Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stablewskiego/Dmowskiego: "Od 33 lata mam tutaj garaż, a nowa rada chce mnie wykurzyć" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stablewskiego/Dmowskiego: "Od 33 lata mam tutaj garaż, a nowa rada chce mnie wykurzyć"
28-10-2019 08:01   Janusz Ludwiczak
Rada Osiedla Św. Łazarz chce zlikwidować garaże znajdujące się pomiędzy ulicami Dmowskiego, Stablewskiego i Łukaszewicza, by posadzić nowe drzewa i krzewy. Przeciwni temu są jednak mieszkańcy.
– Od 33 lat mam tutaj garaż, dwa lata temu postawiłem nowy, a teraz nowa rada osiedla chce mnie wykurzyć. Wkoło mojego bloku jest sporo drzew, a zabiera nam się miejsce do parkowania – wskazuje Henryk Mozalewski, mieszkaniec bloku przy ul. Stablewskiego 6.

Sprawa dotyczy garaży znajdujących się w pobliżu tzw. "desek", w obrębie ulic Dmowskiego, Stablewskiego i Łukaszewicza. Rada Osiedla Św. Łazarz, która pełni kadencję od kwietnia chce, by w tym miejscu posadzone zostały nowe drzewa i krzewy.

– Nowe drzewa i zieleń dla dolnego Łazarza zamiast bałaganu i chaosu przestrzennego – to podstawowy cel planowanej zmiany zagospodarowania terenu między ul. Stablewskiego, Dmowskiego i Łukaszewicza, obok znajdującego się tam placu zabaw, siłowni i boiska. Z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu tego terenu zielenią zwróciliśmy się do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania. Udało się – BKPIR podeszło do tematu z zaangażowaniem i zapewniło sfinansowanie projektu zieleni, który obecnie powstaje. Podczas wizji terenowej poprosiliśmy, aby projekt zagospodarowania terenu zapewniał jak najwięcej nasadzeń drzew. Zależy nam na tym, żeby na pozbawionym parku Dolnym Łazarzu powstała zielona enklawa. To tym bardziej istotne, że na dolnym Łazarzu nie ma parku, a terenów miejskich, które można zagospodarować zielenią, jest niewiele – tłumaczy Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Plany te nie podobają się części mieszkańców.

– Od 33 lat mam tutaj garaż, dwa lata temu postawiłem nowy, a teraz nowa rada osiedla chce mnie wykurzyć. Wkoło mojego bloku jest sporo drzew, a zabiera nam się miejsce do parkowania – żali się Henryk Modzelewski, mieszkaniec wieżowca przy ul. Stablewskiego 6.

– Rada Osiedla Św. Łazarz wystąpiła do Wydziału Gospodarki Nieruchomości Urzędu Miasta Poznania by wywalić nasze garaże. Łaskawie przedłużono nam umowę do kwietnia. Potem chcą sadzić drzewa. Jestem osobą starszą. Na Łazarzu jest bardzo mało miejsc do parkowania. Ja miałem legalne miejsce, płaciłem za dzierżawę, tak więc miasto miało zysk – dodaje Henryk Modzelewski.

Rada Osiedla Św. Łazarz argumentuje potrzebę posadzenie drzew zmianami klimatu.

– Powiększenie powierzchni terenów zielonych jest oczekiwane przez wielu mieszkańców Łazarza, zwłaszcza dolnej części osiedla, dlatego decyzja podjęta przez Zarząd Osiedla Święty Łazarz jest zasadna i pozostaje podtrzymana. W obecnym okresie zmian klimatycznych, których skutkiem są upały i susze, każdy zwiększony obszar zieleni, zwłaszcza wysokiej (drzewa) przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków tych zmian – tłumaczy w piśmie Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu, Rada Osiedla Św. Łazarz.

Plany łazarskiej rady osiedla zakładają, że na terenie, na którym znajdują się garaże posadzone zostaną wysokie drzewa. Jak tłumaczą radni "za nieprawidłową uznajemy sytuację, w której tuż przy placu zabaw i boisku, na których bawią się dzieci, znajduje się droga dojazdowa do garaży. Chcemy skończyć z chaosem i nieporządkiem w tym miejscu".

Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz w przyszłorocznym budżecie przewidziała 100 tysięcy złotych.

– Posadowienie garaży na tym terenie jest dla nas, osób wynajmujących bardzo ważne, szczególnie biorąc pod uwagę bezpieczeństwo naszych pojazdów, narastający problem z parkowaniem, spowodowany wciąż wzrastającym zapotrzebowaniem na miejsca parkingowe, przy jednoczesnej ich wciąż zmniejszającej się ilości w okolicy naszego zamieszkania. Problem ten ulegnie znacznemu pogorszeniu po oddaniu dwóch pobliskich inwestycji mieszkaniowych - przy ul. Kącik i Łukaszewicza – podsumowuje Henryk Modzelewski.


Komentarze (25)

01-11-2019 07:59:53
Tomek
Wreszcie ktoś zrobi porządek z tą gemela!
30-10-2019 21:06:09
nowy mieszkaniec
Panie Henryku ma pan rację. Popieram Pana.
30-10-2019 19:39:20
dziadek
Widziały gały kogo wybierały
29-10-2019 22:29:03
mieszkanka
Nowych drzew nigdy za wiele, szczególnie kiedy upały coraz dłuższe. Szkoda tracenia garaży - może można ich właścicielom przedstawić jakąś alternatywę? Nie do końca podoba mi się zmiana, która się odbywa czyimś kosztem ;)
29-10-2019 16:53:17
M.
Szkoda, że radni nie troszczą się aż tak bardzo o już rosnące drzewa. Wystarczy przejść się po Parku Kasprowicza - dziesiątki drzew opanowanych przez jemiołę. Jeszcze 2-3 tak suche lata jak tegoroczne i niestety jemioła wykończy swoich żywicieli... @Koral, to zależy od powierzchni garażu, a dokładniej dzierżawionego gruntu. Jednak nie będzie to mniej niż 50zł/miesiąc. Do tego musisz doliczyć koszt posadowienia garażu oraz koszt utrzymania w odpowiednim stanie technicznym.
29-10-2019 16:16:54
morlock
Heh. Jeśli mało tym z "ro" zieleni niech zburzą "apartamendowiec" przy Kąciku i reanimują dziki bo dziki ale zielony eksplozją chlorofilu zdziczały ogródek pomiędzy ulicami -( Jakoś to nikomu nie przeszkadzało PRZED DEWASTACJĄ) Kącikiem i tym gościem od lampy dzadowskiej. Ale, ale. Co takiego Rada Osiedla ma do gęgania jeśli to wspólny konglomerat gruntów prywatnych, półprywatnych, niedożecznie własnościowych i na odrębnych własnościach ? Bo tak?! Ps. Czytałem wszystkich.
29-10-2019 08:52:11
Isia
Może Rada przyjrzałaby się ul Kolejowej?Od lat obiecanki a efekt żaden A tutaj tez mieszkają ludzie , którzy muszą pokonywać coraz większe przeszkody w postaci dziur w chodnikach lawirując aby się nie potknąć Przyjdźcie proszę i zobaczcie jak wygląda plac na przeciw nr 13-15 To jest skandal W środku miasta wysypisko śmieci , złomowisko starych aut i "toaleta" . To trzeba pokazać w telewizji,że taka ulica wXXI w znajduje się w Poznaniu, które kiedyś słynęło z porządku
29-10-2019 07:34:07
pyra
@mieszkanka64, niestety nie wszystkie garaze to rozwalajace sie budy, zdjecia przedstawiaja najgorsze przypadki. Ja nie mam tam garazu ale uwazam, ze te w dobrym stanie powinny byc pozostawione, skomasowane w jednym miejscu a reszte wywalic. Nie ma miejsc na ulicach do parkowania wiec gdzie ci ludzie maja parkowac ? W dodatku to juz starsi ludzie. Wszystko mozna przeprowadzic jak sie chce ale u nas tylko radykalne decyzje i to bez konsultacji z wlascicielami garazy, ktorzy placili za miejsce. RO musi sie liczyc z mieszkancami nie na tym polega jej rola aby cichcem podejmowali decyzje bo ktos z RO tam mieszka i chce park.
28-10-2019 21:59:57
Garaż wielopiętrowy
Garaż wielopiętrowy wybudować a na dachu ogród jak wszędzie się to robi w cywilizowanym świecie i wszyscy będą zadowoleni!!!
28-10-2019 20:46:02
Krzysztof
To teraz rada osiwdla będzie usuwać wszystkie garaże? Przecież rowery są najważniejsze... To fajną radę osiedla wybrali mieszkańcy. Brak słów...
28-10-2019 19:44:58
mieszkanka 64
Jestem ''ZA'' zmianą którą proponuje Rada Osiedla garaże o których tak się rozpisujemy to po prostu budy ,które straszą więc czas na zmianę i uporządkowanie ternu ,który będzie służył wszystkim mieszkańcom.
28-10-2019 17:04:58
Gosc
Do tych z wypowiadających się, ktorzy proponują przeniesienie garaży w inne miejsce. Pytanie podstawowe: DOKĄD przenieść te garaże. Miejsca na Łazarzu brak
28-10-2019 16:48:25
toms
@pyra: Gdzie byli radni jak wycinali drzewa na Grunwaldzkiej pod droge rowerowa? Rada osiedla bedzie rowniez blokować wycinke drzew na terenie KS Surma gdzie ma powstac parking?
28-10-2019 16:45:12
mieszkaniec Kolejowej
Niech się radni wezmą za realne problemy. Ile mamy czekać na remont Kolejowej?
28-10-2019 16:44:03
pyra
Bylaby inna mowa gdyby ten nowy 2 lata temu postawiony garaz, miala osoba z RO a tak nie trzeba pytac nikogo tylko za plecami podjac decyzje o rozbiorce i koniec tematu. Mozna bylo rozebrac i wywalic te rozpadajace sie zardzewiale pseudo garaze a te w dobrym stanie i uzywane przeniesc w inne miejsce. RO mowi o drzewach o klimacie ale bedzie przyklaskiwala wycieciu wszystkich drzew i krzewow od strony Wyspianskiego na potrzeby MTP, pod zabetonowanie trawnika i postawienie biurowcow w miejscu istniejacych drzew/krzewow/trawnika. Brawo !
28-10-2019 15:34:11
Qshu
Mam też pytanie do redaktora tej strony. We wstępie do art. pada stwierdzenie: "Przeciwni temu są jednak mieszkańcy". W tekście po takim stwierdzeniu wypowiada się tyko Pan Henryk. Cz rozmawiał Pan też z innymi niezadowolonymi z decyzji mieszkańcami? Gdzie głosy pozostałych? Mam nadzieję, że jest Pan w posiadaniu takowych. Jeśli nie to wygląda to na naciąganie faktów a tego Panie redaktorze robić Pani nie powinien. Prośba o publikacje pozostałych negatywnych wypowiedzi.
28-10-2019 13:54:48
fgh
Nikt nikogo nie pozbawia możliwości legalnego parkowania. Można zaparkować auto na ulicy, można wynająć inny garaż lub miejsce parkingowe. Tak cenny teren nie powinien służyć garstce na trzymanie kilku prywatnych aut i straszyć.
28-10-2019 13:45:28
poznaniAnka
Zgodzę się z jednym. Te garaże są nieestetyczne i wymagają remontu, ale żeby od razu je likwidować? Dlaczego pozbawiacie ludzi możliwości legalnego parkowania, zwłaszcza, że to jest dochód dla miasta?
28-10-2019 13:16:09
Qshu
Moja propozycja; jedno z posadzonych drzew nazwijmy Henryk - będzie spokój ;) A tak na serio - pomysł znakomity, trzymam kciuki za realizację. Każde dodatkowe drzewo jest warte o wiele więcej niż rozpadające się budy jak z PRL-u. Panie Henryku czas spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa.
28-10-2019 12:26:37
Koral
Panie Henryku, niech Pan jeszcze powie ile to miasto zarabia na Panu?
28-10-2019 12:15:35
Adam
Też jestem za porządkiem w tym miejscu, ale może używane garaże gdzieś przenieść a inne zlikwidować?
28-10-2019 10:59:07
aza
Te budy tylko straszą. Bardzo dobry pomysł.
28-10-2019 09:18:43
emeryt
Przewodnicząca zarządu ro pisze, że mieszkańcy oczekują tych zmian. Poproszę o konkrety czy były jakieś ankiety, referenda. Na jakiej podstawie ro wydaje taką opinie.
28-10-2019 08:39:01
gosownik
Plany te nie podobaja sie czesci mieszkancow czy tylko p. Henrykowi? Zaloze sie, ze za to znakomita wiekszosc mieszkancow pobliskich blokow wolalaby pod domem miec park niz te okropne budy
28-10-2019 08:23:52
m
Wow ale dziadostwo :) Zróbcie tam porządek.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: