Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MTP staną się właścicielem części działek w Parku Kasprowicza. Przy Arenie powstaną apartamentowce? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
MTP staną się właścicielem części działek w Parku Kasprowicza. Przy Arenie powstaną apartamentowce?
04-12-2019 04:26   Janusz Ludwiczak
15 radnych Koalicji Obywatelskiej oraz dwoje radnych Lewicy było za przekazaniem dziewięciu działek w Parku Kasprowicza o łącznej powierzchni 4,6 ha dla spółki MTP.
– Dotarłam do koncepcji, będzie tam deweloperka – wskazywała radna Lidia Dudziak. Przeciwni przekazaniu terenów dla MTP byli również łucznicy z KS Surma, którzy uważają, że teren zostanie zabetonowany.

Ponad 3,5 godziny trwała dyskusja radnych nad projektem uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. w postaci prawa własności nieruchomości zlokalizowanej w Parku im. Jana Kasprowicza. Chodzi o aport, czyli wniesienie (przekazanie) do spółki MTP gruntu w postaci dziewięciu działek o łącznej powierzchni 4,6 hektarów, zlokalizowanych w rejonie ulic Reymonta i Wyspiańskiego, a także teren, na którym znajdują się tory łucznicze.

Przeciwko planom miasta protestowali członkowie i sympatycy Klubu Sportowego Surma, którzy przyszli na salę sesyjną i przed magistrat z transparentami: "Park - nie parking. Surma to zielone tory łucznice", Zabierzecie tory - zabijcie klub sportowy", "Zostawcie drzewa, zostawcie Surmę". "Surma - 60 lat klubu. Nie likwidujecie torów łuczniczych, nie betonujcie parku!".

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały "Wniesienie przedmiotowego wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. umożliwi realizację przez Spółkę inwestycji polegającej na modernizacji budynku Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Działania Spółki obejmować będą również przystosowanie terenu przyległego do HWS Arena do obsługi realizacji różnorodnych imprez w budynku. Wartość wnoszonego aportu przez Miasto Poznań do spółki MTP w postaci wskazanego powyżej prawa własności nieruchomości zostanie określona na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, powołanego na zlecenie Miasta Poznania".

– Intencją miasta nie jest zabetonowanie tego obszaru. Teren pozostanie zielony. Arena jest w katastrofalnym stanie. Proszę o uchwalenie tej uchwały, która jest w interesie miasta – wskazywała Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Poznania.

– Co do hali Arena nikt nie ma wątpliwości , że jest ona potrzebna i wymaga remontu. Punktem spornym jest teren Surmy – zaznaczył radny Tomasz Stachowiak z Koalicji Obywatelskiej.

– Złożyłem wniosek o nie opiniowanie tego na komisji, gdyż nie znany jest operat szacunkowy, nie został on przedstawiony. Nie ma planu zagospodarowania dla tego terenu. MTP zadeklarowały wybudowanie toru łuczniczego KS Surma. Co jeśli inwestycja ta będzie droższa. Czy my będziemy musieli szukać dodatkowych pieniędzy z budżetu miasta – wskazywał Paweł Matuszak, wiceprzewodniczący Komisji Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego Rady Miasta Poznania.

Jak zaznaczyła radna Lidia Dudziak miasto przekazywało już swoje tereny publicznym uczelniom na cele dydaktyczne w formie darowizny. Nieruchomości te zostały jednak sprzedane, a miasto nic na tym nie zyskało:
– Mieliśmy już sytuację, że przekazaliśmy AWF Halę Betonową w Parku Wilsona. Po fakcie dowiedzieliśmy się, że została ona sprzedana. Podobnie było z Akademią Medyczną, która otrzymała działkę od miasta przy zbiegu Przybyszewskiego i Marcelińskiej. Teren ten też został sprzedany, a miasto nic z tego nie miało – powiedziała radna Lidia Dudziak z PiS. I jak dodała: – Trzeba by cofnąć się do poprzedniej kadencji. Wtedy prezydent nie oznajmił nam o przekazaniu Areny dla MTP. W dziwnych okolicznościach spłonął stadion Energetyka. Planowano wybudować tam trzy wieżowce. Obok Areny ma tam powstać jakiś budynek, czyżby hotel? Chcielibyśmy wiedzieć co tam konkretnie chcą wybudować Targi.

Radny Paweł Sowa z Prawa do Miasta zapytał jak jest koncepcja całościowa dla Parku Kasprowicza i co konkretnie powstać na tym terenie.

Z kolei radny Mateusz Rozmiarek zwrócił uwagę na problemy jakie mogą wiązać się po wybudowaniu parkingu.
– Jeśli powstanie tam parking, zwiększy się ruch samochodowy na ul. Reymonta, Wyspiańskiego i innych. Miasto będzie ponoć koszty związane z adaptacją otoczenia terenu, które będzie musiał realizować ZDM – stwierdził radny Mateusz Rozmiarek z PiS.

Głos zabrał wiceprezydent Poznania.
– Nie podejmujecie dziś Państwo decyzji o historycznym być albo nie być KS Surma, ani również o zabudowaniu Parku Kasprowicza. Wytypowaliśmy trzy nowe lokalizacje dla KS Surma.
Parking będzie podziemny na 700 miejsc. Koszt budowy szacowany jest na 170 mln zł, a mogą wzrosnąć do 200 mln zł. Zobowiązuję Targi, by przedstawiły koncepcję całościową dla terenu Parku Kasprowicza
– zapowiedział Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

– My jako zarząd jesteśmy na Państwa pasku. Nasze decyzje podlegają szerokim konsultacjom. Spotykamy się na komisjach, przedstawiamy szczegóły – powiedział Przemysław Trawa, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Na sesji pojawił się również Szymon Pawelczyk z Rady Osiedla Św. Łazarz.
– Rozumiemy potrzebę tej modernizacji, jednak czy parking na aż 700 miejsc jest potrzebny? Wyjazd z tego parkingu będzie trwał ok. godziny. Będzie zablokowany ruch. Nie chciałbym byśmy za 5 lat spotkali się i dyskutowali w sprawie problemu MTP z tym parkingiem – zaznaczył Szymon Pawelczyk z Rady Osiedla Św. Łazarz.

O godz. 15:45 radny Marek Sternalski poprosił o 15-minutową przerwę na naradę dla klubu Koalicji Obywatelskiej. Przerwa trwała aż pół godziny. Po wznowieniu obrad pojawił się wniosek o zdjęcie uchwały z porządku obrad.

– Pan prezydent już zapewne wie, co powstanie na tym terenie. Czemu aż tak się z tym spieszymy? Poczekajmy aż będzie gotowa koncepcja zagospodarowania i potem możemy podjąć decyzję o aporcie. Wnioskuje o wycofanie projektu uchwały z porządku obrad – tłumaczyła radna Klaudia Strzelecka z PiS.

Za wycofaniem projektu było 10 radnych (z PiS i Prawo do Miasta). Od głosu wstrzymał się jeden radny Kolacji Obywatelskiej - Andrzej Rataj. Pozostałych 21 radnych było przeciw. Tym samym Rada Miasta Poznania dalej dyskutowała o aporcie dla MTP.

Radna Lidia Dudziak zaprezentowała zdjęcie koncepcji, zakładającej wybudowanie na terenie torów łuczników kilku budynków.

– Wygląda na to, że tam będzie deweloperka. Jeśli przekażemy ten grunt aportem nikt nie będzie nas już pytał, teren będzie należał do Targów. Nie mam zastrzeżeń do Areny, ale nie ma zgody na bloki. Park Kasprowicza jest terenem zielonym, rekreacyjnym. Protestowaliśmy już przeciwko wybudowaniu wieżowców na terenie dawnego stadionu Energetyka. Teraz wracamy do tych planów – stwierdziła radna Lidia Dudziak.

– Zdjęcie jest elementem koncepcji zagospodarowania Areny, która zakłada funkcję mieszkaniową i usługową, zgodnie ze studium. Przypomnę nie decydujecie dziś Państwo o zagospodarowaniu tego terenu – przekonywał wiceprezydent Bartosz Guss.

– Park Kasprowicza ma wiele problemów, jak chociażby kryta pływalnia. Dzięki prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi i Bartoszowi Gussowi zmieni się lokalizacja toru wrotkarskiego, który też budził wiele kontrowersji. Silnie kapitałowa spółka, jaką jest MTP chce zrealizować inwestycje. Możemy mieć najlepszy, wielofunkcyjny park w mieście – stwierdził Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

– Park Kasprowicza zawsze miał przeznaczenie dwojakie - rekreacyjne i sportowe, stąd obecność Areny i pływalni letniej. Stąd potrzeba budowy krytej pływalni. Skoro chcemy Areny, to tylko Targi mogą to zrobić, bo mają pieniądze. Przekażmy więc ten teren Targom – dodał radny Filip Olszak z okręgu Łazarz-Jeżyce-Wilda.

Na końcu głos zabrał wiceprezydent Mariusz Wiśniewski:
– Jesteśmy w perspektywie zmian na lepsze. Przekazujemy ten teren dla spółki należącej do miasta. Mamy sporo skarg od mieszkańców Łazarza, że uliczki są rozjeżdżane. Parking rozwiąże te problemy. Jeśli nie podejmiemy tej uchwały to Arena będzie dalej zdegradowana.

Po zakończeniu dyskusji radny Paweł Sowa z Prawa do Miasta wnioskował o wyłączenie z projektu uchwały działki 20/78, na której znajdują się tory łucznicze. Za było 11 radnych (z PiS i PdM). Wstrzymało się 5 radnych – Paweł Matuszak, Przemysław Polcyn, Andrzej Rataj i Tomasz Stachowiak. Pozostali radni, głównie z KO byli przeciw poprawce.

W końcu, kilka minut po godz. 17 (punkt ten w porządku obrad rozpoczęto o 13:30) Rada Miasta większością głosów wyraziła zgodę na przekazanie kilku działek w Parku Kasprowicza dla spółki MTP.

Za było 17 radnych: Wojciech Chudy, Monika Danielska, Małgorzata Dziedzic-Biskupska, Grzegorz Ganowicz, Bartłomiej Ignaszewski, Grzegorz Jura, Henryk Kania, Dominika Król, Agnieszka Lewandowska, Marta Mazurek, Łukasz Mikuła, Filip Olszak, Halina Owsianna, Marek Sternalski, Anna Wilczyńska, Małgorzata Woźniak i Konrad Zaradny.

Przeciw było 9 radnych: Przemysław Alexandrowicz, Lidia Dudziak, Michał Grześ, Ewa Jemielity, Łukasz Kapustka, Krzysztof Rosenkiewicz, Mateusz Rozmiarek, Klaudia Strzelecka i Sara Szynkowska vel Sęk.

Od głosu wstrzymało się 6 radnych: Dorota Bonk-Hammermeister, Paweł Matuszak, Przemysław Polcyn, Andrzej Rataj, Paweł Sowa i Tomasz Stachowiak.

Dwoje radnych: Wojciech Kręglewski oraz Maria Lisiecka-Pawełczak było nieobecnych.


Komentarze (10)

09-12-2019 17:01:26
pyra
Tylko bejmy sie licza, taki pan prezydent miasta i cala ta ekipa. Maja w nosie Obywateli.
09-12-2019 12:57:36
M.
@Rogal, z przykrością stwierdzam, że Twój w zamyśle sarkastyczny komentarz jest bliski rzeczywistości. Na zapleczu parku Wilsona, z wjazdem od strony Sniadeckich powstanie "kameralne osiedle" na 200 mieszkań z widokiem na park + hotel To będzie łącznie 7 budynków, każdy przynajmniej 5-kondygnacyjny, będą graniczyły z parkiem od Magnolii po Halę Betonową.
09-12-2019 12:01:36
Rogal
Nie wierzę w to co czytam. Żal. Zabetonujcie wszystko. Wyciąć park Wilsona, proponuję piekne bloki w nawiązaniu do secesji z widokiem na Palmiarnię. Po co inne drzewa - tam pod szkłem zostaną jakieś. I kaktusy..
06-12-2019 11:33:47
.
JA SIE PYTAM GDZIE SA OBRONCY ZIELENI!!!!!!!ZABLOKOWALI PLYWALNIE I TOR A TERAZ GLOWA W PIACH... CZESC MIESZKANCOW TO SAMO! USUNIETE PROJEKTY BYLY TAK CZYTELNE ZE JAK POWSTANA TO NIC NIE BEDZIE MOZNA WYBUDOWAC NA ARENIE.TAK WSPANIALE RZECZY DLA LAZARZA DZIECI!!!! ZAMIAST TEGO BEDA BLOKI I SYF POZOSTANIE NA TERENIE NA KTORYM MOGLO POWSTAC COS FAJNEGO. TAKI BYL HALAS O TOR A TERAZ TO NAMIASTKA TEGO WSZYSTKIEGO. TEREN ENERGETYKA TEZ BEDZIE ZABUDOWANY.OBRONIONA "ZIELEN" NA SMIETNIKU POZOSTANIE.CO ZA IRONIA LOSU SPOWODOWANA GLUPOTA CZESCI MIESZKANCOW.....INNYCH SLOW NIEMA I JEST TO PRZYKRE.....
06-12-2019 09:33:14
Ariranha
Skandal!!! Zamiast wyremontować halę Arena, ta banda zamierza sprzedać park i co? Postawimy kolejne bloczki? Zabetonujemy na parkingi? Ile żeście w łapę za to dostali od MTP? Ciekawe, że parking przy Arciszewskiego jest w tragicznym stanie. Połowa zajęta przez prywatę, połowa niszczeje. Widać co się liczy do PO, kasa, kasa, kasa...
05-12-2019 10:35:26
Zdziwiony
Radny Olszak ZA???!!!! Pięknie....wspaniałego radnego wybraliśmy. Niech tylko jeszcze raz się czymś pochwali na swoim fejsbukowym profilu!
04-12-2019 18:23:02
Matematyk
Matematyk Parking powinien mieć więcej miejsc bo 9000 osób w arenie podzielone przez 5os. w samochodzie =1800 miejsc parkingowych powinno być!!! a nie 1/3 -reszta będzie parkować i korkować okolicę!!!!!!!!!!! A gdzie będą parkować mieszkańcy tych bloków co powstaną? Chętnie tam zamieszkam tylko żeby to były Wieżowce wysokie a nie jakieś parterówki bo szkoda miejsca w takiej lokalizacji.
04-12-2019 14:57:49
x
Broniliśmy parku na tym forum wiele razy, teraz chce się nam go przerobić na zabetonowane monstrum. Zgadzam się z @Pyrą i @Pollakiem. Taki gigant jak MTP stawia warunki, bo ma pieniądze. Tyle się mówi o ochronie zieleni, dbaniu o klimat, a tu zniszczy się tereny zielone. Postawi się budynki. Potem wyciągnie się rękę po resztę parku. Czy nie można już nic zrobić?
04-12-2019 10:41:26
Pyra
Skandal ! Tylko bejmy sie licza ! Miala byc modernizacja/remont hali Arena a nie to co sie stalo ! Daje sie zgody/pozwolenia na zlikwidowanie Parku Kasprowicza bo tam parku juz nie bedzie tylko tereny MTP i ich garaze. Mieszkancy zostali pozbawieni terenow zielonych/rekreacyjnych/wypoczynkowych na rzecz MTP, ktore ma gdzies mieszkancow, tylko ich interesy sie licza. Co za niesprawiedliwosc ! A pan Olszak przyklaskuje planom MTP bo chyba wogole nie zdaje sobie sprawy, ze to koniec Parku jako znamy i jaki moglby byc a bedzie prywatnym teren MTP. Skandal ! Juz niedlugo zniknie zapewne pomnik Kasprowicza i informacja na nim, ze park zostal stworzony rekoma mieszkancow Grunwaldu/Lazarza, tak spolecznie tworzyli Park ludzie, ktorze chcieli tam odpoczywac i ich dzieci i wnuki.
04-12-2019 10:09:38
Pollak
Okropne są te betonowo-metalowe bunkry po bokach drogi do Areny od strony Wyspiańskiego, na terenie zielonych torów łuczniczych i przy tyłach boiska szkoły. Żegnaj zielony Łazarzu!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: