Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MTP mają otrzymać prawo własności części działek w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
MTP mają otrzymać prawo własności części działek w Parku Kasprowicza
28-11-2019 07:32   Janusz Ludwiczak
– Mieszkańcy nie będą zadowoleni, gdy pod przykrywką rewitalizacji Areny zabetonowana zostanie 4,5ha Parku Kasprowicza i jego okolic – twierdzi Aleksander Michalski z Klubu Sportowego Surma Poznań.
Podczas najbliższej sesji Rada Miasta ma podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie kilku działek spółce Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Międzynarodowe Targi Poznańskie mają otrzymać prawo do własności dziewięciu działek w Parku Kasprowicza o łącznej powierzchni 4,6 hektarów. Chodzi głównie o działki zlokalizowane w rejonie ulic Reymonta i Wyspiańskiego oraz teren, na którym znajdują się tory łucznicze.

Opinię w tej sprawie miała wyrazić Rada Osiedla Św. Łazarz, która tydzień temu podjęła negatywną uchwałę w tej sprawie.

– Nie do końca wiemy co będzie z Klubem Sportowym Surma. Mamy wrażenie, że miasto nie włączyło nas w rozmowy w temacie Areny. Miasto nie wyjaśniło opinii publicznej, w jakim celu Międzynarodowe Targi Poznańskie mają otrzymać działkę, będącą obecnie ogólnodostępnym terenem sportowym z powierzchnią biologicznie czynną; nie wyjaśniono również, czy przekazanie działki jest niezbędne dla przebudowy hali Arena i jakie jest planowane zagospodarowanie działki. Rada Osiedla nie otrzymała bilansu terenów zielonych wynikającego z planowanej inwestycji oraz kompleksowego projektu zagospodarowania całego Parku Kasprowicza (teren ograniczony ul. Reymonta, Chociszewskiego, Jarochowskiego, Wyspiańskiego) – tłumaczyła Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Podczas najbliższej, wtorkowej sesji Rada Miasta ma podjąć uchwałę ws. wyrażenia zgody na wniesienie przez Miasto Poznań wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. w postaci prawa własności nieruchomości zlokalizowanej w Parku im. Jana Kasprowicza.

– Wniesienie przedmiotowego wkładu niepieniężnego do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. umożliwi realizację przez Spółkę inwestycji polegającej na modernizacji budynku Hali Widowiskowo-Sportowej Arena. Działania Spółki obejmować będą również przystosowanie terenu przyległego do HWS Arena do obsługi realizacji różnorodnych imprez w budynku – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

– Wartość wnoszonego aportu przez Miasto Poznań do spółki Międzynarodowe Targi Poznańskie sp. z o.o. w postaci wskazanego powyżej prawa własności nieruchomości zostanie określona na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego, powołanego na zlecenie Miasta Poznania. W zamian za wniesiony wkład Miasto Poznań obejmie po wartości nominalnej udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki – wyjaśnia w uzasadnieniu Beata Kocięcka, dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Poznania.

Na początku października Międzynarodowe Targi Poznańskie przedstawiły projekt modernizacji hali Arena, który zakłada obniżenie poziomu podłogi o prawie 6 metrów oraz zmianę układu trybun, które będą mogły pomieścić od 6,5 tysięcy widzów. Targi planują również przebudowę terenów Parku Kasprowicza oraz budowę parkingu na 700 aut. Modernizacja Areny ma ruszyć w przyszłym roku i potrwa dwa lata.

Wszystko wskazuje na to, że w miejscu obecnych torów łuczniczych ma powstać parking wielopoziomowy. O swoją przyszłość obawiają się sportowcy z klubu Surma.

– Od 60 lat działamy na terenie Parku Kasprowicza przy Arenie. Mamy 80 zawodników wyczynowych, dwóch zawodników rokuje na zostanie olimpijczykami. Dla nas jest to doskonała lokalizacja. Łucznictwo trenują również młodzi sportowcy, którzy dojeżdżają tramwajem czy autobusem. Zgodnie z ustaleniami MTP, które są operatorem tego terenu będziemy mogli działać tutaj przez dwa lub trzy sezony, najpóźniej pod koniec 2022 roku musielibyśmy się wyprowadzić. Proponowano nam działkę po KS Leśnik na Wildzie, ale nie należy ona już do miasta. Proponowano nam teren po hipodromie Wola, ale jest tam bardzo kiepski dojazd. Nie wiemy co dalej z nami będzie – powiedział portalowi lazarz.pl Aleksander Michalski, członek zarządu Klubu Sportowego Surma Poznań.

Tymczasem na wtorek zapowiedziany został wielki protest.

"Stało się, bo kiedyś musiało. Miałem nadzieję, że nastąpi to nieco później i że będę mógł jednocześnie powiedzieć Wam coś na otarcie łez, lecz Miasto zdecydowało inaczej. W trakcie sesji Rady Miasta 15. punktem obrad będzie przekazanie MTP aportem terenów, na których strzelamy. Oznacza to ostateczne przypieczętowanie wyprowadzki Surmy z Reymonta, zniszczenie 1,3 ha Parku Kasprowicza oraz 2 bunkrów przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej, wybetonowanie całej tej powierzchni i prawdopodobnie częściowe przekazanie tego terenu pod prywatne inwestycje" – zapowiada na facebooku Aleksander Michalski z KS Surma.

"Mieszkańcy nie będą zadowoleni, gdy pod przykrywką rewitalizacji Areny zabetonowana zostanie 4,5 ha Parku Kasprowicza i jego okolic. Wycinka Kilkudziesięciu drzew na Łazarzu to wyrok, dla Nas samych. W czasie kiedy Miasto ogłasza alarm klimatyczny i antysmogowy, dzieje się tragedia ekologiczna" – dodaje Aleksander Michalski, KS Surma.

Międzynarodowe Targi Poznańskie są zarządcą hali Arena od stycznia 2018 r. Wszystko wskazuje na to, że komercyjna spółka otrzyma teraz również znaczną część Parku Kasprowicza.

Aktualizacja 29.11.2019: Oto komentarz ze strony Międzynarodowych Targów Poznańskich, jaki otrzymaliśmy po naszej publikacji:
– Przedstawiona w październiku koncepcja zakłada oprócz remontu Hali Widowisko-Sportowej także w dalszych etapach modernizację jej otoczenia. Zapewniamy, że troska o zieleń i stworzenie przyjemnego miejsca dla mieszkańców Poznania jest jednym z naszych priorytetów. Należy zaznaczyć, że w planach jest też budowa wielopoziomowego parkingu przed Areną na 700 miejsc oraz parkingu technicznego. Pozwoli to na całkowite wyłączenie terenu parku oraz okolic budynku Areny z ruchu samochodowego. Mamy nadzieję, że przebudowa Arena to pierwszy z etapów rewitalizacji tego zakątka Poznania – wyjaśnia Karolina Nawrot, rzecznik Grupy MTP.


Komentarze (8)

30-11-2019 19:25:49
PoznaniakPZ
Jak nie będzie parkingu to nikt nie przyjedzie!!
30-11-2019 09:47:41
Negatyw
Dlaczego nie ma DISNEY on ice w Arenie? Bo nie ma gdzie zaparkować aut. Trzeba zbudować parking podziemny. Miejsca jest dosyć i wcale nie trzeba niszczyć zieleni czy górek (!!!!). Arena to i tak badziewie. Zero akustyki i syf. Pomyśleć, że kiedyś byłem tam na Iron Maiden czy Saxon...
29-11-2019 15:40:36
pyra
Coz mozna powiedziec ? kretactwo totalne i gry zakulisowe. Park Kasprowicza bedzie podzielony, zabetonowany i NIC z niego nie zostanie, no moze wybieg dla psow i z 300 metrow kwadratowych parku. A reszta dla tych, ktorzy maja bejmy i znajomosci w UM Poznan. Byl Park dla mieszkancow a teraz bedzie nieruchomosc dla MTP i koniec moi drodzy, w innym miescie niz Poznan mieszkancy wyszliby na ulice protestowac ale u nas tylko duzo gadania na FB, forach itd. Poznanski marazm i rzady absolutne Miasta. Do tego doszlo.
28-11-2019 14:12:11
-wygon
Sam doczytaj. Gdyby te wczesniejsze projekty powstaly to mtp nie mialoby szans na zabudowe. Madrzy ludzie o tym pisali na fb w nieformalnej jak byla afera z torem i basenem na tzwanym smietniku. W aferze dzialal KK i wyborcy zazielen czesc nowych radnych. Mydla oczy zeby dobrze wypasc przed mieszkancami. Nic nie zrobia jak nie podniosa glosu jak wczesniej. Cisza. Smietnik bedzie smietnikiem a zabetonuja dzialajace tereny jak Surma. Co za zagranie. Dorian juz zmienil sie z hotelu na hostel bo tez chodzi o ta zabudowe. Na myslenie jest juz za pozno.
28-11-2019 13:40:01
Wygon
Do ?: "Opinię w tej sprawie miała wyrazić Rada Osiedla Św. Łazarz, która tydzień temu podjęła negatywną uchwałę w tej sprawie." Dosłownie drugi akapit tekstu, żeby tego nie zauważyć, to trzeba chyba prosto po tytule przejść do komentarzy.
28-11-2019 12:49:43
?
Gdzie jest "nowa" rada i zieleniaki? Uwalili fajowe projekty dla mieszkancow tor i basen a teraz glowa w piasek???????? Aaaaaaaaa bo gdyby powstaly to targi mialyby zwiazane rece. Surma zabetonowa nie ma basenu toru. Skandal ale na wlasne zyczenie.
28-11-2019 11:14:18
Koli
Uciekać z Poznania!
28-11-2019 10:15:16
max
Chcieliscie Jaskowiaka to macie... Może Park Wilsona tez dajcie MTP
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

do 01-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Viva Seniorzy! - targi dla seniorów

02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: