Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wierni powitali ikonę Jasnogórską na Rynku Łazarskim. Mieszkaniec: "Ulica to nie miejsce wyznaniowe" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wierni powitali ikonę Jasnogórską na Rynku Łazarskim. Mieszkaniec: "Ulica to nie miejsce wyznaniowe"
20-11-2019 04:57   Janusz Ludwiczak
We wtorek wieczorem rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ikona nawiedziła kościół Matki Boskiej Bolesnej, a w środę wieczorem zostanie przewieziona do świątyni Św. Anny, a kolejnego dnia trafi do kościoła Chrystusa Sługi. Jednak części mieszkańców nie podoba się wywieszenie symboli religijnych na ulicach.
– Nie podoba mi się wywieszenie symboli religijnych nie na terenie kościoła. Ulica jest terenem publicznym, a nie wyznaniowym, dlaczego ozdoby pojawiły się na ulicy Stablewskiego, Lodowej i Głogowskiej? – pyta nasz Czytelnik Lesław Hass.

Obraz Jasnogórski od 18 maja odwiedza wszystkie parafie archidiecezji poznańskiej. Nawiedzenie rozpoczęło się na Ratajach, następnie ikona zawitała do parafii na Starołęce, a później do dekanatu kórnickiego, swarzędzkiego, kostrzyńskiego, średzkiego, gostyńskiego, rawickiego, leszczyńskiego czy śremskiego.

We wtorek wieczorem kopię Obrazu Jasnogórskiego przewieziono na Rynek Łazarski, gdzie powitali ją wierni. Następnie odbyła się procesja ulicą Dmowskiego i Stablewskiego do kościoła Matki Boskiej Bolesnej. O godz. 18:00 mszę świętą odprawił biskup Grzegorz Balcerek. Przez całą noc odbywały się czuwania modlitewne. O północy ks. prałat Bogdan Częsz przewodniczył pasterce maryjnej. W środę odprawione zostaną cztery msze święte (o godz. 8:00, 10:00, 12:30 i 16:00), a o godz. 17:30 obraz zostanie przekazany do Parafii Św. Anny, z kolei w czwartek ikona trafi do kościoła Chrystusa Sługi przy ul. Palacza, zaś w przyszłą środę, 27 listopada zawita do świątyni pw. św. Michała Archanioła przy Stolarskiej.

Niektórym mieszkańcom nie podoba się wywieszenie symboli religijnych na ulicach.

– Proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej zlecił swoim ludziom wywieszenie symboli religijnych na całej długości ulicy Stablewskiego od Lodowej do Głogowskiej. Nie podoba mi się wywieszenie symboli religijnych w miejscu publicznym. Ulica nie jest miejscem wyznaniowym. Jak wierni chcą czcić obraz niech robią to w kościele – napisał do nas Lesław Andrzej Hass.

Nawiedzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej odbywa się pod hasłem "Z Maryją w nowe czasy". Jak podkreśla arcybiskup Stanisław Gądecki "Nawiedzenie to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie – troski i radości – przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Nawiedzenie ma dopełnić dzieła Jasnogórskich Ślubów Narodu i obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski oraz powołania do istnienia biskupstwa w Poznaniu".


Fot: Aleksandra Stefaniak-Kałużna (1-4), Lesław Andrzej Hass (5-7)
Zdjęcia przesłane przez naszego Internautę na Kontaktową Platformę Czytelników ŁAZ@RZ24: www.24.lazarz.pl. Dziękujemy

ZOBACZ TAKŻE: Nie chcą rekolekcji – protestowali przed kościołem na Głogowskiej

ZOBACZ TAKŻE: Nie są w Poznaniu potrzebne kongresy, które będą mówić o godności kobiet" – odpust w MBB

ZOBACZ TAKŻE: O gender, konwencji przemocy wobec kobiet, in vitro i związkach jednopłciowych na odpuście u Anny

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym: www.24.lazarz.pl lub wyślij e-mail 24@lazarz.pl
ŁAZ@RZ24 – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (10)

24-11-2019 18:05:35
Afryka
A jak tęczowe flagi wywieszaja to jest ok? Ale symbole religijne to juz be? P. S. komentarz o Bożym Narodzeniu genialny
21-11-2019 11:05:27
morlock
Wiecie buraczki czym charakteryzuje się rzodkiewka?
20-11-2019 23:46:45
Tomcio z Łazarza
Zgadzam się z tym... Ksiądz proboszcz zlecił wywieszenie symboli, to teraz niech zleci, lub sam się tym zajmie, by dokładnie wszystko posprzątano. Wszystko! I proponuję wskazanie danych kontaktowych dla osób, które poniosą koszty naprawy obuwia i/lub leczenia psich łap. Stawiam na to, że i wulkanizatorzy zarobią.
20-11-2019 23:38:39
mieszkanka
Mnie zastanawia tylko jedno - czemu te chorągiewki były mocowane do drzew meblowymi metalowymi zszywkami w ilości hurtowej? Nie można było ich po prostu przywiązać do drzewa? Czy ktoś kto będzie je zdejmował wyjmie i wyzbiera je wszystkie? Czy będą się walać na ziemi i wchodzić w buty i łapy zwierzaków? A co z samymi drzewami? A co z drzewami - zostały poranione - wkrótce będzie to grzechem.
20-11-2019 19:09:28
sceptyk
''Lesław Andrzej Haas, zgłoszony przez KWW LEWICA, zam. Poznań, Obwodowa Komisja Wyborcza Nr 18, XXXVII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Terapeutycznymi im. Jana Pawła II, ul. Klaudyny Potockiej 38, 60-211 Poznań:" i już wiadomo komu przeszkadzała procesja. Proste wyszukiwanie w w googlu:)
20-11-2019 16:15:39
ja
Ale jak jest święto Państwowe to wywieszać symbole ludzie do czego się doczepiacie brak słów.
20-11-2019 13:09:14
Polak niekatolik
W Rzeczypospolitej Polskiej gwarantowana jest wolność religijna i swoboda praktykowania własnej wiary i przekonań religijnych. Stanowi o tym Konstytucja RP oraz przepisy Ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Wolność uzewnętrzniania religii może być ograniczona jedynie w drodze ustawy i tylko wtedy, gdy jest to konieczne do ochrony bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, zdrowia, moralności lub wolności i praw innych osób. Nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych. Nikt nie może być obowiązany przez organy władzy publicznej do ujawnienia swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
20-11-2019 13:06:23
ja
Co Kogo to obchodzi czy ja wywieszam symbole religijne czy nie jak ten kto nie chce niech nie wywiesza a wolność Tomku w swoim domku. a procesja szła ul.Dmowskiego złe informacje.
20-11-2019 11:07:21
gość
Kiedy Żydzi wyszli z Egiptu i czekali na Mojżesza który miał spotkanie z Bogiem tez ulepili sobie złotego cielca - a co nam mówi przykazanie ? Ja jestem Jahwe, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.
20-11-2019 08:17:04
Beaeska
"Jednak części mieszkańców nie podoba się wywieszenie symboli religijnych na ulicach" - przepraszam, kolorowe proporczyki to symbole religijne? To w takim razie ciekawe czy tym mieszkańcom również nie podoba się wywieszanie ozdób świątecznych na ulicach które jednoznacznie kojarzą się z Bożym Narodzeniem które uwaga - jakie zaskoczenie! Jest świętem religijnym! Nie jestem ortodoksyjna, do kościoła nie chodzę regularnie choć uważam się za osobę wierzącą, ale jak widzę taką hipokryzję to aż mnie ściska.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-18:00

08

gru

Szkoła Podstawowa nr 90 ul. Chociszewskiego 56
Kiermasz bożonarodzeniowy
• klasowe kawiarenki pełne pyszności
• stoiska z rękodziełem
• fotobudka
w godz. 17:00-19:00

15

gru

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
Charytatywny spektakl świąteczny na podstawie słynnej sztuki "Dziadek do orzechów"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: