prowadząca przez środek Rynku Łazarskiego - łącząca Małeckiego z Dmowskiego. Ruch ma odbywać się dookoła płyty, wokół kamienic ulicą dwukierunkową. Piesi zyskają szersze chodniki, a przy budynkach pojawi się nowa zieleń.

Z kolei na tzw. "Lejku Łazarskim", czyli Skwerze im. Kazimierza Nowaka pojawi się strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Z główną płytą rynku plac będzie powiązany schodami. Projektanci przewidzieli również postawienie rzeźby "Eki z Małeki". Ponadto nasadzonych zostanie ponad 70 drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Przebudowa Rynku Łazarskiego ma zakończyć się jesienią przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE: ZDM: "Jesteśmy zdeterminowani, by tą inwestycję zrobić" – przebudowa Kolejowej ruszy w 2021 r.?

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski miał być przebudowany już w 1940 roku

ZOBACZ TAKŻE: Powstał w 1894 roku. Nosił nazwę Humboldtplatz. W ciągu dnia plac obstawiony był wozami konnymi


Komentarze (17)

15-01-2020 08:57:14
pyra
Poznan to takie zadupie, ze podziemny garaz pod rynkiem to jest utopia dla Miasta, wszystko takie bez mysli na przyszlosc, bez glowy i logiki.
14-01-2020 20:34:09
swojak
pod płytą rynku należało pobudować hale garażową. wszyscy by skorzystali, uporządkowano by parkowanie na okolicznych ulicach. a tak lipa i tyle
14-01-2020 14:42:39
pyra
Poznan powinien zmienic nazwe na - Betonowo. Komu zalezy ?, moze spolki miejskie gdzie kazdy z "wysoko-postawionych" na udzialy finansowe, jestem ciekawa skad bedzie beton/plyty, z jakiej firmy i do kogo ta firma nalezy ?
14-01-2020 13:14:57
mieszkanka
Wiem o czym mówisz ja mieszkam tu 60 lat i kupuje na rynku i w pobliżu znam rynek od dziecka i żal co z nim chcą zrobić pamiętam jeszcze murek a na nim trawę już zniszczyli a teraz chcą zniszczyć resztę kto na tym zarobi że mu tak zależy.
14-01-2020 12:58:38
Qshu
@kajka - Podobnie ja Ty mieszkam do lat przy rynku. Podobnie jak Ty robię tam zakupy i totalnie nie rozumiem o czym piszesz. Rozmawiam z wieloma mieszkańcami i zdecydowana większość cieszy się z wprowadzonych zmian. W końcu odzyskujemy przestrzeń do życia!!! Brawo i trzymam kciuki za szybką realizację.
14-01-2020 11:58:11
kajka
@Głos z Małeckiego nie byłam na takim spotkaniu bo pracuje od 10 -19 i nie jest to praca na straganie jak sugerujesz....mieszkam przy rynku i tu tobię zakupy bo nie cierpie tych "spędów bydła" w galeriach handlowych. Rynek zawsze miał swój klimat, który teraz w/g mnie zaniknął , a po przebudowie zniknie całkowicie. Ktoś kto mieszka tu 40 lat i kupuje głównie na rynku i w okolicznych sklepikach to wie o czym mówie. Ale - poczekamy, zobaczymy kto miał racje.... tylko kasy szkoda
14-01-2020 09:38:26
Głos z Małeckiego
@kajka,@z łazarza,@on,@ja A czy Państwo byli na spotkaniach dla mieszkańców? Mam wrażenie, że nie, bo tam na te wszystkie pytania były odpowiedzi. Czy może jednak jesteście kupcami udającymi zatroskanych mieszkańców? Co do parkingu podziemnego - prawdopodobnie 10x większa kwota by nie starczyła, że go wybudować w przyzwoitym rozmiarze. Remont elewacji małej kamienicy bez wymiany okien obecnie kosztuje 400 000.
14-01-2020 00:21:38
ja
Oni i tak nikogo nie słuchają szkoda pisania.
14-01-2020 00:18:53
on
Kupców jest coraz mniej i ceny coraz wyższe jak sie przeniosą netto nie daleko to konkurencja o tym trzeba pomyslec ten kto to wymyslił nie ma o niczym pojecia. A fontanna to nie park w parku jest można isc i popatrzec po co wydawac tyle milionów i zrobic sam beton trawnik juz zmontowali a teraz reszte mieszkańcy chca starego rynku a nie betonu ale kto ich słucha tylko uznają projekty i siebie i biora kase.
13-01-2020 21:09:37
z łazarza
Moim zdaniem, za takie pieniądze można by zrobić: porządną nawierzchnię, halę o lekkiej konstrukcji lub estetyczne stragany. A także dodatkowo (nawet jeśli by to kosztowało więcej, partnerstwa prywatno-publicznego) przy ogólnym braku miejsc parkingowych - podziemny parking. Miałby powodzenie.
13-01-2020 12:56:20
mieszkaniec
Brawo "Ag" i "Głos z Małeckiego"... zgadzam się w 100%. Syf obecnym sprzedawcom odpowiada a i oczywiści samochód musi być pod samym nosem. Nareszcie to miejsce będzie ucywilizowane i z przyjemności będzie się tam robiło codzienne zakupy.
13-01-2020 12:42:34
on
Wygra ten kto wynajmie sklep i zrobi warzywniak
13-01-2020 12:39:35
ja
A kto ze starszych ludzi bedzie chodzil na tymczasowy rynek jak pamietam jak był remont rynku to rynek był na ul Calliera i bojsku przy szkole nr 9 to jest duzo blizej.A nowy rynek to chyba duzy nie wypał dobrze mówia zmienic nawierzchnię i stragany i rynek będzie jak dawniej jak Rynek Łazarski.Do kogos za ten pomysł poszła ładna kasa.
13-01-2020 10:34:34
albańczyk
Zmienić nawierzchnię, stragany, OGRODZIĆ rynek - by po zamknięciu nie koczowali tam kloszardzi, zrobić porządek ze śmietnikami i KONIEC. Co za utopijna koncepcja z tą strefą kultury. A co do kupców to również są sami winni, że obroty spadają. Rynek otwiera się o 7 a zamyka o 15, czyli de facto jest dla emerytów i matek na urlopie.
13-01-2020 10:01:13
kajka
Uważam że kupcy maja rację, wystarczyło by porządne zadaszenie i wyrównanie terenu . Po co szklany dach- kto to bedzie mył? A gdzie maja stac samochody kupców, nikt nie bedzie nosił spory kawał skrzyń z towarem. Za jakiś czas rynek upadnie przez tą przebudowę a my sptacimy mnóstwo pieniedzy. A do funkcji wypoczynkowej i i dla wydarzen kulturanych jest Park Wilsona i teren w koło Areny - chociaz tam jest cos pustawo , bardzo mało sie tam dzieje .
13-01-2020 08:37:32
Głos z Małeckiego
Alleluja! W końcu ten obraz nędzy i rozpaczy zostanie zaorany. Wystarczy przejść się po targowisku, że zobaczyć do jakiego stanu doprowadzili je KUPCY dziadowskimi przeróbkami i brakiem dbania o stragany i swoje budy, przy totalnym braku kontroli ze strony spółki Targowiska. Wystarczy zobaczyć jak wygląda handel od strony sklepu Społem (stragany zbudowane ze śmieci, sprzedające śmieci), żeby domyślić się, że Państwo ze spółki zarządzającej mają głęboko gdzieś jak wygląda targowisko; ważne że wypłata wpływa. Kupcy, których wypowiedzi są cytowane, zdaje się zapominają, że tam są też mieszkańcy którzy chcieliby mieszkać w estetycznym otoczeniu, a nie w chlewie i to głos mieszkańców jest ważniejszy niż ich. Bez mieszkańców oni nie istnieją, mieszkańcy bez nich - jak najbardziej!
13-01-2020 07:43:29
Aq
Z jednej strony narzekają, że ruch spada, z drugiej narzekają że będzie remont. Nie dogodzisz. Co takiego jest w ludziach, że bardzo często chcą żeby było po staremu, choćby to oznaczało "byle jak"? Przecież obecny Łazarski to syf, kiła i mogiła.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: